Dřípatka horská (Soldanella montana)

Rostlina je chráněna podle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb. a je zařazena do kategorie „ohrožený druh“.
Dřípatka horská (Soldanella montana)
15.11.2007 0:00 |

Čeleď:
Primulaceae - prvosenkovité

Rod:
Rod Soldanella zahrnuje 6 až 10 druhů, které rostou v západní, jižní a střední Evropě, zejména v horských oblastech.

Popis:
Vytrvalá, do 20 cm vysoká bylina (za květu do 10 cm). Listy v přízemní růžici okrouhle ledvinovité, kožovité, na spodní straně nafialovělé, řapík v mládí žláznatě chlupatý. Stvol taktéž žláznatě chlupatý, s 3 až 8 květy, které jsou zvonkovité, cca 15 mm dlouhé, modrofialové, vzácně bílé, korunní lístky dělené do poloviny i více v nepravidelné, čárkovité až úzce kopinaté úkrojky, květní stopky krátce žláznatě chlupaté. Plodem je tobolka. Kvete v IV až VI.

Stanoviště:
Smrkové lese, zejména v okolí bažin, pramenišť a lesních potoků, rašelinné louky, na půdách vlhkých, humózních a kyselých, stanoviště polostinné až stinné.

Rozšíření:

V ČR pouze v jižní polovině Čech (na severu po jižní okraj Středočeského kraje) a v přilehlých oblastech jihozápadní Moravy, převážně vzácně, jen místy roztroušeně, většina stanovišť se nachází ve vyšších polohách (min. asi 440 m n.m., max. 1360 m n.m.). Celkově roste ve východních Alpách a jejich podhůří a v přilehlé části Českého masívu, izolovaně pak v Karpetech, v pohoří Rila a Stara Planina.

Pěstování:
Dřípatka horská vyžaduje polostinné až stinné stanoviště a vlhkou, humózní půdu s přídavkem rašeliny a půdy z jehličnatého (smrkového) lesa. Množí se semeny, která se vysévají v únoru až dubnu, nebo dělením trsů v červenci až srpnu.


Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění