Vánoce, trochu jinak - ekologičtěji

Když se řekne Vánoce, každému snad vytane na mysl – svátky klidu, pohoda, rodina, pohádky či cukroví a bramborový salát. Je však třeba také dodat, že za touto poetikou se skrývá v dnešní době všeobjímající konzum.
Vánoce, trochu jinak - ekologičtěji
8.12.2010 0:00 |

Kvanta jídla, ještě větší hromady odpadků a desítky vánočních stromečků, končících na smetišti. Pokud se chcete letos na Vánoční svátky podívat z trochu jiného, ekologičtějšího úhlu pohledu, přinášíme vám pár tipů , jak na to.

Úsporné a ekologické balení vánočních dárků


Všichni to známe, metry a metry blýskavého vánočního papíru, které skončí nekompromisně v koši. Proč bychom však letos nevyzkoušeli alternativní metodu balení darů pro naše blízké. Budete mít dobrý pocit dvojnásobně, nejen z radosti obdarovaného, ale také proto, že jste udělali něco pro životní prostředí.


Tipy:


- K zabalení vánočního dárku použijte obyčejný papír v barvách Vánoc, který převážete stužkou. Pokud totiž použijete jednoduchý papír (bez ozdob či vánočních motivů) můžeme jej znovu využít během roku.
- Obyčejný hnědý papír, který seženeme v kdejakém papírnictví má mnohé výhody. Můžeme jej pomalovat pastelkami, třpytivými pery či barevnými razítky. Je to rovněž skvělý způsob, jak zabavit děti.
- Noviny, časopisy a komiksy jsou skvělé a trendy pro balení dárků. K dokončení balíčku použijte mašli z krepového papíru
- Nazdobte své dárky znovu použitelnými dekoracemi, např.: vlnou, šiškami, květinami…apod.
- Používejte tkaninu (látku) raději než balicí papír
- Stará krabice od bot vám může také posloužit, obalte ji svátečním papírem, ozdobte“dekupáží“, nebo ji pomalujte
- Udělejte látkové, nebo plstěné vánoční ponožky různých velikostí na dárky pro vaše blízké
- Na dárkové koše, použijte raději „síťovinu“ než celofán
- Vyrobte si vlastní cedulky na dárky. Najděte si nějaký vhodný tvar, např. tvar svíčky, vánočního stromku, nebo vánočních ozdob a pak kolem něj obstřihneme pohlednici. Na vrcholku námi vystřiženého tvaru uděláme otvor, jím provlékneme kousek stužky a připevníme kartičku na dárekDalší tipy, jak tolik nezatěžovat přírodu


- Vyhněte se dárkům, které jsou zbytečně hodně- nepřiměřeně zabalené
- Nepoužívejte papírové talíře, platové skleničky a příbor
- Pokud si koupíte živý stromek, kupte jej i s kořeny, můžeme jej pak přesadit
- Vyhněte se používání ozdob „na jedno použití“
- Věnujte staré hračky, hry či nechtěné dárky na charitu nebo do bazaru
- Dárky zakoupené v bazaru či antikvariátu mohou být neotřelé a originální. Vždyť kolikrát jste už našli v antikvariátu pravý literární skvost.
- Pokud máte tu možnost, kompostujte organický odpad a důsledně třiďte.

Závěrem již zbývá pouze dodat, to co všichni vlastně víme, ale často na to zapomínáme. Vánoce nemají být o množství drahých vánočních dárků zabalených v luxusních třpytivých obalech. Ani nejsou o množství jídla, pod nímž se prohýbá stůl a už vůbec ne o půjčkách, které v novém roce, ne a ne umořit. Největším dárkem je společnost vašich blízkých sama o sobě, ať už je trávíte s partnerem, s rodinou, nebo třeba s přáteli. Vánoce bez dárků by byly sice zvláštní, ale bez lidí které máte rádi smutnější než smutné.

Autor: Vendula Kochanová
8. prosince 2010

Autor článku: Vendula Kochanová
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Bubáček | 27.9.2017 06:05

dobrý den, toto je moc hezký článek, ovšem chybí mu pár fotek pro inspiraci! ty se ovšem dají dohledati jinde na internetu! Já osobně si každoročně před vánoci objednávám na internetu věci na balení dárků, od papíru, přes pásku až po provázek ze sysalu, kterým už několik let dárky převazuji! A jako papír na balení pužívám tento:https://www.obalove-materialy.cz/balici-papir-v-roli-sire-100-cm-navin-50-m-recykl, mám ho pak doma při ruce, když třeba potřebuji něco poslat a hlavně když bslíme dárky v roce, tak mi děti pomáhají právě v tvořením motivů! Nejraději děláme tiskátka z brambor a pak potiskujeme to se děti vždycky vyřádí! devil

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění