Alkohol a ženy za volantem

České ženy řidičky zapříčinily šestinu všech nehod způsobených pod vlivem alkoholu. V porovnání s muži je podíl nehod pod vlivem alkoholu u žen poloviční a více než poloviční jsou i následky těchto nehod.
Alkohol a ženy za volantem
3.1.2009 0:00 |

Plyne to z analýzy serveru zenaaauto.cz, který se dlouhodobě věnuje problematice bezpečnosti na českých silnicích. Nejhoršími dny jsou o obou pohlaví sobota a neděle.

Nicméně pouze malé množství alkoholu však ovlivňuje ženy jinak než muže. Stačí málo k tomu, aby se ženská schopnost řídit značně zhoršila. Dle amerických vědců se riziko zabití se při autonehodě
u ženy vážící 65 kg zvyšuje už po jednom alkoholickém nápoji nalačno. Jaké jsou důvody?

  • Ženy jsou v průměru menší než muži, tudíž mají k dispozici méně tělesné hmoty k absorbování alkoholu.
  • Ženy mají v průměru o 10 % více tuku než muži. To znamená, že mají méně tělních tekutin k rozředění alkoholu, který se tak pohybuje v ženském těle v koncentrovanější formě.
  • Ženská játra vytvářejí méně enzymu – alkoholdehydrogenázy, který slouží k trávení alkoholu. To způsobuje rychlejší nástup alkoholu a jeho delší působení.

V České republice se v případě řidičů netoleruje žádný obsah alkoholu v krvi. Nejbližším státem, který uvažuje o povolení určité hladiny alkoholu v krvi je sousední Slovensko.

Ve většině evropských států je tendence se nulové hranici přiblížit co nejvíce a již dnes existují v řadě zemí kategorie řidičů, pro které je alkohol tabu. Jedná se například o řidiče autobusů, kamionové přepravy, motocyklisty, mladé řidiče (do dvou let praxe) apod.,“ uvedl pro server zenaaauto.cz podplukovník Josef Tesařík z Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR. „Povolené množství alkoholu v krvi u řidičů motorových vozidel rovné nule je v České republice platné určitě déle než 50 let a pokud budou všichni rozumní, bude platit i nadále“, dodal.

V případě existence povolené hranice alkoholu (obvykle do 0, 5 promile) v některých zemích, je pak zjištění alkoholu v případě nehody vážnou přitěžující okolností. Povolená hranice má pouze význam v případě silniční kontroly

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění