Den otců

Den matek popř. Mezinárodní  den žen jsou všeobecně známé a uznávané svátky. Víte ale, že „svůj“ den  mají také muži - otcové?  Den otců se začal Den otců slavit od roku 1972. Zajímá vás jak a proč?
Den otců
16.6.2013 0:00 |

Tento svátek připadá podle americké tradice na 3. neděli v červnu. Oficiálně se začal Den otců slavit od roku 1972, za vlády presidenta Richarda Nixona. Ale jeho počátky sahají už do počátku 20.století.

Proč se vůbec Den otců slaví? Jeden příběh tvrdí, že byl svátek inspirován osudem rodiny Smartových. Maminka šesti dětí, paní Smartová, brzy zemřela a všechny potomky vychovával jen jejich otec- Wiliam Smart. Na jeho počest pak uspořádala jedna z jeho dcer velkou oslavu, aby tak tatínkovi projevila svou vděčnost za všechno, co pro ně udělal.

Den otců také slavíme proto, že kdysi došlo k explozi miny, při níž zahynulo 361 mužů, většinou již mající potomky. Ale zřejmě byl tento významný den inspirován i Dnem matek.


Ve většině zemí „tatínky“ slaví  3.červnovou neděli.

V některých katolických zemích je Den otců slaven na Svátek sv. Josefa (např. v Argentině).

V Německu pro změnu mají oslavy mužské části populace dvě. „Vatertag“ se slaví v Den Nanebevzetí (40.den od Velikonoc), je to státní svátek. Regionálně se slaví „Männertag“ (den mužů) nebo „Herrentag“ (den pánů, gentlemanů).

Muži podnikají pánskou jízdu, nějaký výlet, kdy s sebou vezmou soudky s pivem nebo vínem (v závislosti na regionu) a plno jídla, jako např. klobásky, párečky, vejce a mnoho dalšího.


Oslavte den otců, origiálním dárkem může být třeba zážitek.


V České republice, kde se ještě Den otců oficiálně neslaví, se koncem roku 2008 objevily návrhy, aby se tento významný den stal součástí našeho kalendáře tak, jako je tomu již ve většině zemí. U nás svátek tatínků podporuje Linda Vavříková, majitelka Firmy na zážitky.

Myslím si, že si muži-otcové zaslouží být odměněni stejně tak jako my ženy o Den matek. Já sama na svém partnerovi vidím, jak úplně pookřeje, když je během Dne otců obdarován,“ vzpomíná Linda Vavříková.

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

správný táta | 1.7.2016 10:53

takový nehynoucí článek

| 19.6.2016 21:06

Buď ráda za to, že ti dal život, vydělával pro tebe peníze a udělal z tebe to co teď si.

Baron | 21.11.2014 21:09

Nenávidim den otců, jenom mi to připomíná to co nemám. Je mi jedno co si kdo myslí, nikdo mého otce nezná tak jako já, nenávidím ho. On byl hlavní důvod proč jsem se chtěla na základní škole zabít. Nesuď te mě kvůli tomu mám svoje důvody. Vzpomínám si když sem si ve 12. letech zlomila ruku, máma nebyla doma, a ten kre*tén co mě splodil, mě ani nevzal do nemocnice, týden sem s tím chodila, bolelo to jako svi*ňa.A když mě k tomu doktorovi nakonec vzal ještě vtipkoval že mě s tou rukou nutil abych si uklidila pokoj. Setra nic neudělala, nezavolal sociálku nic. Je mi 23 let, a musim říct že den kdy jsem odešla z domova, pryč od něj byl vubec to nejlepší co se i mohlo stát. Celé roky mě psychicky mučil, připomínal mi jaká jsem chyba, odpad. Že nikdy nic v životě nedokážu. Kvůli němu jsem se v 15 začala řezat, ale nakonec mi došlo že on za další jizvu, která se na mým těle objevý nestojí. Muže to být můj otec, ale nikdy to nebude můj táta.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění