Dětský kašel – kdy už navštívit lékaře?

Kašel je jedním z nejobvyklejších příznaků běžných dětských onemocnění dýchacích cest. Je to důležitý reflex, který pomáhá chránit dýchací cesty, odstraňovat hlen a jiné nečistoty a udržovat dýchací cesty průchozí.
Dětský kašel – kdy už navštívit lékaře?
17.3.2009 0:00 |

Je však důležité rozlišovat různé typy dětského kašle. Porozumí-li rodič tomu, co jednotlivé typy znamenají, dokáže určit, zda se jedná o o symptom vážnějšího onemocnění, které vyžaduje návštěvu lékaře, nebo neškodný příznak lehkého nachlazení. 

Kašel je obranný mechanismus, který čistí dýchací cesty při onemocnění a zvýšené produkci hlenu nebo při vdechnutí cizího předmětu, například části potravy. Bývá častým příznakem onemocnění dýchacích cest,“  vysvětluje dětská lékařka MUDr. Dagmar Böhmeová. Nejčastěji se jedná o virová onemocnění horních cest dýchacích. V tomto případě není nutné ihned navštívit ordinaci lékaře, obzvlášť u starších dětí. Kašel často sám odezní spolu s dalšími příznaky, jako je rýma, zvýšená teplota či škrábání v krku.
 
„Přetrvá-li však kašel při běžném nachlazení déle než 10 až 14 dní, je nutné situaci s lékařem konzultovat,“ upozorňuje lékařka. Pokud dítě kašle ve vyčerpávajících záchvatech nebo dokonce ztíženě dýchá, je návštěva lékaře nezbytná, stejně jako při podezření na vdechnutí cizího tělesa.Jak dítěti ulevit?


Častou příčinou kašle bývá s rýmou spojená zvýšená produkce hlenu v dýchacích cestách. Hlen při rýmě může zatékat do zadního nosohltanu a hrtanu a dráždit zde dýchací cesty ke kašli.

V této situaci pomůže zprůchodnění ucpaného nosu pomocí nosních kapek, uložení dítěte do zvýšené polohy v dobře vyvětrané chladnější místnosti (cca 18–20 °C) a zvlhčování vzduchu. Samozřejmostí je přísně nekuřácké prostředí.
====

Lékaře kontaktujte neprodleně v případě, že dítě: ====? má vysokou teplotou, nebo (v případě dětí do 3 měsíců) i zvýšenou teplotou,
? je mladší než 3 měsíce a úporně kašle již více než několik hodin,
? má problémy s dýcháním – dýchá těžce či zrychleně, nebo při dýchání slyšíme sípoty či pískot,
? vykašlává krev,
? při nádechu či výdechu vydává netypické zvuky (hvízdavé, troubivé, chrčivé, štěkavé),
? je podezření na vdechnutí cizího tělesa.
Druhy kašle
Kašel můžeme rozdělit na dva základní druhy – suchý, dráždivý a vlhký, produktivní kašel.
Suchý kašel dítě vyčerpává, namáhá svaly břicha a hrudník a nedochází při něm k odkašlávání. Obvykle doprovází virová onemocnění. Někdy se zintenzivňuje večer, když dítě ulehne do postele. V tomto případě je vhodné podávat lék, který kašel utlumí, aby si dítě odpočinulo a vyspalo se.Vlhký kašel zpravidla následuje po odeznění kašle suchého, protože sliznice dýchacích cest produkuje ve zvýšené míře hlen, který se v dýchacích cestách hromadí. Kašel jej pomáhá odstraňovat a vytlačovat ven. V této fázi onemocnění není dobré kašel potlačovat, ale je třeba odkašlávání naopak podporovat. “ Rodiče mohou dítěti podávat některý z volně prodejných přípravků, jako je třebas sirup ACC, které mohou být bez porady s lékařem podáván dětem od 2 let věku při onemocněních dýchacích cest, jako jsou akutní zánět nosohltanu, zánět průdušnice a průdušek,“ říká MUDr. Dagmar Böhmeová.

Kašel by měl postupně odeznít asi do deseti dnů. Pokud přetrvává nadále, je třeba vyšetření dětským lékařem.

Zdroj: Aspen
16. 3. 2009


Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Daja | 7.1.2015 14:34

Stopkašel pro děti taky znám, chválím !! Malému se teď po něm hodně ulevilo a líbí se mi, že podporuje i imunitu.

Kajinka | 6.10.2014 11:02

Kašel

Veronika | 23.4.2014 08:38

stopKašel

Daniela | 18.9.2013 13:09

Stopkašel

Veronika | 3.9.2013 15:37

Psí sádlo

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění