Father-friendly místa: aby táty bavilo být tátou

O dělení rodičovských povinností se toho napsalo mnoho. Už dávno neplatí pouze tradiční schéma „otec zajistí rodinu finančně, matka se postará o domácnost a výchovu dětí“. I tátové si v hlavě dokážou naplánovat několik variant dne stráveného s dítětem.
Father-friendly místa: aby táty bavilo být tátou
22.6.2010 0:00 |

Ženy obecně vydělávají více, než kdy dříve, některé jsou navíc lépe postaveny, než jejich partneři. Zároveň se i otcové často snaží více angažovat v péči o své děti, ať už z loajality k partnerce, nebo z touhy být pro děti stejně postaveným rodičem jako matka.

Jenže realita je často zdrcující. „To tady na tom hřišti mám být ještě hodinu a půl? Ani číst si nemůžu, co kdyby zrovna malej spadl z houpačky,“ ptá se sám sebe tatínek. A elán z výchovy prcka mizí.

Projekt tatínků z Reflexu

Je tomu přesně rok, co zaměstnanci Reflexu odstartovali projekt s názvem Father Friendly. V rámci něho se snaží vytvořit mapu míst, kde si tatínkové „bez dohledu partnerky užijí stejně jako jejich synové a dcery“. Na webu Reflexu je sice míst zatím jen něco přes šedesát, myšlenka ale inspirovala i další a tak se nyní na internetu pod heslem „baby friendly“, „father friendly“ nebo „family friendly“ dá najít spousta inspirací jak strávit volné odpoledne nebo víkend.
Všechna místa jsou řazena do mnoha kategorií: hotely, restaurace, kavárny, sportoviště, zoologické zahrady, dětská centra, aquaparky, hrady a zámky či muzea. V rámci projektu Reflexu můžete i vy pomoci rozšířit seznam míst, nebo jednotlivé lokality hodnotit. Právě to pak nejvíce usnadňuje úlohu tatínků (ale samozřejmě i maminek či prarodičů), když dítěti vymýšlejí program.

I rodiče baví si hrát

Asi nikdo nemůže předpokládat, že se tatínek bude spokojeně culit v parku, kde jsou veškeré prolézačky koncipovány pro tříleté děti. Existují ale i jiné varianty. Například horský park Tarzánie nabízí lanové dráhy ve výšce 4-12 metrů nad zemí a s instruktorem na ně může každý od 4 let věku a 100 cm výšky (tedy i tatínek).


Lanový park Tarzánie.

Pro ty úplně nejmenší je k dispozici menší park Tarzánek. Pokud jste méně sportovec a více technik a kutil, vyrazte do hvězdáren či muzeí. Interaktivní Techmania Science Center v Plzni dítěti ukáže, jak funguje mikrovlnná trouba nebo jaké technologie využívají špióni. Neříkejte, že to v koutku duše nechcete vědět také…

Jsou samozřejmě i dny, kdy máte „službu na dítě“, ale potřebujete u toho i pracovat. Proč zůstávat doma? Téměř každé město má nějakou obdobu Domu dětí a mládeže nebo dětského centra, kde se děti vyřádí (někdy i pod dohledem baby-sitterů). A vy si zatím můžete v klidu psát emaily, telefonovat, nebo jen tak popovídat s kamarádem u kafe.


Rodinný zábavní park Bongo Brno
Namátkou jmenujme rodinný zábavní park Bongo Brno, olomoucké Centrum Jungle, Galaxii Zlín nebo Človíčkov na pražském Zličíně a Edenu. Sympatickou alternativou je i návštěva pražských kin Aero či Oko, kde v rámci akce „Baby Bio“ promítají filmy ztišené a s tlumeným světlem. Rodiče tak mohou koukat na oblíbený film, ale zároveň i pohodlně vyřešit akutní situace (přebalování, krmení).


Konec přeškrtnutým kočárkům


Maminky i tatínkové se dosud až příliš často potýkají s „bariérovostí“ míst, kam dennodenně musí chodit: obchody, úřady, městská hromadná doprava. Veškeré iniciativy, ať už se jmenují „father friendly“, family friendly“ či „baby friendly“, proto zohledňují i dostupnost a „uživatelskou nenáročnost“ zábavních a užitkových center.

Nezbývá než doufat, že co nejdříve v „přátelských“ indexech přibudou i zmíněné úřady a obchody a že ze všech vstupních dveří zmizí notoricky známé nálepky s přeškrtnutým kočárkem.

Autor: Magda Koutská
22. června 2010

Autor článku: Magda Koutská
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění