Formální oblečení - styl musí respektovat příležitost, ale přesto může být osobitý

U příležitosti výměny vlády jsme zaregistrovali požadavek jednoho ministra na oblečení úřednic. Kostýmky, sukně, halenky - co třeba vyhlásit povinnost uniformy? Pravdou však je, že každá situace si žádá své oblečení.
Formální oblečení - styl musí respektovat příležitost, ale přesto může být osobitý
23.8.2010 0:00 |

Poslední pohled do zrcadla, srovnat švy, uhladit sukni, doladit výstřih, zkontrolovat nablýskané boty, kabelku do ruky a můžeme vyrazit. Asi to takhle neděláme denně, jenže to je překvapivě v pořádku. Oblečení totiž musíme přizpůsobovat situaci a tak ne každý den je třeba kontrolovat výstřih.

Když půjdete s potomkem na hřiště, jen v pominutí smyslů se nastrojíte do minisukně a lodiček na podpatku. Míříte-li do práce, kde máte důležitou schůzku, pravděpodobně si odpustíte mohutný výstřih a extravagantní střih vlasů. Na ples si zase bez problémů vezmete šaty s odhalenými zády a romantická večeře s přítelem je ta nejlepší příležitost vyrazit v jednoduchých šatech na ramena, zato bez kalhotek. Důležité je rozlišovat.
Každá z nás má někdy pocit, že nechce být šedou myškou v davu ostatních, a některé z nás se i odlišují. Otázka ovšem je, jak moc je to ve které situaci vhodné. Existují osobnosti, které chodí v minimálně výrazných kreacích neustále - a těm se těžko vysvětluje, proč zrovna teď není dobře brát si síťované punčochy, šněrovací boty po kolena, rajtky a krajkový korzet. Jenže tyhle osobnosti pravděpodobně nebudou pracovat na úřadě práce nebo za přepážkou v bance.. a tak je nebudeme řešit.

Důležité tedy je umět se vhodně obléknout pro vhodnou příležitost. Naprostá většina příležitostí se nehodí pro vyzývavé oblečení. Pokud nepracujete jako go-go tanečnice nebo poskytovatelka služeb na E55, máte jen velmi málo příležitostí uplatnit ten korzet, co schováváte vzadu ve skříni, nebo boty na platformě. V podstatě libovolný jediný kousek oblečení, který by slušel dámám ve výše uvedených profesích, dokáže shodit váš jinak seriózní oděv - s čestnou výjimkou síťovaných punčocháčů, které byly v posledních letech částečně rehabilitovány, a jejich obměny se nosí i ke kostýmku.

Ne všechny chodíme ovšem v kostýmku a ne všichni chodí do práce. Děvčata chodí ve škole na zkoušky, je potřeba absolvovat maturity, ani pracovní pohovor se neobejde bez oblečení - a všechno to jsou příležitosti, kdy je obvykle třeba, kromě dodání znalostí, vypadat takzvaně slušně.
Spousta lidí si nicméně myslí, že vypadat slušně je totéž jako vypadat nenápadně. Což se rovná černý nebo šedivý obleček, nějaká ta nenápadná košile… a to je zase zbytečné. Máte černé sako a kalhoty? Nebojte se oživit je košilí v oblíbené barvě nebo nějakým barevným doplňkem, a k seriózní košili si můžete vzít kratší sukýnku. Zdůrazníte svoji osobnost, budou si vás lépe pamatovat a vy se budete i dobře cítit. Ale pozor, nezaměňovat košili v oblíbené barvě s tílečkem, ze kterého vám vypadávají vnady. A sukně tak krátká, že potenciální kolega si bude myslet, že jste si k tomu pásku zapomněla vzít kalhoty, také není úplně ono.

Podtrženo sečteno - měly bychom vědět, jak se do práce obléknout i bez příkazu ministra, ale současně bychom neměly působit jako dav tmavých myšek ve světlých košilích. Vyzývavost ani extravagance nejsou pro každého ani pro každou situaci - ale červený náramek nebo krásné a výrazné boty ještě nikomu neublížily.

Autor: Jana Michlová
23. srpna 2010

Autor článku: Jana Michlová
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění