Garra Rufa – rybí pedikérky

Trápí vás lupenka, akné, bradavice či jiná houbovitá kožní onemocnění a léky nepomáhají? Nedávno se i do našich končin dostala nová, přírodní a velmi účinná metoda terapie prostřednictvím rybiček Garra rufa.
Garra Rufa – rybí pedikérky
22.9.2011 8:00 |

Neznám člověka, kterého by netrápila ztvrdlá a suchá kůže zejména na chodidlech (tedy přesněji řečeno, člověka, který by se s ní nepotýkal, muže ztvrdlé paty totiž opravdu nejspíš netrápí). Málokoho by však napadlo, že se najde „někdo“, kdo ztvrdlou kůži zbožňuje, dá se dokonce říci, že ji přímo „žere“. Řeč je o mini rybkách Garra Rufa, které jsou po odumřelé kůži celé divé. Jejich ohromného apetitu se rozhodla využít kosmetická centra a využívají je k netradičnímu způsobu pedikúry. Pojďme si rybí pedikúru blíže přestavit.

Podivní rybí jedlíci k nám připluli z Turecké oblasti Anatol, kde žijí v termálních pramenech s teplotou až kolem 36°C. Kvůli vysoké teplotě v těchto vodách přežije jen malé množství organismů. Rybky si proto našly alternativní a trochu zvláštní způsob obživy.

S chutí se pustily do odumřelé pokožky tamních obyvatel, kteří termální vody odedávna využívali ke koupelím. Lidé si všimli, jaké blahodárné účinky, mají koupele, zejména na nejrůznější kožní onemocnění. Brzy pochopili, že za účinnou léčbou nestojí nikdo jiný než malá kaprovitá rybka.

Zvěsti o rybkách, které léčí, se záhy rozšířily po celé Evropě, ale přeskočily i oceán a obrovský ohlas našly také v Japonsku, či Spojených Státech. „Rybí doktoři“ doslova zaplavili kosmetická centra a salony a staly se doslova hitem. Není také divu. Rybky jsou totiž opravdu šikovnými pedikérkami.

Na rozdíl od těch lidských, které využívají žiletky, či pilníky, vás nemohou nijak poranit. Nemají totiž čím. V jejich malé tlamičce nenajdete jediný zub, proto se rozhodně nemusíte bát kousnutí. Rybky suchou, ztvrdlou kůži jemně „ožužlají“ a pak ji s chutí zhltnou.

Rybky Garr Rufa mají jakýsi šestý smysl, který je neomylně navede na odumřelá, či nemocná místa na kůži. Ty jsou totiž měkčí a tím pádem je rybky mohou snadněji odstranit.

Rybky, které léčí. Rybky, které léčí.

Rybí tlamka má ještě jeden trumf. Vylučuje totiž jemný kyselý sekret, který obsahuje specifický, blíže neurčený enzym, který má desinfekční a dokonce hojivé účinky. Proto vám rybky mohou pomoci nejen se ztvrdlou kůží, ale také například pokud trpíte lupénkou, nebo jinými kožními onemocněními.

I přesto, že se rybí pedikúra těší obrovské oblibě, najdou se i negativní názory na danou metodu. Kritikům ichtyoterapie leží v žaludku především to, že se prý rybky před samotnou procedurou nechají vyhladovět, aby se pak s větší chutí pustily do suché kůže zákaznic. Někdy se hovoří dokonce o týrání zvířat.

Na otázku, kde je pravda, vám asi neodpovíme. Odpověď, stejně tak jako rozhodnutí, zda rybí pedikúru vyzkoušet, je tedy na vás. Pravdou zůstává, že z hlediska kosmetického a zdravotního je rybí pedikúra unikátní a velice účinnou metodou. Jak na celou záležitost pohlížet z hlediska etického, však zůstává otázkou.

Autor článku: Vendula Kochanová
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Anonym | 3.10.2012 11:16

Re: Garra rufa do Vaseho salonu

fishdoctor.cz | 23.11.2011 17:18

Garra rufa do Vaseho salonu

Nikusa | 22.9.2011 14:46

Garra Rufa

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění