Před 130 lety se narodila Coco Chanel - žena, která změnila módu a zkrátila sukně

Fotogalerie Původem byla Gabrielle prostá venkovská dívka, která neměla postavení, peníze ani vzdělání. Měla však neobyčejnou povahu, která jí umožnila, aby předběhla svou dobu, a tím se stala klíčovou osobností v oblasti módního průmyslu.
19.8.2013 20:00 |

Vlastním jménem Gabrielle Chanel se narodila 19. srpna 1883 jako druhá dcera podomního obchodníka Alberta Chanela a jeho družky Jeanne Devolle. Po smrti matky v roce 1895, dal otec všechny své děti do klášterního sirotčince v Aubazine. Společně se svou sestrou Julií byla později přijata do klášterní školy a posléze začala pomáhat své tetě v obchodě s oděvy v obci Moulins, kde již v tomto věku získala pověst vynikající švadleny.

V Mulens v lázeňském městě Vichy si také po večerech navíc přivydělávala zpěvem v kavárnách a nočních podnicích a získala svou přezdívku Coco (dušička nebo miláček). A právě ve Vichy poznala svého prvního osudového muže Etiena Balsana, díky němuž získala přístup do vyšší společnosti a žila s ním na zámku v Royallieu u Compiègne až do roku 1910.

OBRAZEM: Coco Chanel

Její tvořivý duch a touha po nezávislosti ji však nenechaly ustrnout v pouhém postavení vyživované milenky. S pomocí dalšího „osudového“ muže a své největší životní lásky, Arthura Capela, přezdívaného Boy, otevřela v Paříži a v přímořském letovisku Deauville několik obchodů s luxusními klobouky. V roce 1916 už měla vlastní módní salon v letovisku Biarritz a ve 30. letech byla nejbohatší módní návrhářkou Francie a říkalo se jí královna módy. Její modely nosily nejznámější osobnosti a módní ikony své doby, např. Audrey Hepburn, monacká kněžna Grace Kelly či Jacqueline Kennedy.

Známé výroky Coco Chanel
  • Není ošklivých žen; jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými
  • Můj život se mi nelíbil, tak jsem si vymyslela jiný
  • Ženy, které nenosí parfém, nemají budoucnost
  • Móda zmizí, styl zůstane

Fenomenální úspěch Coco Chanel netkví jen v její nezdolné povaze, ale především v přístupu. Jejím cílem bylo umožnit nositelce každého modelu, aby se cítila sama sebou a zároveň pohodlně, a nejvášnivější nositelkou a propagátorkou „chanel módy“ byla ona sama. V jejím šatníku jste našli košilové šaty, „malé černé“ šaty nebo žerzejové kostýmky stejně jako námořnické kalhoty nebo pletené vesty.

Do dámské módy zavedla i úplet, který byl do té doby považován za materiál vhodný jen na výrobu prádla, a zkrátila sukně nad kolena. Společně s parfumérem Ernestem Beauxem z Monte Carla a vytvořila v roce 1921 dnes již nesmrtelný parfém Chanel No. 5, který používala i slavná Marylin Monroe. V 71 letech vytvořila snad nejtrvalejší a nejznámější typ oděvu - kostým „Chanel“, který díky jeho jednoduchosti, eleganci a kráse nosí ženy na celém světě dodnes.

Coco Chanel zemřela 10. ledna 1971 v 87 letech. Hlavním návrhářem značky Chanel je roku 1982 Karl Lagerfeld.

Autor článku: MK
Zdroj: Profimedia.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění