KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Proč se potíme a jak pocení zabránit?

Jen málo věcí dokáže spolehlivě snížit sebevědomí jako propocené tričko. Přemýšlíte, jak zakrýt skvrny od potu v podpaží? Zkuste tomuto problému předcházet a zůstat svěží celý den.
Proč se potíme a jak pocení zabránit?
8.7.2013 0:01 |

Vylučování potu představuje přirozený fyziologický děj, který má pro lidský organismus značný význam. Tento fakt pravděpodobně nikdo nepopírá. Viditelně propocené oblečení a pach, který potícího se člověka obvykle provází, patří k nepříliš populárním společenským jevům. Nejvíce se potíme, když je nám teplo, při tělesných aktivitách a přemíře stresu.

Denně člověk vypotí maximálně 10 litrů potu, ale to jen v případě velké fyzické zátěže. Přirozené je vypotit za celý den asi 0,5 – 1 litru potu, přičemž v podpaží jde o pouhou 1 kávovou lžičku potu – tedy o zhruba 0,006 litru. V podpaží se drží větší teplo a vlhko a pot se odtud hůře odpařuje. I když jde v objemu pocení celého těla jen o 1 %, tak v podpaží vzniká více potravy pro bakterie, kterých se zde nachází až 150 druhů.

Rexona Women Maximum Protection Rexona Women Maximum Protection

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?

Abychom pocení předešli, máme na výběr deodoranty nebo antiperspiranty. A že mezi nimi nevidíte rozdíl? Ale on tady je, a to zásadní! Deodoranty bojují proti zápachu, antiperspiranty navíc proti vlhkosti.

Deodorant se skládá z alkoholu a parfému a snižuje míru zápachu. Obsažený alkohol působí jako antibakteriální složka, která omezuje růst bakterií, ale zároveň je velmi nevhodný pro citlivou pokožku – například po holení. Parfém, který je v deodorantu obsažen, plní funkci maskování zápachu. Deodorant tudíž neredukuje množství potu, ale pot není cítit.

Rexona Women Maximum Protection everyday fresh Rexona Women Maximum Protection everyday fresh

Antiperspirant se skládá ze solí hliníku případně zirkonu a parfému a snižuje množství potu, čímž se omezuje produkce „potravy“ pro bakterie a tím i míra zápachu. Parfém obsažený v antiperspirantu tak plní stejnou funkci jako u deodorantu.

Aktivní látky v antiperspirantu se rozpouští v potu a vytváří gelovitou vrstvu, která se chemicky naváže na pokožku a tím zabraňuje pocení. Tato gelová vrstva není trvalá a uvolňuje se přirozeným procesem.

Rexona Men Maximum Protection extreme fresh Rexona Men Maximum Protection extreme fresh

Antiperspirant ve spreji

Nejčastěji používaný typ antiperspirantu je sprej, jehož výhodou je, že po jeho aplikaci je pokožka v podpaží suchá. Před samotným použitím antiperspirantu ve spreji nesmíte zapomenout lahvičku důkladně protřepat, jinak se neuvolní aktivní látka, která zabraňuje pocení. Na rozdíl od tuhých a kuličkových antiperspirantů má sprej mikrobiologickou stabilitu – nemnoží se v něm bakterie, jelikož se pokožky nedotýká tak jako kuličkový nebo tuhý antiperspirant a nezůstávají na něm zbytky naší tkáně.

Více na www.rexona.cz

Autor článku: Ženy.cz
Zdroj: Ženy.cz

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění