5 otázek a odpovědí o hemeroidech

Hemeroidy (správně hemoroidy) jsou nepříjemné a bolestivé onemocnění, které trápí až polovinu evropské populace. Přesto však tento delikátní problém patří mezi témata, která se drží pod pokličkou.
5 otázek a odpovědí o hemeroidech
26.6.2010 0:00 |

 Mezi rizikové skupiny se řadí lidé po čtyřicítce, se sedavým zaměstnáním a také těhotné ženy ve vyšším stupni těhotenství. Včasná a správná léčba a správná prevence však mohou potížím účinně zabránit.

1. Co jsou to hemeroidy?


Hemeroidy jsou přirozenou anatomickou strukturou a vyvinou se u více než 50 % lidí, mnozí o nich však ani nevědí. Problém nastává ve chvíli, kdy se zvětší a zanítí. Hemeroidy jsou cévní pletence (podobně jako křečové žíly), které se nacházejí u vchodu do konečníku nebo uvnitř. K rozvinutí obtěžujících příznaků dochází většinou náhle, proto se v ordinaci lékaře setkáte s označením „akutní hemoroidální příhoda“.

2. Jak vznikají?


Na vzniku bolestivých příznaků se podílí více faktorů: zvýšený žilní tlak způsobující ´vydouvání´ cévní stěny hemoroidálních žil, zácpa způsobená nedostatkem vlákniny v potravě či velký tlak při vyměšování, způsobující prolaps sliznice řitního kanálu,“ vypočítává gastroenteroložka MUDr. Anna Jungwirthová ze Sanatoria u sv. Anny. „Dále mají vliv dispoziční faktory, jako je vrozená slabost žilní stěny, nedostatečný vývin chlopní hemoroidálních žil, sedavý způsob života, ochabnutí vaziva ve vyšším věku, při endokrinních onemocněních, v těhotenství, střevní nemoci, návyk na používání projímadel, přejídání, obezita, zácpa nebo infekce,“ dodává MUDr. Jungwirthová.

3. Jaké jsou jejich typy?


Podle polohy se hemeroidy člení na zevní, vnitřní a přechodné. Zevní hemeroidy jsou patrné při rozevření hýždí jako uzly kolem řitního otvoru. V klidovém stavu nepůsobí obtíže a nekrvácejí. Obvykle provázejí vnitřní hemeroidy a při jejich zánětu se překrvují – zduří a jsou bolestivé.

Vnitřní hemeroidy leží pod sliznicí konečníku a nedají se při vyšetření nahmatat prstem, proto je lékař vyšetřuje endoskopicky. Nejčastěji se projevují krvácením. Přechodné hemeroidy vznikají z cévní pleteně zevní i vnitřní. Jejich příznaky a komplikace záleží na složce vnitřní.

4. Jak se projevují a kdy je čas navštívit lékaře?


Zevní hemeroidy se projevují náhlým objevením bolestivého uzlu na okraji konečníku. Bolest se projevuje zejména při vyměšování, ale i v čase mimo. Vnitřní hemeroidy obvykle nebývají přímo bolestivé, pacient pociťuje spíše nepohodlí a otok. „Nejčastějším projevem vnitřních hemeroidů je krvácení, zejména je-li sliznice ztenčená a uzel na žilním pletenci překrven. Krev je jasně červená, tekutá, objevuje se při defekaci nebo po ní – buď na papíře nebo odkapává do mísy po stolici,“ popisuje MUDr. Jungwirthová. Hned po objevení bolesti nebo krvácení je třeba navštívit lékaře, který vyšetřením potvrdí diagnózu. Klinické vyšetření je nebolestivé a je nezbytné k vyloučení závažnějsích původců příznaků. Následovat může endoskopické vyšetření u odborníka. 

5. Jak se hemeroidům vyhnout a zabránit jejich vzniku?


„Stoprocentně účinné preventivní opatření neexistuje,“ upozorňuje MUDr. Jungwirthová. Velmi důležitý je však zdravý životní styl a úprava stravovacích návyků. Důležitá jsou také opatření týkající se pravidelného vyprazdňování – prevence zácpy, korekce průjmů a úprava střevní mikroflóry.

Je třeba zvýšit příjem vlákniny, kterou najdeme v ovoci, zelenině, celozrnných výrobcích a luštěninách, a rovnováhu střevní mikroflóry udržovat s pomocí probiotických bakterií např. v zakysaných mléčných výrobcích, kysaném zelí či v probiotických doplňcích stravy jako je např. Linex Forte, a také zvýšit příjem tekutin jako prevenci zácpy,“ radí MUDr. Jungwirthová.

Také je třeba dávat pozor na správné dýchání při zvedání těžkých předmětů a při vyprazdňování na toaletě. Zadržování dechu totiž zvyšuje břišní tlak a to má na žíly negativní vliv. Na každého působí jiné faktory, které vedou k objevení příznaků hemeroidů, proto je dobré tyto faktory vytipovat a vyhýbat se jim. Může jít např. o konzumaci pikantních a ostrých jídel, alkoholické nápoje včetně vína a pěstování určitých sportů.

Zdroj: Aspen
26. června 2010

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Barča | 4.12.2014 12:30

Hemeroidy

Hana | 10.6.2013 14:51

Hemeroidy

Helena | 26.5.2013 19:35

Hemox

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění