5 rad pro správné skladování kávy

Rádi si pochutnáte na výborné kávě? Ale jak to udělat aby ani časem po otevření neztratila své aroma?
5 rad pro správné skladování kávy
13.12.2010 0:00 |

Skladováním pražené kávy se vlivem vnějších podmínek (zejména zvýšenou teplotou a vlhkostí, přítomností vzdušného kyslíku a světla) a vytěkáním látek podmiňujících typické aroma senzorické vlastnosti zhoršují. Dochází ke snížení intenzity a změně charakteru vůně a chuti připraveného nápoje. Výrobci proto balí kávu do obalů, které nepropouštějí světlo a vzduch je z nich odstraněn nebo nahrazen inertním plynem.Tipy a doporučení

  • Výrobky s neotevřeným obalem bychom měli skladovat za podmínek uvedených na obalu a to nejlépe po dobu minimální trvanlivosti, která je na obalu uvedena. Po jejím uplynutí nemusí být výrobek zdravotně závadný, ale jeho vlastnosti mohou být nepříznivě pozměněné. Samozřejmě čím dříve kávu zkonzumujeme, tím lépe.
  • Pokud obal otevřeme, měli bychom obsah co nejrychleji spotřebovat. Je proto rozumné kupovat takovou velikost balení, kterou rychle spotřebujeme, i když větší balení jsou cenově výhodnější.
  • Kávu v otevřeném obalu bychom měli skladovat:
    - v suchu (zvlhnutím může dojít k růstu plísní a vzniku zdravotně rizikových mykotoxinů, z nichž některé jsou karcinogenní), 
    - v temnu, chladu a v těsně uzavřené nádobě, aby přístup vzduchu (kyslíku) i možnost vytěkání těkavých složek kávy byly minimální.
  • K negativním změnám je daleko citlivější káva mletá. 
  •  Nejlepší senzorické vlastnosti, především vůni a chuť, má nápoj připravený z čerstvě upražených zrn a rozemletých bezprostředně před přípravou nápoje.

Zdroj:  Institut kávy
Pro Institut kávy exkluzivně připravila Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. z Vysoké školy chemicko-technologické UK v Praze, členka expert boardu Institutu kávy.

14. prosince 2010

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění