Abeceda hubnutí: J jako JO-JO efekt

Zákeřný, tisíckrát omílaný, proklínaný, opomíjený, ale také leckdy přeceňovaný. JO-JO efekt dokáže rychle a efektivně zničit výsledky našeho hubnutí. Jak se mu vyhnout?
Abeceda hubnutí: J jako JO-JO efekt
31.5.2011 0:00 |

Rychle pozbyl, rychle nabyl

Mám štěstí, že mám relativně slabou vůli. Díky svému mlsnému jazyku jsem se velikým obloukem vyhnula všem jednostranným a velmi drastickým dietám typu jogurtová, vajíčková, vínová … Když mé kamarádky zkoušely Herbalife a tukožroutskou polévku, jen jsem se shovívavě usmívala a věděla jsem, že tohle není nic pro mě.

Přesto mi pojem JO-JO efektu není vzdálený. Snad nejzřetelněji jsem se s drastickým hubnutím setkala u manželky – tedy tehdy ještě snoubenky – mého bratrance. Dotyčná se rozhodla, že na svatbě musí být opravdu krásná nevěsta. Dobrého čtvrt roku téměř nic nejedla a dřela až do úmoru. Což o to, kýžený výsledek se dostavil – opravdu ve svůj velký den směla obléci krásné princeznovské šaty vysněné velikosti. Tato pohádka však neměla dlouhého trvání. Už pár měsíců po svatbě byly pracně shozené kilogramy zase zpátky i s patřičným bonusem. Její manžel to tehdy komentoval slovy „Když ptáčka lapají …“

Začít hubnout je snadné


Mark Twain jednou jízlivě pronesl: „Přestat kouřit je snadné. Udělal jsem to tisíckrát.“. Totéž v bledě modrém platí o chroničtích dietářích. Tisíce lidí rychle zhubne několik kilogramů, aby je v zápětí přibraly. Pět kilo dolů – šest nahoru. Euforii z úspěchu střídá deprese z neúspěchu. Nahoru, dolu, nahoru dolu – stále stejně jako onen pověstný dřevěný kotouč na provázku. Čím drastičtěji řeknete svému tělu „ne ne“, tím větší pravděpodobnost máte, že jeho jednoznačné „jo jo“ se k vám vrátí jako bumerang.
Hlavně pooooooommmmmaaaaaaaaaluuuuuu

Heslo dne je jednoduché – pomalu, ale jistě. Málokoho z nás by napadlo vzít čtyřleté dítě a hodit ho do hluboké vody se slovy „Tak a teď plav!“. Určitě dáme raději přednost pomalého zvykání si na vodu – nechceme přece našemu malému drobečkovi zprotivit plavání na celý život, že? Jak je možné, že stejnou lásku, trpělivost a laskavost nevěnujeme svému tělu?

Pokud zvolíme jakýkoliv drastický zásah do našeho životního stylu, je pravděpodobné, že to bude vždycky k horšímu, byť by důvody byly sebeušlechtilejší. Proč? Právě proto, že se jedná o razantní změnu. Chudák naše tělo nemá šanci se aklimatizovat. Jestliže daný adaptační proces není postupný, tělo vyhodnotí daný stav jako stav nouze a přizpůsobí se období krize.
Zapomeňte tedy na každé řešení, které je krizové, drastické, nárazové a relativně krátkodobé.

Jak pomalu je dostatečně pomalu?


Začnu trochu oklikou. Pamatujete si, když se vás jako malé děti snažili nachytat otázkou „Co je těžší? Kilogram železa nebo kilogram peří?“ A teď to zkusme znovu a jinak. Co je těžší? Kilogram vody, kilogram svalů anebo kilogram tuků?“ Zdánlivě nesmyslná otázka. Položím vám ještě jednu: „Co je důležitější, aby ručička váhy ukazovala o pět kilo míň, anebo abyste se vešla do svých oblíbených šatů?“

Za zdravé hubnutí lze považovat takové hubnutí, kdy během měsíce ztratíme pět až deset procent hmotnosti ideálně pouze v tukové tkáni. Jak poznáme, že chybějící kilogramy jsou tvořeny skutečně nadbytečným tukem a ne jen přebytečnou vodou či – což bývá mnohem horší – svalovou hmotu? Jednoduše – pomocí měření v pase v oblasti lehce nad pupkem. Pokud vám zde centimetry ubývají stejně rychle jako kilogramy, je vše v nejlepším pořádku.Jak z JO-JA ven....


Pokud se chcete vyhnout JO-JO efektu, držte se následujících rad:
• Zapomeňte na diety. Žádná zázračná dieta, která by vás zachránila napořád, neexistuje. Kdyby existovala, proč by bylo kolem tolik obézních?
• Pomalu, ale jistě. Neběžíme sprint, ale maratón. Vaše cíle by měly být realistické a smysluplné.
• Začleňte do svého života pravidelný pohyb. Vyberte si takovou pohybovou aktivitu, která je vám blízká.
• Dodržujte pitný režim. Pijte vodu, neslazené minerálky a ovocné a bylinkové čaje.
• Vyhýbejte se stresu. Naučte se si vyhradit každý den aspoň kousek času pro relaxaci a regeneraci svých soukromých sil.
• Pamatujte, že tělo máte jen jedno. Nedělejte z něj pokusného králíka. Každá změna, kterou podniknete, by měla být napořád. Aneb jak se říká – máme pro to jedno krásné české slovo – „Furt“.

Borec na konec

Tedy vlastně „borka“. Řeč bude o sedmnáctileté Angličance Georgii Davis. Ta se stala skutečnou „přebornicí v JO-JO efektu“ – tedy spíše na vlastní tělo. Posuďte sami: Ve svých patnácti vážila úctyhodných 208 kg. Podstoupila odtučňovací kůru a během půl roku zhubla rekordních 84 kilogramů. Šťastný happy end? Ani ne – po návratu domů se vše vrátilo do starých kolejích .Teď je jí sedmnáct, váží 254 kg a zdá se, že je nejtlustší teenagerkou na světě.

Příště se vydáme nakupovat oblečení. Čeká nás totiž K jako konfekční velikost.

Autor: Lucie Černohorská
31. května 2011

Autor článku: Lucie Černohorská
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Anonym | 18.7.2011 16:21

Jak zhubnout

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění