Bolestivá a problematická menstruace

Neprobíhá vaše menstruace, jak by měla? Co vy sama můžete udělat proto, abyste zmírnila vaše menstruační potíže?
Bolestivá a problematická menstruace
31.10.2006 0:00 |

Jaké jsou menstruační potíže?
Příliš silné nebo naopak slabé měsíční krvácení, krvácení mimo menstruační cyklus, málo početná nebo naopak velmi častá menstruace, úplné vynechání, bolestivá menstruace -to vše může ženu potkat a když se k tomu přidají ještě průvodní potíže jako bolesti hlavy, depresivní nálady, podrážděnost a bolest v bedrech, tak je to jistě velmi nepříjemný stav. Častou příčinou, proč se tak děje, jsou poruchy v hormonálním systému, silné krvácení bývá často vyvoláno záněty, vmetky v krevním řečišti, myomy, vysokým krevním tlakem, ledvinovou či srdeční slabostí. Nedostatečná výkonnost vaječníků mívá za následek časté nebo zpožděné měsíčky oproti normálu.Někdy mohou mít uváděné příznaky souvislost s těžším onemocnění, proto je nutné navštívit při dlouhodobějších problémech  gynekologa, který určí, zda nejde o něco vážnějšího. My samy ale můžeme udělat mnohé proto, abychom zmírnily tyto obtíže:

1) Nepravidelný cyklus menstruace se dá uvést do rovnováhy často pouhou změnou životních a stravovacích návyků. Při bolestném průběhu krvácení můžeme bolestem předcházet před jejich začátkem - omezíme solení pokrmů, abychom snížili množství menstruační krve a zbavíme tělo vody dvoudenní dietou z ovoce a ovocných šťáv (nebo zeleniny). Důležité je zásobovat živinami žlázy, které hrají důležitou roli v hormonálních procesech - neměl by chybět hlavně vitamin B6. Proto pravidelně konzumujeme potraviny, ve kterých se nachází - a to sóju, avokádo, banány, semena, ořechy, špenát. Nezbytný je i přísun vitaminu C - ten čerpáme z čerstvého ovoce a zeleniny.
2) Horká krátká koupel s nálevem z  rozmarýnu nebo tymiánu pomáhá uvolnit dělohu a zmenšit tak menstruační křeče. Prospívá také přikládání teplého termoforu na podbřišek.
3) Tři dny před začátkem menstruace zvýšíme příjem vápníku a hořčíku, které působí protikřečově.
4) Čaje- při bolestivé menstruaci popíjíme směsi bylinek: kontryhel (100 g) + měsíček (60 g) + řebříček (30 g). 1 čajovou lžičku směsi zalijeme 1/4 litrem vařící vody, necháme 15 minut louhovat a pijeme teplé 2x denně ráno a večer již několik dní před začátkem menstruace. vhodný je také nálev z kontryhelu, který se pije při potížích 1-2x denně.
5) Pravidelné cvičení cviků podle metody Ludmily Mojžíšové je velmi účinnou metodou, jak se vypořádat s bolestivou menstruací (více ve článku Cvičení dle Ludmily Mojžíšové v rubrice Gynekologie).
6) Při menstruaci je důležité dbát zvýšeně na hygienu, protože během těchto dní je děloha otevřená, což umožňuje vniknutí choroboplodných zárodků.

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Anetca | 13.4.2007 15:19

prosím o radu!

Lidoop | 23.2.2007 13:09

Super

brebera.552 Viiki6 | 15.11.2006 09:38

super

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění