Celoroční bylinková zahrádka: Tisíce chutí a vůní

Oblíbili jste si mozzarellu s rajčaty a čerstvou bazalkou? Anebo máte ve zvyku ochucovat pokrmy pažitkou, koprem a libečkem? Máme pro vás radu: pořiďte si na okenním parapetu, bylinkovou zahrádku. Z aromatických rostlinek se tak budete moci těšit po celý rok.
Celoroční bylinková zahrádka: Tisíce chutí a vůní
8.11.2010 0:00 |

  Na parapetu za oknem nebo i na balkóně lze pěstovat prakticky všechny druhy bylinek. Většině z nich stačí trocha zeminy a slunce. Vaší jedinou starostí tak bude občasná zálivka a především sklizeň.

Je libo bazalku, rozmarýn nebo libeček?

V květináčcích můžete mít zasazenou třeba šalvěj lékařskou, tymián, mateřídoušku nebo rozmarýn. Části těchto rostlin, které se používají jako koření, dokážou dodat pokrmům jedinečnou chuť. Výše uvedené bylinky se výborně hodí k vepřovému a hovězímu masu, jsou vhodnou přísadou také do omáček a nádivek.

Kdo má rád polévky, šťouchané brambory s máslem a pažitkou nebo koprovou omáčku, jistě si do květináčku zasadí také pažitku, kopr, kadeřavou petrželku a libeček.
 Za oknem se bude určitě dařit také bazalce, kterou využijete zvláště při přípravě italských jídel, i oregánu, jehož listy příjemně voní a jsou vynikající přísadou na pizzu. V bylinkové zahrádce za oknem by neměla chybět ani máta peprná, z níž lze připravit výborný mátový čaj i osvěžující mojito. Máta by se ovšem měla vysazovat samostatně. Její plazivé oddenky by totiž utlačovaly sousední rostlinky.

Zahradnictví versus supermarket 

Ptáte se, kde si teď rostlé bylinky pořídit? Předpěstované jsou k dostání v zahradnictvích i v supermarketech. V supermarketech seženete hlavně pažitku, mátu, bazalku, tymián, rozmarýn, oregáno a kadeřavou petrželku. Máte-li ovšem vyšší nároky na druhovou škálu i kvalitu bylinek, vsaďte spíše na zahradnictví, kde vám navíc vyškolený personál odborně poradí, jak se o danou bylinku dobře starat.V případě bylinek prodávaných v supermarketech navíc existuje riziko, že navzdory včasnému přesazení i pravidelné zálivce leckdy uschnou. Jedním z důvodů je skutečnost, že předpěstované bylinky byly původně zasazené do příliš malých květináčů a delší dobu neměly dostatek denního světla, neboť strávily spoustu času ve velkoskladu.

Rostlinky, které vyžadují péči

Když si domů přinesete předpěstovanou bylinku, neváhejte a okamžitě přesazujte. Je ovšem třeba, aby byla nádoba, do níž rostlinku zasadíte, dostatečně velká, a to minimálně dvacet centimetrů v průměru. V malém květináčku, v němž se rostlé bylinky zpravidla prodávají, by rostlinka nenarostla, takže by její části jako kořenící přísady do pokrmů posloužily pouze minimálně.Důležitý je také výběr vhodné zeminy. Ideální je použít zahradní půdu smíchanou v poměru 3 : 1 s pískem. Půda, v níž je bylinka zasazená, by měla být navíc dostatečně provzdušněná. Jestliže chcete, aby bylinky obsahovaly všechny potřebné léčebné a aromatické látky, měli byste se vyhnout také přehnanému hnojení, neboť by vám rostlinky mohly zbytečně přerůst a ztratily by tak určité množství těchto drahocenných látek.Autor: Alena Štouračová
8. listopadu 2010

Autor článku: Alena Štouračová
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění