Co možná nevíte o péči o zuby

Každý dnes už ví, že zuby se čistí alespoň 2x denně, nejlépe pak po každém jídle a to alespoň 3 až 5 minut. Ne každý však ví, že:
Co možná nevíte o péči o  zuby
2.2.2010 0:00 |

1) Ráno je lépe si zuby čistit před snídaní 

 Během jídla a pití totiž na zuby působí kyselé potraviny (například džus, citron, Cola-Cola aj.), které zuby „naleptají“ jako kyselina a naše dobře míněná snaha zuby pak vyčistit skončí často jejich narušením a poškozením.

V tomto případě nám nepomůže ani ten nejměkčí kartáček (jak jistě víte, zuby se čistí měkkým zubním kartáčkem, malými vibračními nebo stíravými pohyby). Pokud si tedy zuby dokonale vyčistíme před snídaní a po snídani použijeme ústní vodu, uděláme pro svůj zářivý úsměv mnohem více, než pečlivé čištění po jídle.

K dokonalému vyčištění zubů pouze kartáček a pasta nestačí

2 ) Bakterie v ústech se tvoří hned po čištění


Když si dokonale vyčistíme zuby večer před spaním (samozřejmě to znamená čištění mezizubních prostorů zubní nití či mezizubním kartáčkem a na závěr měkkým zubním kartáčkem s kvalitní zubní pastou všechny zuby a plošky) a pak už nic nejíme ani nepijeme, teoreticky by nám stačilo v prevenci zubního kazu vyčistit si zuby opět až další den večer.
 
Bakterie tvořící zubní kaz totiž zuby osídlí až za 24 hod. Ale praxe je často jiná…. Kdo z nás má každý večer sílu si zuby na 100% vyčistit? V ústech máme také bakterie způsobující záněty dásní a parodontózu, a ty bohužel osídlí zuby mnohem dříve. Útěchou je pouze to, že tyto bakterie každý z nás v ústech nemá. A také je tu dnes výborný pomocník v boji proti nim a to ústní voda, která tyto bakterie hubí. Váš lékař Vám určitě rád poradí a doporučí ústní vodu přesně na Vaše problémy.


3) Vyplachování zubní pasty snižuje její účinek 

Když už si zakoupíte kvalitní zubní pastu a očekáváte slibovaný efekt na zubech (bělící efekt, snížení citlivosti zubů, odstranění pigmentů ) nevyplachujte po čištění zubů pastu z úst! Za tak krátkou dobu ani ta nejkvalitnější pasta nestihne na zubech působit a požadovaný efekt se tak nemůže projevit. Po vyčištění zubů tedy přebytečnou pastu pouze vyplivněte a ústa již nevyplachujte, takto Vám na zubech totiž ulpí tenký film, který může dále pracovat. Ústní vodu použijte před čištěním nebo během dne.


Zubní pasty pro speciální použití (bělení, pro kuřáky apod.) jsou vyvíjeny tak, aby účinně oživily bělost vašich zubů a přitom nepoškodily citlivou sklovinu či dásně.

4) Alternativní čištění může zuby poškodit


Pokud chcete mít zářivý úsměv, rozhodně se neuchylujte k domácím „babičkovským radám“. Bělení zubů například pomocí jedlé sody či citrónu chrup naopak poškodí! Chcete-li mít zoubky bělejší, sáhněte po bělící pastě nebo vyhledejte služby odborníka.

V současné době existuje několik typů bělení. Každý si může vybrat dle své finanční situace a požadovaného efektu. Nejúčinnější a také nejdražší je profesionální bělení u stomatologa. V současné době ho lze podstoupit i tehdy, máte-li tzv. citlivé krčky. Ty lze nyní zakrýt před nebo během bělení speciální hmotou. Méně finančně náročné, ale také účinné, jsou přípravky volně prodejné v obchodech (pásky, gely, aj.). Pokud chcete vybělit nebo pouze udržet bělost svých zubů, můžete použít některou kvalitní bělící zubní pastu dostupnou na trhu.


5) Bakterie v ústech si naštěstí neumí poradit s většinou umělých sladidel.

Takže když už se musíte po čištění zubů něčeho napít nebo něco sníst, volte nápoje a potraviny s umělými sladidly. Neplatí ani „jablko zuby vyčistí“ ani“ „med není cukr“! Cukr v nich obsažený bakterie umí zpracovávat a tím začíná proces kazivosti. Lépe je po jídle zuby vyčistit nebo použít žvýkačku. Žvýkačky také obsahují umělá sladidla a navíc po jídle zvýší produkci slin, takže jsou zuby přirozeně omývány a „čištěny“.


Zdravé zuby jsou naší vizitkou, stejně jako pleť nebo vlasy


6) Ústní bakterie předávají dětem nejčastěji dospělí


Kdo z nás má doma malé dítě a je rodič nebo prarodič, měl by vědět, že je zakázáno dětem olizovat lžičky, dudlíky, dávat své prsty do úst či je líbat na ústa. Proč? Každé dítě se rodí s ústy bez bakterií. Teprve postupem času jsou bakteriemi osídlovány. A to zcela odlišnými, než máme my dospělí. Když tyto zásady nedodržíme, předáme dítěti „své“ bakterie mnohem dříve, než by je mělo mít. A co udělají v dětské pusince bakterie způsobující zubní kaz nebo parodontózu si jistě umíte představit…


2. února 2010

Odborná spolupráce:
MUDr. Daniela Váchová, specialistka na estetickou stomatologii a pedostomatologi

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění