Golf – sport pro všechny?

Ať jste mladí či staří, malí nebo velcí, tlustí či tencí, golf může být sport i pro vás. Jediný limit tak představuje pouze dostatek času i finančních prostředků.
Golf – sport pro všechny?
19.4.2011 0:00 |

Po pádu železné opony došlo doslova k záplavě České republiky golfovými hřišti i hráči na nich. Z naší domoviny se tak postupem času stala co do počtu jamek golfová velmoc středovýchodní Evropy. Golf je stále více v kurzu a nejedná se už pouze o výsadu manažerů a profesionálních sportovců. Zajímá vás tento starý a na všech kontinentech populární sport?

Důvody ke hře


Hraní golfu je nejen společenskou záležitostí, ale rovněž výbornou relaxační aktivitou a kalorie spalujícím sportem. K prvnímu bodu, golf pomáhá utvářet společenské i obchodní vazby, protože během něj stihnete konverzovat se svým protihráčem i dalšími účastníky. Co se relaxace týče, tak si stačí představit příjemné procházky krásně upraveným přírodním prostředím s čerstvým vzduchem a uklidňujícím tichem, což je v současné uspěchané a znečištěné době vítaným rozptýlením.

Ze sportovního hlediska se jedná o nekontaktní, neadrenalinový a organismus neúměrně nezatěžující sport. Přestože hraní golfu nevyžaduje okamžité extrémní silové či výkonnostní vypětí, švih holí namáhá až 114 svalů, tedy v podstatě celý pohybový aparát člověka. V kombinaci s několika hodinovým pohybem po hřišti zvládne hráč spálit až 1 200 kalorií. Napadlo by vás, že si můžete udržet štíhlou linii pomocí tak příjemného způsobu?
Sport pro nejbohatší?

Golf má u nás (a nejen u nás) nálepku sportu pro smetánku, horních deset tisíc či moderní ekonomickou aristokracii. Je to dáno tím, že postupný vývoj tohoto sportu u nás byl provázen značnými investicemi do vybudování hřišť a zázemí, které je prostě výrazně finančně náročnější, než pořízení několika tenisových kurtů, basketbalových košů či fotbalových branek. Doba se ovšem vyvíjí a konkurence na tomto poli sílí.

To, co bylo v minulosti pro obyčejného smrtelníka nedosažitelné, není nyní o mnoho dražším končíkem, než jiné zcela běžné volnočasové aktivity a sporty. V zemích s dlouhou golfovou tradicí už má tento sport pozici naprosto běžné činnosti pro široké masy. Mekka současného golfu – Spojené státy – nabízí golfové vyžití i pro nižší třídu. Na Floridě dokonce naleznete mnoho golfových hřišť, která jsou plně zdarma v rámci pobytu v některých zařízeních. Pro nerezidenty se poplatky pohybují na úrovni obyčejného amerického oběda.

Vybavení a cena


Přestože Česká republika má k tomu ještě daleko, ani u nás už není třeba ukrojit výraznou část mzdy na to, abyste si mohli párkrát odpálit. Hlavní vybavení, samozřejmě spíše té počáteční úrovně a kvality, vyjde cca na 20 tisíc korun. Za polovinu této částky seženete základní sadu nových golfových holí, za zbytek je třeba pořídit speciální rukavice, boty, míče a také tolik známý golfový oděv.

Co se týče přístupu na golfové hřiště a jeho ceny, tak zde samozřejmě existují nemalé rozdíly. Velice záleží na velikosti hřiště, jeho vybavení, doplňkových službách, ale také na lokalitě, v níž je umístěno. Prominentní golf u Karlštejna je logicky dražší, jak hra na zapadlém hřišťátku na jihu Moravy. Vstupy je tak možné sehnat již od tří set korun až po částku kolem tisíce za kvalitní zázemí a vyhledávanou lokalitu.

Začátky jsou vždy těžší


Pokud s golfem začínáte, tak se nemusíte nutně vrhnout ihned na krásně upravené hřiště, které svým počínáním přeměníte v měsíční krajinu. Trénink je prováděn na specializovaných plochách bokem, přičemž přístup na ně je zpravidla výrazně lacinější, než na mnoho jamkové hřiště. Lze se setkat i s virtuálními simulátory golfu, kdy trénujete odpal střelbou na počítačem snímané plátno.

Pokud to ale myslíte s golfem vážně a nedisponujete zkušeným kolegou, kamarádem či partnerem, pak se budete muset obrátit na osobního trenéra. Jejich služby jsou zpravidla nabízeny přímo v konkrétním golfovém klubu, středisku nebo na hřišti. Pokud si chcete „pronajmout“ nějakou golfovou hvězdu, budete muset sáhnout do peněženky hlouběji. Jinak si vystačíte se zhruba dalšími třemi stovkami za půl hodiny instruktáže a dohledu.

Pak už se stačí akorát naučit pravidla, osvojit si speciální golfový slovník, zhlédnout několik her v televizi a osvojit si zásady etiky a správného chování na hřišti. Golf vám pak sám otevře dveře do nového světa plného zábavy, zážitků i sportovního vyžití.

Autor: Josef Kraus
19. dubna 2011

KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor článku: Josef Kraus
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

jarka | 10.9.2013 12:51

Re:

Nikola | 8.9.2013 11:36

Taky jsem si dřív myslela, že golf je zejména pro lidi z takové té vyšší vrstvy, kteří na to nejen mají peníze, ale i čas a často je pro ně golf doslova tou společenskou událostí, ale musím říct, že názor jsem už změnila. Konečně jsem se dokopala k tomu, abych si zaplatila začátečnický kurz na Kaskádě, který stál opravdu pakatel a teď jsem se koukala, na kolik golf přijde celkově a pokud se rozhodnete hrát pouze na zelenou kartu, což je můj záměr, tak vás to stojí zhruba stejně, jako byste se věnovali aktivně jakémukoli jinému sportu.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění