Jak moc škodí elektronické cigarety?

Elektronická cigareta se v posledních letech rozmohla coby „zdravější“ alternativa kouření. Kuřáci se domnívají, že mohou tímto způsobem přijímat nikotin bez stovek dalších jedovatých a nádorotvorných látek, které se v klasické cigaretě tvoří spalováním. Je ale e-cigareta skutečně zdraví neškodná?
Jak moc škodí elektronické cigarety?
25.1.2016 5:00 |

Zůstanete závislí na předmětu

Odborníci v problematice odvykání kouření se k elektronickým cigaretám nestaví nijak příznivě. Jedním z důvodů je, že se kuřáci nezbaví své závislosti na cigaretě jako na předmětu. Je tomu tak právě proto, že e-cigarety se těm skutečným záměrně velmi podobají. Ty dražší dokonce „vábí“ pomocí umělého kouře nebo červeného světélka na konci. Další a možná podstatnější je skutečnost, že nikdo s jistotou neví, co všechno jejich náplň obsahuje.

E-cigareta jako placebo?

Jednou z neznámých je skutečný obsah nikotinu a schopnost jeho vstřebání se do těla. Některé provedené studie zabývající se touto otázkou přišly se zajímavými výsledky. Porovnáním hladiny nikotinu v krvi uživatelů klasických a elektronických cigaret po pěti minutách po skončení kouření se ukázalo, že klasičtí kuřáci mají daleko vyšší hladinu nikotinu v krvi (kolem 17 ng/ml) než ti, co použili elektronickou cigaretu (kolem 3 ng/ml). Je tedy na místě ptát se, zda e-cigareta nepůsobí spíše jako placebo než jako opravdová terapie nikotinem.

Elektronická cigareta není léčivý přípravek

Další otazníky visí nad obsahem dalších látek v náplních e-cigaret. Je totiž jisté, že nikotin není jejich jedinou složkou. Z těchto důvodů nebyla elektronická cigareta nikdy označena za léčivý přípravek. Pokud chtějí lidé závislí na tabáku užívat nějaký druh nikotinové substituční terapie, měli by dát přednost nikotinovým žvýkačkám, náplastem nebo inhalátorům. Ty totiž garantují skutečný obsah účinné látky, a lidé si tak mohou přesně určit svou denní potřebnou dávku.

Zdroj: www.odvykani-koureni.cz

Autor článku: Redakce
Zdroj: Dáma.cz

Komentáře

kariin | 9.5.2017 14:12

Já si myslím, že každý kuřák at kouří cokoliv ví, že jsou v tom škodlivé látky které nejsou zdravý prospěšné. Já osobně, jsem v mládí kouřil kolem 30 cigaret denně, dělal jsem ještě tehdá pingla, a tam se ty cigarety opravdu ztratí, na stará kolena, jsem s kouřením bohužel nepřestal, ale od dcery jsem dostal k vánocům elektronickou cigaretu at jí jen vyzkouším a, že když mě to bude bavit a chutnat tak mi ukáže kde se dají objednávat, co si kupovat atd..Pracuje totiž v tomhle průmyslu. Upřímně mi to přišlo jako kravina, nějaká náhražka za normální cigár, ale jsem rád, že jsem to vyzkoušel. Ted jsem na vapour2, kde si vybírám co se mi líbí, nejsem v tom ještě tolik znalý, ale jsou tam jednoduché sady pro začátek ve kterých se vyznám i ja ;-) nezastávám názor toho, že je to léčivý přípravek, ale četl jsem o elektronických cigaretách spoustu diskuzí a článku a myslím si, že když už se člověk rozhodne přestat s cigárama ale nemá tak silnou vůli je zahodit nadobro tak dobrá náhražka.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění