Jak ošetřovat sluneční spáleniny

Co dělat když  nám slunce spálí kůži?
Jak ošetřovat sluneční spáleniny
17.8.2013 20:00 |

Sluneční spálenina je zánětlivá reakce povrchových vrstev kůže vznikající příliš dlouhým působením slunečních paprsků na kůži.

O účincích slunečních paprsků a prevenci slunečních spálenin si můžete přečíst v článku Jdeme se opalovat. Co ovšem když jsme preventivní opatření poněkud zanedbali a spáleninám se nám nepodařilo vyhnout?

V prvé řadě je třeba rozlišit závažnost spáleniny. Obvykle spálenina vzniká na okrajových částech těla, které jsme poměji natřít vhodným přípravkem. Nejbolestivější bývají spáleniny uší, nosu, pánské kouty, záda a dekolt.

Obecně stanovujeme tři stupně slunečních spálenin:

Mírné
– kůže je růžová až začervenalá, na dotyk horká a bolestivá, svědí. citlivost, svědění. Po pár dnech kůže sama zhnědne, neboť začne sama produkovat více pigmentu (melaninu).

Středně těžké spáleniny
– kůže je rudá a tvoří se na ní malé puchýřky, které svědí a praskají. Poté se spálená kůže sloupne.

Těžké spáleniny
- kůže má tmavočervenou až purpurovou barvu s puchýřky nebo bez nich spolu s doprovodnými příznaky - zimnicí, bolestmi hlavy, nevolností, závratěmi a horečkou

Důležité je nepodceňovat ani malé spáleniny, neboť příznaky se mohou objevovat postupně a dosáhnout maxima až během 24 hodin.

Ošetření spáleninPrvním opatřením při ošetření spáleniny je chlazení postiženého místa. Nejjednodušší je přikládat obklad namočený v čisté vodě, lze ovšem také využít vychlazený odvar z černého či zeleného čaje.

Můžete také místo namazat mastí na spáleniny, kterou dostanete v každé lékárně. Její aplikace však může být bolestivá, neboť mast je zapotřebí obvykle pořádně vetřít, přičemž se logicky nevyhneme doteku postižených míst. Lépe je tedy využít pěnu obsahující kyselinu pantotenovou, která podporuje hojení a obnovu kůže a jejíž aplikace vyžaduje pouze lehké rozetření.

Kdy je při slunečních spáleninách nutné vyhledat lékařskou pomoc:

  • Máte-li současně zimnici, bolesti hlavy, závratě nebo horečku.     
  • Tvoří-li se vám velké puchýře.
  • Máte-li neobvykle silné bolesti nebo svědění.Jako první pomoc můžeme využít i moudré rady našich babiček, a na postižená místa použít např. obklad z bavlněné látky smočené v chladném mléce nebo masky z masky z tvarohu, jogurtu nebo syrovátky. Kyselina mléčná v nich obsažená totiž působí protizánětlivě a zarudnutí by mělo do 48 hodin ustoupit.

Všechna uvedená opatření však lze využít pouze u MÍRNÝCH slunečních spálenin. Jakékoli těžší spáleniny vyžadují odbornou pomoc a ošetření a samoléčba by v tomto případě mohla být spíše hazardem s vlastním zdravím než pomocí.

Autor článku: Monika Kváčková
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Anonym | 23.7.2016 15:16

Re:

Káťa | 21.7.2016 12:26

Jaká je nejlepší teplota vody při sprchování na mírné spáleniny? :)

Silva | 14.6.2015 10:24

Dobře moc děkuji sna dmi to pomůže, jinak nevím jak tam budu shánět se svým jazykem doktora :D

Barča | 14.6.2015 10:15

po tom co jsem přišla z opalování a pak na večer takže 2x a jak sem šla na sluníčko tak sem měla namazaný obličej opalováním krémem :)

Silva | 14.6.2015 10:04

Super a jak často si mazala? Mě se totiž třeba na dekoltu stane že jak mazu hodně tak se mi to sundá hned to opálení :(

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění