Jak stárne vaše pleť? Rozeznejte svůj typ!

Proces stárnutí je u každého nezastavitelný. Stárne naše tělo, mění se náš vzhled, nevyjímaje nikoho. Nespravedlivé je, že u každého jsou projevy stárnutí jinak viditelné. Jak je to možné?
Jak stárne vaše pleť? Rozeznejte svůj typ!
26.9.2016 5:00 |

Stárnutí pleti (a celého těla) ovlivňuje hned několik faktorů. Na prvním místě stojí samozřejmě genetika, dále také zdravotní stav, hormonální změny a nakonec životní styl. Co se týče právě stylu života, vzhled pleti ovlivňují i takové ‚maličkosti‘, kterými jsou pitný režim, kouření, pobyt na slunci, zatížení toxiny nebo celková životospráva. Základem péče o pleť je tak stále prevence. „I když je naše pleť ve dvaceti letech v podstatě na vrcholu, je potřeba o ni již v tomto věku pečovat pomocí kvalitní kosmetiky, která zahrnuje dostatečnou hydrataci, výživu a hlavně UV ochranu. Vyplatí se také pleť dvakrát denně čistit,“ radí Mgr. Petra Řehořková, zakladatelka Kliniky estetické medicíny Petra Clinic, s tím, že každý by měl myslet také na správnou životosprávu. Základem je i péče profesionála, který zhodnotí stav pokožky a poradí, jak se o ni nejlépe starat.

Jak stárne moje pleť?

Jak jsme si řekli na začátku, dokonalý elixír mládí ještě vynalezen nebyl, a proto všichni stárneme. Rozdíl je pak nejen v počtu a vzhledu vrásek, ale také v rychlosti samotného procesu stárnutí. Odborníci tak rozdělují lidi do pěti základních typů stárnutí. „Projevy stárnutí jsou nejčastěji vidět hlavně na obličeji a na krku,“ vysvětluje odbornice. V každé nastávající dekádě pak naše stárnutí ovlivňují jiné procesy. Kolem třicátého roku probíhají u žen první hormonální změny (hlavně v těhotenství), o deset let později se mění struktura pleti, v padesátce se objevuje extrémní vysušování a nakonec kolem šedesátého roku života ztrácí pleť v oblasti obličeje na objemu, čímž vypadá mnohem starší.

Jak na prevenci těchto změn?

30 let: „Zhruba od 25. roku života si tělo pomalu přestává vyrábět kolagen a elastin. Navíc kůže produkuje zhruba o 30 % tuku méně, než dříve,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Petra Samková z Petra Clinic. Kolem očí a úst se objevují první mimické vrásky a pleti se také snižuje schopnost regenerace, protože se snižuje množství kyseliny hyaluronové. Výjimkou není ani výskyt akné. „Řešením je správná domácí péče a zároveň je dobré poprvé navštívit odborníka, který pracuje například právě s kyselinou hyaluronovou,“ radí Řehořková.

40 let: Kolem čtvrté dekády života se postupně začíná měnit struktura pokožky, což znamená, že se ztenčuje, ztrácí schopnost rovnoměrně odrážet světlo a ztrácí jas. „Ženy často bojují i s tím, že se jim začínají tvořit pigmentové skvrny. Je to proto, že tělo se nedokáže již tak dobře vyrovnat s rozpadem melaninu,“ vysvětluje dermatoložka. Vhodná je proto každodenní péče, která by měla zahrnovat nejen pleť obličeje, ale také krku a dekoltu.

50 let: Vlivem hormonálních změn v souvislosti s menopauzou se pokožka dehydruje a rychleji vysychá. Prohlubují se tak vrásky, povolují kontury tváře a snižuje se pevnost pleti. „Po menopauze tělo přestává produkovat ženské hormony estrogeny, a to způsobuje také úbytek elastinu a kolagenu,“ tvrdí lékařka Samková. Nastává tedy čas na různé omlazující kosmetické produkty a procedury, které ubývající složky do pleti hravě doplní. Skvělé jsou například procedury s intenzivním pulsním světlem, kterým lze ošetřovat pleť obličeje, krk, dekolt i stárnoucí hřbety rukou, na které ženy často zapomínají.

„S postupujícím věkem ztrácí také kůže víček i svalová vlákna elasticitu. Obojí pak způsobuje posun tukových váčků na horních víčkách. Ty se posouvají dopředu a stávají se viditelnými,“ vysvětluje lékařská kapacita v tomto oboru MUDr. Hubert Topinka, primář plastické chirurgie Lékařského domu v Praze 7. Velké kožní převisy mohou vadit také funkčně. Víčka jsou těžká, pacientky vidí i okraj kožního převisu, dochází k pocitu unavenosti očí a bolesti hlavy. U dolních víček není výsledné omlazení tak výrazné. Odstranění tukových váčků na dolních víčkách však znatelně zmenší unavenost obličeje.

Najdete svůj typ stárnutí?

1.Typ – Unavený obličej

Jak poznáte, že vám tento typ stárnutí může hrozit? Většinou se objevuje u žen se štíhlou postavou, jejichž pokožka je suchá nebo normální. Barvu pleti mají však mdlou až šedavou a svalový tonus je oslabený. Jak ho poznáte? Pro unavený obličej jsou typické výrazné nasolabiální rýhy a pokleslé koutky úst. S věkem se snižuje pružnost měkkých tkání obličeje a krku a charakteristická je i otokovost tkání. „Právě pro tento typ pleti je důležité dodávat jí pružnost a výživu. Zvláště v rizikových oblastech,“ radí MUDr. Petra Řehořková.

2. Typ – Drobně vrásčitý

Ženy s tímto typem pleti mají velmi suchou a ztenčenou pokožku pleti, dále také slabou tukovou vrstvu. Dalším poznávacím znamením je náchylnost k podráždění a zarudnutí, někdy také náchylnost ke kuperóze. Drobně vrásčitý typ pleti, jak už sám název vypovídá, se projevuje výraznými a četnými vráskami po celém obličeji. Většinou jde o dlouhé a hluboké vějířky kolem očí a drobné vrásky kolem rtů. Stejně jako na pleti se intenzivně projevují vrásky také na krku. Mnohdy mají ale ženy s tímto typem zachovalé kontury obličeje. „Vhodné tak je pravidelné laserové ošetření, které dokáže vypnout pokožku, zvyšuje tvorbu kolagenu, odstraňuje červené žilky, pigmentové skvrny, bojuje i proti některým onemocněním pleti jako bradavice, růžovka apod. a zároveň pleť zbavuje těchto drobných vrásek,“ vysvětluje odbornice.

3. Typ – Senilní deformace

Ženy mívající tento typ pleti jsou náchylné k otokům, mají výraznou podkožní vrstvu tuku a výrazně snížený svalový tonus. Jejich pokožka může být jak suchá, tak mastná i normální. Stárnutí se projevuje deformací měkkých tkání na obličeji a krku, nadbytkem kůže v oblasti víček, nevýraznými konturami obličeje a povislými tvářemi a dvojitou bradou. Oční víčka jsou jednou z nejcitlivějších a nejnamáhavějších částí našeho těla. Navíc jsou neustále vystavena nepříznivým vnějším vlivům a jsou neustále v pohybu. Právě zde se projeví náš věk dříve než jinde. Operací očních víček, tzv. blepharoplastikou, se z víček odstraní nadbytečná kůže a tukové váčky, čímž dojde k omlazení a rozjasnění výrazu v okolí očí. U tohoto zákroku nejsou v popředí jen estetické důvody, ale u některých lidí je možné jím předcházet i problémům se zrakem.

„Vhodnými kandidáty pro operaci jsou lidé, u kterých došlo k poklesu horního víčka přes okraj zornice, dále při vzniku tukových výhřezů, které způsobují, zejména u dolních víček, vznik tzv. pytlů pod očima. Ve chvíli, kdy se objeví i nadbytky uvolněné kůže, které mohou tvořit záhyby a postupně svou vahou ztěžovat pohyb horního víčka, způsobit jeho pokles a únavu očí doprovázenou slzením či bolestmi hlavy,“ dodává primář plastické chirurgie MUDr. Hubert Topinka. Vliv na pokles očních víček a tvorbu uvolněné kůže má převážně věk. Tyto problémy se objeví většinou kolem 40. a 50. roku, ale nejsou výjimkou ani třicetiletí pacienti. Kromě věku ovlivňují vzhled očního okolí také genetické predispozice, životospráva, kosmetická péče a životní styl.

4. Typ – Kombinovaný

Tento typ stárnutí je charakteristický speciálně pro ženy, které trápí častý jo-jo efekt. Tedy časté a náhlé úbytky váhy a následné tloustnutí. Objevuje se také u kuřáků. „Nejčastěji se tento typ pleti projevuje kombinací snížené pružnosti a četnými vráskami na obličeji i krku. Někdy se mohou na pleti objevit i drobné deformace,“ vyjmenovává dermatoložka Samková. K tomu se dále přidružuje i snížení svalového tonu a další příznaky stárnutí.

5. Typ – Svalový

U nás jej příliš často nevídáme, protože tento typ stárnutí pleti je charakteristický převážně pro Asiaty, u kterých jsou výrazně vyvinuté obličejové svaly a málo podkožního tuku. Jejich pokožka je tak pevná a většinou normální nebo mastná. „Velkou výhodou Asiatů a lidí s tímto typem pleti je pomalé tempo stárnutí jejich obličejové pleti. Až d stáří si zachovávají ovál a kontury obličeje. Mají rovnou a hladkou pleť na tvářích. Jediných příznakem stáří jsou u nich výrazné nosoretní rýhy, pokles koutků rtů a vrásčitost horního a spodního víčka,“ říká závěrem dermatoložka.

Autor článku: Marta Pušová
Zdroj: Dáma.cz

Komentáře

Helena L. | 23.2.2017 06:13

typ pleti

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění