Pitulník žlutý (hluchavka žlutá, Galeobdolon luteum)

Přestože pitulník žlutý není oficiální drogou, obsahuje stejné účinné látky jako hluchavka bílá.
Pitulník žlutý (hluchavka žlutá, Galeobdolon luteum)
18.6.2007 0:00 |

Čeleď
Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

Rod
Rod Galeobdolon zahrnuje 5 druhů, které rostou v Evropě, některé až po Malou Asii a podhůří Kavkazu.

Popis

10 až 40 cm vysoká vytrvalá bylina s nadzemními výběžky. Květonosná lodyha vystoupavá, hladká, v nejspodnější části na hranách hustě chlupatá, na plochách lysá nebo velmi řídce chlupatá. Listy široce vejčité, trojúhelníkovité až okrouhlé, na okraji vroubkované. Květy v 3 až 9květých lichopřeslenech žluté, horní pysk mírně vyklenutý, dolní trojcípý, rezavě skvrnitý. Kvete IV až VI.

Stanoviště
Dubohabrové a dubolipové háje, roklinové lesy, křoviny, příkré svahy kaňonů, vzácně lužní lesy a městské či zámecké parky. Roste na půdách vlhkých, hlinitých, středně až silně humózních, slabě kyselých až slabě zásaditých

Rozšíření
V ČR místy hojný, jinde ale chybí, převážně roste v pahorkatinách, v nížinách a horských oblastech jen vzácně. Celkově v

Evropě na severu po jihovýchodní Anglii, jih Švédska a Finska a v pobaltských republikách, na jihu přes Belgii, střední Německo, jižní Čechy a střední Moravu do karpatské oblasti Slovenska. Izolované výskyty jsou na Balkáně, ve východních Karpatech, na střední Ukrajině, v povodí Volhy a v severním Íránu.

Léčitelství
Přestože pitulník žlutý není oficiální drogou, obsahuje stejné účinné látky jako hluchavka bílá, takže v léčitelství jej lze i stejně použít.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor článku: Redakce
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění