Potratové tablety vstoupily na český trh. K dostání budou nejspíš od podzimu

Státní ústav pro kontrolu léčiv ve středu schválil platnou registraci léčivých přípravků Mispregnol a Mifegyne. U nás je spíše známější název RU - 486 a jedná se o takzvanou „potratovou pilulku“, tedy tabletu používanou k umělému přerušení těhotenství.
26.6.2013 13:00 |

Stejně jako v případě „klasické interupce“ bude mít tzv. chemický potrat jistá omezení. Tabletu budou moci předepisovat výhradně zdravotnická zařízení s lůžky, tzn. potratová centra nebo nemocnice, u kteréhokoli gynekologa ji tedy neseženete.

Uvedené přípravky budou vydávány personálu zdravotnického zařízení na základě žádanky (takže si je žena nemůže sama vyzvednout v lékárně) a následně bude přípravek pacientce v příslušném zdravotnickém zařízení i podán. Další konkrétní postup pak bude záviset výhradně na rozhodnutí lékaře.

OBRAZEM: RU - 486
Fotogalerie

„Hlavním přínosem registrace těchto přípravků je především jasné vymezení výdeje a použití v rámci lůžkového zdravotnického zařízení. Můžeme tak značně omezit jejich zneužívání, které se doposud nabízelo prostřednictvím nelegálních, zejména internetových nabídek,“ slibuje si od tohoto kroku ředitel Ústavu Pavel Březovský. „Držitel rozhodnutí o registraci má zároveň povinnost vytvořit pro lékaře a pacientky edukační materiály, které budou informovat o podmínkách, za kterých je možné přípravky podat pacientce, podrobný a přehledný návod ke způsobu použití a pro rozhodovací proces pacientky budou součástí informace sloužící k rozhodnutí, zda zvolí farmakologickou cestu, včetně možných rizik.“

Užít potratovou pilulku bude možno pouze do 49. dne od poslední menstruace, což je stejná doba jako v případě miniinterupce. Její cena by se měla pohybovat zhruba kolem 3500 korun a dostupná bude přibližně od podzimu.

Autor článku: MK
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění