Zdraví prsou nelze podceňovat. Chce to prevenci!

V České republice každoročně onemocní rakovinou prsu na šest tisíc žen. Tato nemoc se přitom nevyhýbá ani velmi mladým ženám. Zdraví našich prsou bychom neměly podceňovat v žádném věku, chce to vědomou prevenci.
Zdraví prsou nelze podceňovat. Chce to prevenci!
6.9.2011 8:00 |

Zdravý životní styl a stravování

Nejúčinnější prevencí rakoviny prsu je výživa. Jak ukazují výzkumy posledních let, na rozvoj rakoviny prsu u žen různého věku má nejvýraznější podíl životní styl a stravování. Četné studie například poukazují na to, že toto onemocnění se pouze zřídka objevuje v asijských zemích – na rozdíl od Evropy a Severní Ameriky, kde procento žen trpících rakovinou prsu stále narůstá.

Které potraviny Asiatky na rozdíl od Evropanek a Američanek konzumují? Především je to sója, mořské řasy a košťálová zelenina. Vědecké výzkumy potvrzují, že právě konzumace sóji má vliv na to, že Asiatky trpí daleko méně rakovinou prsu. Naopak spouštěčem tohoto onemocnění u Evropanek a Američanek je vyšší konzumace živočišných a ztužených tuků.

Vláknina a dostatečný pitný režim

Aby ženy ze Západu u sebe snížily riziko vzniku rakoviny prsu, měly by jíst zdravě – tj. nepřejídat se, jíst spoustu syrové zeleniny, ovoce a potravin s vyšším obsahem vlákniny a dostatečně dodržovat pitný režim. Naopak by měly omezit příjem cukru, bílé mouky, mléčných výrobků, živočišných a ztužených tuků a levných stolních olejů.

V rámci prevence rakoviny prsu by ženy dále měly mít dostatek tělesného pohybu, omezit konzumaci alkoholu a přestat kouřit. Výzkumy například ukázaly, že ženy, které cvičily nejméně čtyři hodiny týdně, snížily riziko vzniku rakoviny prsu až o 37 procent ve srovnání s méně aktivními ženami.

Na vznik rakoviny prsu má podle lékařů podíl také užívání hormonálních preparátů a samozřejmě i genetické dispozice. Dědičnost má totiž vliv na vznik rakoviny prsu zhruba z 5–10 procent.

Kojení snižuje nebezpečí vzniku rakoviny. Kojení snižuje nebezpečí vzniku rakoviny.

Nejlepší prevencí je kojení

Americké studie tvrdí, že ženy, jejichž příbuzné onemocněly rakovinou prsu, by se měly rozhodnout k tomu, že své děti budou kojit. Kojení podle amerických lékařů totiž snižuje nebezpečí vzniku rakoviny u žen, které mají toto onemocnění v rodinné anamnéze. Pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu tak bude zhruba o 59 procent nižší, pokud někdy v životě kojily.

Vědci totiž zjistili, že pokud žena nekojila, došlo u ní k městnání, které může v tkáni prsou vyvolávat progresivní zánět, který by mohl vyvolat zhoubné bujení. Kojení naopak může takovým zánětům předcházet.

Samovyšetření prsou provádějte pravidelně. Samovyšetření prsou provádějte pravidelně.

Pravidelné samovyšetření prsou

Každý měsíc by každá žena měla provádět samovyšetření prsou, a to vždy po dokončené menstruaci, neboť tehdy nastávají v prsou nejmenší hormonální změny. Samovyšetření vlasních prsou přitom není nic těžkého, mnohem náročnější je ovšem vzpomenout si na samovyšetření každý měsíc a provádět jej pravidelně.

Přečtěte si: Postup samovyšetření prsou

Jestliže si žena v samotném prsu, v podpaží, na prsní bradavce nebo nad klíční kostí nahmatá bulku, anebo si všimne zatuhnutí, změny tvaru, velikosti, konzistence, povrchu, zbarvení pokožky prsu nebo výtoku z bradavky, měla by okamžitě navštívit svého gynekologa, který ji pošle na další vyšetření, a tím určí přesnou diagnózu.

Samovyšetření prsou by neměly podceňovat ani ženy starší 45 let, které mají nárok na opakované screeningové mamografické vyšetření. Období mezi dvěma vyšetřeními však trvá celé dva roky, a proto je v tomto meziobdobí pravidelné samovyšetření prsou v domácích podmínkách zcela podstatné.

Autor článku: Alena Klimková
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění