7 rad, jak se nezbláznit z práce

Nevíte, kde vám hlava stojí a na stole před vámi se kupí úkoly. Začínáte být podráždění a práci, kterou jste dřív milovali, zničehonic nenávidíte. To vše mohou být příznaky přepracování a přílišného stresu. Přinášíme vám sedm jednoduchých rad, díky kterým si se vším poradíte a zaměstnání zvládnete.
7 rad, jak se nezbláznit z práce
6.10.2014 5:00 |

1. Naučte se říkat „NE“

Ač to zní velmi jednoduše, bývá to pro mnohé to nejtěžší. Pokud máte své práce nad hlavu, rozhodně další úkoly odmítněte. Vysvětlete svému nadřízenému, že v tuto chvíli máte jinou práci, kterou musíte dokončit. Pokud trvá na tom, že nové záležitosti musíte vyřešit právě vy, domluvte se spolu na prioritách a tedy, že něco z toho, na čem nyní pracujete, odložíte. Nenaučíte-li se ono kouzelné slůvko „NE“, bude vám šéf přidávat další a další práci, z čehož budete více a více nešťastní.

2. Nestyďte se požádat o pomoc

Pokud nestíháte, či si s něčím opravdu nevíte rady, nepanikařte a zbytečně se s tím nemořte. Nikdo není vševědoucí a každý se občas může dostat do situace, ze které nevidí cestu. Požádejte kolegu či nadřízeného o pomoc. Spolu to můžete vyřešit daleko rychleji, než kdybyste se s tím trápili sami. Řešením může být i výměna úkolů. Domluvte se, že vy za kolegu uděláte něco jiného, když on vyřeší váš problém.

3. Zorganizujte si den

Určete si priority na každý pracovní den a těch se držte. Nedělejte více věcí najednou, ale postupujte systematicky. Nemusíte například odpovídat ihned na všechny e-maily. Nejdříve si dořešte to, co děláte. Pokud něco opravdu „nehoří“, tak odpověď klidně pár hodin počká. Velké úkoly si rozdělte na menší, abyste viděli, jak pokračujete a měli jasnou představu o tom, co už máte hotovo a co ještě zbývá udělat.

4. Zbytečně se nestresujte a nezapomínejte na hořčík

Stres může být pro mnohé hnacím motorem, ale všeho moc škodí. Ve chvílích, kdy se začíná dostavovat únava, bušení srdce či podrážděnost, už byste měli „zpomalit“ a doplnit hořčík. Ten se označuje jako antistresový minerál a pomáhá správnému chodu nervů a svalů, uvolňuje napětí a navozuje relaxaci. Právě ve chvílích a dnech, kdy toho máte opravdu hodně a jste pod tlakem, vám tento prvek může pomoci. Řada studií navíc prokázala, že pokud je lidské tělo ve stresu, spotřebovává více hořčíku než v klidovém stavu. Minerál najdete v nejrůznějších doplňcích stravy, například Swiss Magnesium nebo Zdrovit Horčík + vitamin B6 šumivé tablety.

5. Udělejte si přestávku

Pokud chcete být v práci efektivní, nezapomínejte na pauzy. Uvařte si kávu, či čaj. Snězte svačinu, či si zajděte na oběd. Změna prostředí vám pomůže pročistit hlavu a může vám pomoci se podívat na věci z jiného úhlu. Jen těžko něco uděláte, když budete od rána sedět u stolu a budete hladoví. Únava se dostaví o to dřív. Pomoci k lepšímu soustředění může i protažení. Někdy stačí se jen projít k tiskárně.

6. Nezapomínejte na své zdraví

Pokud máte za sebou hektické období, myslete na sebe. Musíte si odpočinout a načerpat nové síly. Nikdo nevydrží pracovat pod tlakem celý rok bez přestávky. Jsou chvíle, kdy chodíte do práce a z práce za tmy, protože je to nutnost, ale nemělo by to být rutinou. Dříve nebo později se totiž vaše tělo ozve s následky. Pracovní stres a přepracování pak často ústí ve zdravotní potíže, jako je vysoký krevní tlak, onemocnění oběhového systému, migrény, onemocnění trávicího traktu, bolesti zad, nebo pracovní vyhoření.

7. Naučte se po práci „vypnout“ a relaxovat

Rozhodně si nenoste práci domů. Naučte se ji nechávat za dveřmi zaměstnavatele. V době dovolené určete svého zástupce, který po dobu vaší nepřítomnosti bude zaskakovat. Jen málo kdo je nenahraditelný, je to spíše otázkou schopnosti a ega vypnout. Najděte si způsob, jak se po práci uvolnit. Pomoci vám může sport, při kterém si pročistíte hlavu. Stejně dobře může fungovat i procházka se psem, setkání s přáteli či dobrý čaj a knížka v ruce. Myslete na to, že máte svůj život, který potřebujete také žít.

Autor článku: Bětka Niebauerová
Zdroj: Dáma.cz

Komentáře

marta | 20.3.2015 14:41

hořčík + Coenzym Extra

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění