Diskuse: Výživné na děti

   
Řadit:
45
příspěvků
Správce: lolka
Kamarádka nemá fotografii.
Bellysek17 | 4.2.2013 15:25

Jen chci podotknout že by platí na jedno dítě 1tis. korun.

Kamarádka nemá fotografii.
Bellysek17 | 4.2.2013 15:24

Dobrý den,mám problémek.Už dva roky nebydlím s ex přítelem.Ted nyní žiju skoro rok s novým přítele.Mám dvě děti 2 roky a 4 roky a bývalý přítel mi platí jen 2000kč měsíčně.ale mě to pro ty holky prost nestačí.Nevíte někdo jak si to mám aby mi bývalý platil na holky víc ? slyšela jsem že mu to budou vypočítávat z platu prosím pomozte děkuji

Kamarádka nemá fotografii.
Jantina | 6.9.2011 11:24

Jen pro informaci:
Pod pojmem neplnění vyživovací povinnosti se rozumí kromě případů, kdy povinný neplní povinnost vůbec, i neplnění vyživovací povinnosti v plném rozsahu. To znamená že rodič, který neplatí celé soudem mu stanovené výživné, plní jen částečnou úhradu, se dopouští „zanedbání povinné výživy“ ve smyslu ustanovení § 196 tr. zákona.

Trestné jsou podle zákona dvě formy jednání a to neplnění vyživovací povinnosti (kdo neplní byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného ) a vyhýbání se plnění této zákonné povinnosti. Pod pojmem neplnění vyživovací povinnosti se rozumí kromě případů kdy povinný neplní povinnost vůbec i neplnění vyživovací povinnosti v povinném rozsahu a za trestné je tak považováno i neplnění několika jednotlivých měsíčních dávek. Vyhýbání se je definováno jako neplnění vyživovací povinnosti spojené s jednáním, jimž se pachatel chce zbavit své povinnosti nebo zmařit vymáhání výživného, např. záměrně často mění bez vážného důvodu zaměstnání nebo úmyslně přijme zaměstnání s malým výdělkem, případně vyhýbání se dokladovatelné práce.

Kamarádka nemá fotografii.
Jantina | 6.9.2011 11:24

Příklad z mé zkušenosti z neplacením výživného - hlavně se nedat!!!
Otec nezletilé oficiálně nepracuje, bydlí v pronájmech, nemá ani prokazatelný majetek a tudíž jediná možnost, jak vymoci výživné je podat trestní oznámení na policii, protože hrozba z odsouzení je pro něj prozatím dostačující.

Otec nikdy dceři ničím nepřispěl a výživné hradil až po urgencích policie. Nástupem dcery na střední školu jsem podala žádost o zvýšení výživného.V průběhu soudu se protistrana přihlásila k pobírání sociálních dávek s tím, že nemá práci, ale ani tímto u soudu neuspěl a výživné na dceru bylo zvýšeno.
Výživné tři měsíce nebylo hrazeno vůbec a pak placeno velmi nízkou částkou a tak dluh na výživné narůstal. Podala jsem trestní oznámení a to po průtahách bylo odloženo s odůvodněním, že podezřelý prochází evidencí sociálně potřebných občanů a je mu vyplácen příspěvek na živobytí, v hmotné nouzi a na bydlení. Z tohoto důvodu prý nemohl naplnit skutkovou podstatu přečinu zanedbání povinné výživy. Ani prý zákonná délka 4 měsíce není naplněna opět vzhledem k jeho závislosti na sociálních dávkách a to tím, že platí měsíčně alespoň částečnou úhradu výživného. Proti tomuto usnesení jsem podala stížnost k Obvodnímu státnímu zastupitelství a trestní stíhání bylo znovu obnoveno. Cituji odůvodnění: „Jedinými překážkami, které brání naplnění skutkové podstaty přečinu zanedbání povinné výživy, je umístnění podezřelých ve vazbě nebo ve VTOS a nedostatek pracovního uplatnění v těchto vězeňských zařízení. Druhou překážkou je hospitalizace ve zdravotnickém zařízení, které neumožňuje výdělečnou činnost. Skutečnost, že je někdo evidován na úřadu práce nebo poživatele sociálních dávek, není vůbec důvodem k osvobození od placení výživného. Zvlášť nemá-li podezřelý zdravotní problémy je povinen přijmout jakoukoliv práci, aby zajistil plnění své vyživovací povinnosti k dítěti“. Dále bylo poukázáno i na rozhodnutí soudu, který akceptoval požadavky dítěte a pak tyto požadavky musí taktéž akceptovat i povinný rodič.

Kamarádka nemá fotografii.
lolka Poslat vzkaz | 27.1.2011 17:45

Není to tak složité. Pokud nechce zaplatit, co má, měl by to určit soud. Když jsme si stanovovali datum doplacení dlužného výživného, vše určil soud, nechápu, že vám to neurčil také, protože to je jedna z věcí, kterou je nezbytně nutné stanovit. A pokud to stanoveno je a ona odmítá, tak se zeptejte na příslušném obvodě Policie ČR, pozor, musí to být obvod bydliště povinného, tzn. matky a oni vám poradí, jak postupovat, je-li varianta. S sebou ale musíte mít rozsudky ze soudu o rozvodu a také o stanovení péče a výživy dítěte, také tam musí být razítko ze soudu o nabytí právní moci. Jinak s vámi nebudou nic řešit. Hodně štěstí.

Kamarádka nemá fotografii.
lolka Poslat vzkaz | 27.1.2011 17:40

Já si myslím, že jí nebude vyhověno, je ovšem důležité zjistit její výdaje na dceru, to ona musí sdělit soudu a vašemu příteli stejně tak. Je-li jeho vůle taková, že platí a dává i peníze navíc a také přispívá polovinou na kupované věci, není důvod nic navyšovat. Matka prostě tejžuje. Já mám od bývalého manžela dostávat 1500, platí asi 500 jedenkrát za 4měsíce, aby se vyhnul trestnímu stíhání, tak podám exekuci na plat, konečně taky pracuje.

Přítel může být klidný, alespoň já to tak vnímám.

Kamarádka nemá fotografii.
simaka Poslat vzkaz | 20.1.2011 11:17

No tam je to ještě horší o to,že ona je na další mateřské dovolené má tři děti a každé s jiným. To by ji soud mohl sáhnout i na mateřskou? Ona si teď vymyslela,že ji dlužíme 500kč za listopad a že na nás posílá exekutora,tak teď čekáme co se bude dít dál, peníze ji žádné nedlužíme to máme podložené.

Kamarádka nemá fotografii.
Bajenka Poslat vzkaz | 20.1.2011 10:30

Ahoj no pokud máte dceru v péči již od ledna pak má povinnost matka zaplatit na ni výživné a měla tak učinit již v prosinci.Kam se obrátit - no to je horší - až dluh přesáhne 5000 kč a doba kdy neplatila bude delší 6 měsícu pak na policii podat trestní oznámení .Vykukové to dělají tak že pošlou např. jednou za 5 měsícu a to třeba jen 100 kč. Ale pokud dluh přesáhne těch 5000 kč je to již trestní čin - na výživné by se promlčecí lhůta vztahovat neměla ale na exekuci ano ta musí být podaná na dluh né starší 3 let.Ještě mě napadlo - pokud pracuje a víte kde tak na soudě na exekučním oddělení jí mužete toto výživné nechat stahovat - a dal by se stáhnout i ten dluh - uvedete že je nespolehlivá a nehce platit no a mělo by to jít.Mám zkušenost že někdy to matky nechají exekučně stahovat otci z výplaty již od prvního měsíce.Musíte tam , ale donést rozsudek.

Kamarádka nemá fotografii.
simaka Poslat vzkaz | 19.1.2011 15:42

Chtěla bych se zeptat jestli nemáte někdo zkušenosti se střídavou péčí a výživném. Od 5.1.2011 máme s přítelem ve střídavé péči jeho dceru. Kdy platil alimenty vždy na daný měsíc. Nyní soud určil,že matka i otec jsou povini platit výživné vždy do 15.dne v měsíci předem k rukám matky i otce. Tímto nám nastala vyjímečná situace kdy jsme museli zaplatit výživné na leden i únor. Myslim si,že tak měla učinit i matka,ale ta nám poslala výživné na únor a tvrdí,že na leden nám nic dávat nemusí. Pletu se já nebo ona? Máme malou ve střídavé péči,už od ledna,tak by nám měla poslat výživné i na leden, že ano? Kam se máme obráti,že nám na leden nic nedala a ani dát nechce?

Kamarádka nemá fotografii.
Terrina Poslat vzkaz | 30.12.2010 21:43

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda někdo řešil situaci o zvýšení výživného z opačné strany. Žijeme s přítelem ve společné domácnosti. Přítel má z 1. manželství desetiletou dceru. Na kterou platí již 7 let výživné dle rozhodnutí soudu 1500 Kč měsíčně. Navíc každý měsíc posílá 500 kč. takže celkem 2000Kč měsíčně. Matka si chce nyní zažádat o zvýšení výživného na 4tis. měsíčně. Malou máme skoro každý víkend od pátku do neděle. Výdaje co se týče školy přirody, brýle, platíme s matkou na půl. Kroužky platíme pouze my. Zároveň během roku kupujeme oblečení, pomůcky do školy, vyřizujeme lékaře, včetně doravy k nim, o to se matka nestará. Na kroužky chodí 4x v týdnu, jí u nás, vozíme ji, dostává svačinky, pomůcky na volný čas pořizujeme. Je nějaká šance, že bude zvýšení výživného zamítnuto. Zajištujeme malé vše co potřebuje, věnujeme se jí, zajímáme se o ni, ale nechceme dávat peníze matce, která si chce zvýšit svoji životní úroveň...

Kamarádka nemá fotografii.
Bajenka Poslat vzkaz | 19.11.2010 21:56

No a proč ho tvá matka nezažalovala dříve? Vymáhat dluh se dá pouze není -li  starší 3 let. A ty nemůžeš vymáhat nic - mohla by tvoje matka protože jí měl platit výživné na tebe.Až do tvých 18 let.Potom jsi - li stále školou povinná musíš si požádat u soudu o určení výživného  sama .Ted už si myslím je na peníze pozdě.Pokud tvoje matka podá žalobu oni ho odsoudí ale za trestní čin zanedbání výživy nez. dítěte.Snad k právníkovi si zajít on ti to vysvětlí ale muj názor je - je pozdě!!!

Kamarádka nemá fotografii.
Bajenka Poslat vzkaz | 19.11.2010 21:47

U stanovení výživného hraje velkou roli to jaké má ona nezbytné měsíční náklady.Bydlení , cestovné, pujčka, hygienické potřeby , léky ,pojistka  atd. - prostě to co musí zaplatit a jestli jí např . po zaplacení tady toho zustane 5000 kč pak jí musí minimálně zustat životní minimum + asi nějaká menší finanční rezerva ,a až z toho zbytku ji vyměří výživné.Myslím ,že platí vzhledem ke svému přijmu dost vysoké výživné.A pokud si vezme opravdu děti na delší dobu - tak má právo požadovat adekvátní část výživného vrátit - a rovnou bych jí poradila to prostě v příštím měsíci nezaplatit.Uvědomte si že na výživě se podílejí oba rodiče - otec 1/2 a matka 1/2 - to znamená že pokud je má u sebe matka otec nemá s dětmi výdaje a naopak požaduje po ní aby zaplatila za jejich výživu přitom děti jsou v tyto dny nebo měsíci u ní a ona je živí sama naopak by tyto peníze měl otec zaplatit jí - je velká chyba že si lidé toto neujasní u soudu a nezanesou tyto detaily do rozsudku.Při střídavé péči to je takto automaticky a nezlobte se na mě , ale když má matka své děti na celý měsíc u sebe pak to nic jiného než střídavá péče není!!! Okamžite bych požádala o upravu práv a povinností .Divím se že vás to všechny tak překvapuje a nenašla jsem jediný příspěvek kde by toto někdo veděl.   

Kamarádka nemá fotografii.
Bajenka Poslat vzkaz | 19.11.2010 21:30

Tak na tu částku nepřišel on ale zákon říká : ten kdo je ve vezení je povinen platit 50 kč denně za stravu a ubytování - luxus že ? no ale jestliže pracuje tak přednostně se hradí toto a až ze zbytku jeho vyživovací povinnosti a zbytek je jeho - myslím že jim to tam dávají na učet.To by znamenalo nepracoval a ted začal - uhradil si stravné a patrně zbytek 136kč poslali tobě.Uvidíš jak to bude příští měsíc.A k tomu zbavení práv - to nepujde pokud s tím on nesouhlasí - a i kdyby souhlasil tak to není v zajmu dítětě přijít o rodiče at už je jakýkoliv , pokud jde pouze o změnu přimení - toto by mohl soud dovolit právě proto že by shledal ty důvody natolik  vážné že by pro dítě mohlo být lepší mít jiné přijmení.Ale spíš s tím moc nepočítej.Až bude dospělý pak si o toto muže požádat sám a to si myslím bude mít větší šance.
 

Kamarádka nemá fotografii.
marketap80 Poslat vzkaz | 18.11.2010 23:26

Dobry den,mam dotaz,byvaly pritel sedi ve vezeni za pokus o moji vrazdu,je tam dva roky a doposud mi neposilal alimenty,pred tremi mesici jsem si podala zadost o zmenu prijmeni sveho syna,on s tim nesouhlasi,ma v planu se do budoucna stykat se svojim synem ::nastvany2::,po tom co mu byla dorucena pisemnost ohledne zmeny prijmeni v ktere bylo uvedeno,ze neplati alimenty,tento mesic mi poslal castku 136korun.Chci se zeptat jestli nekdo nevi kde nebo jak prisel na tuhle castku a jak docilit zbaveni prav,moc dekuji za odpovedi,

Bara
Bara Poslat vzkaz | 22.3.2009 16:46

se optat na téhle stránce:http://iporadna.cz/index.php Tam by Ti mohli poradit.Hodně štěstí ::smutny::

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění