11. září 2001 - Den, který změnil pohled na terorismus | e15.cz

11. září 2001 - Den, který změnil pohled na terorismus

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
11. září uplynulo 12 let od ode dne, kdy New York i celý svět ohromila série koordinovaných teroristických útoků, které se uskutečnily ve Spojených státech amerických.

Podle oficiálního vyšetřování uneslo 19 mužů spojených s militantní islámskou organizací al-Kájda čtyři letadla společností American Airlines a United Airlines. Dvě z nich narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku, obě zasažené budovy se do dvou hodin zhroutily, zničily blízké budovy a další poškodily. Třetí letadlo narazilo do Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA ve Washingtonu, D.C. Čtvrté letadlo se zřítilo v neobývané oblasti v Pensylvánii po souboji mezi teroristy a pasažéry o ovládnutí letadla.

New York, 11. září 2001Autor: Ženy - E15

Při útocích celkem zemřelo téměř 3000 lidí, včetně 19 únosců. Kromě 55 vojáků ze 125 obětí, které zemřely v Pentagonu, byli obětmi jen civilisté, pocházející celkem z 90 zemí. 11. září prověřilo také záchranné složky, které nepřetržitě pracovaly na odstraňování škod.

Přímým důsledkem teroristických útoků byla reakce vlády USA. 7. října 2001 zahájily Spojené státy vojenskou odvetu vůči Afghánistánu, na jehož území al-Kájda vedená Usámou bin Ládinem cvičila své bojovníky ve vládou podporovaných táborech.

Dalším politickým důsledkem katastrofy z 11. září bylo zlepšení vztahů Ruska a USA, podporu Spojeným státům o odsouzení terorismu, vyjádřily i další země z celého světa. Severoatlantická aliance se opět semkla a snažila se poprvé v historii uplatnit článek 5 o pomoci spojenců napadenému členovi paktu.

Po útocích se vynořila řada konspiračních teorií zpochybňujících oficiální verzi útoků a události kolem útoků byly také mnohokrát zpracovány ve filmech i dokumentech.

Zdroj: CC BY-SA 3.0: Teroristické útoky 11. září 2001, Foto: Profimedia.cz

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video