4 tipy, jak se konečně naučit cizí jazyk | e15.cz

4 tipy, jak se konečně naučit cizí jazyk

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dali jste si předsevzetí, že se konečně naučíte jiný jazyk? Máte v plánu na letní dovolené za hranicemi s přehledem objednávat v restauraci a povídat si s místními? Řekneme vám, jak na to, aby letos nezvítězila lenost, ale vy.

Zamilujte se!

„Když já na jazyky nejsem…“ říkáte dokola, abyste omluvili svou lenost, kterou pár dní předtím kompenzujete nákupem zázračných pomůcek ve stylu Angličtina za třicet dnů. „Můj tip na učení jazyka? Zamilovat si ho,“ říká Renata Skoupá, majitelka a ředitelka jazykové školy Lingua Nostra, a pokračuje:

„Pokud se musíte učit jazyk třeba kvůli práci, zkuste si k němu najít vztah. Ať už je vám sympatický lektor, spolužáci, nebo třeba gastronomie dané země.“ Že nemáte na jazyky buňky, je podle Renaty Skoupé výmluva. Stejně jako existuje minimum lidí, kteří jsou schopní ovládat pět a více jazyků, je velmi málo těch, kteří se nemohou naučit nic. „Z mých zhruba dvou set dosavadních studentů se tento případ týkal jediné ženy,“ dodává odbornice.

Motivace

Výhoda pobytu v zahraničí je při učení cizího jazyka naprosto zřejmá, ale samo o sobě vás to mluvit nenaučí. Vše je totiž otázka vaší motivace. Mít dobrou motivaci v domácím prostředí znamená vybrat si kvalitní kurz. „Cizí jazyk je třeba procvičovat, mluvit. A je rozdíl, jestli je v kurzu pět, či patnáct studentů,“ upozorňuje Renata Skoupá. Neméně důležitá je i úroveň, jakou si zvolíte. I po absolvování toho sebenekvalitnějšího kurzu něco málo umíte, proč se tedy znovu hlásit do začátečníků?

„Nepodceňujte se. Dobré je udělat si rozřazovací test. Třeba budete mile překvapeni, že patříte o úroveň výš, než jste si mysleli,“ říká odbornice. Bude vás to víc bavit a budete mít hned větší motivaci.

Pravidelně

Není to určitě nic překvapivého: naučit se cizí jazyk znamená věnovat se mu. Ideálně denně. „Je to stejné jako se cvičením.

Po jednom tréninku týdně nezhubnete a svaly vám nenarostou,“ říká Renata Skoupá. Ale na rozdíl od cvičení za učením jazyka stačí dojít si jednou týdně. Zbytek zvládnete doma.

Poslouchejte nahrávky, sledujte zahraniční seriály, čtěte zahraniční časopisy. I drby z bulváru nebo módní magazíny vám udělají dobrou službu. Méně a často znamená víc než hodně a zřídka. Lepší než studovat čtyři hodiny o víkendu je učit se dvacet minut denně. Když si každý den napíšete na kartičky pět slovíček, která si zapamatujete, za rok jich budete umět skoro dva tisíce. To už je základ, s nímž se domluvíte.

Umíte víc!

Říká se, že každé slovíčko musí člověk použít minimálně devětkrát, aby si ho zapamatoval. Proto je důležité nebát se mluvit, přestože s jazykem začínáte. Za chyby vám nikdo hlavu neutrhne a v zemích, jako jsou Spojené státy nebo Austrálie, budete za hvězdy, protože jejich obyvatelé jinými jazyky většinou nemluví.

Slovíčka se učte po skupinách. Od kořene slova můžete odvodit x dalších příbuzných slovíček, v angličtině např.: economy – ekonomika, economical – ekonomický, úsporný, economically – úsporně atd. Odvozování slov je příjemná motivace – místo jednoho slovíčka jich najednou umíte deset. Zároveň se tím učíte i gramatiku, odvozování funguje podle pravidel, která vám dřív či později jasně vyvstanou z naučeného.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video