6 míst světa, která nesmíte minout | e15.cz

6 míst světa, která nesmíte minout

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z cesty autem k moři vám naskakuje husí kůže a z češtiny na jižních plážích jakbysmet. Dovolená může mít i jinou náplň než polehávání na pláži. Inspirujte se našimi tipy a vyrazte na místa, která vám zůstanou v paměti do konce života, a navíc si díky jejich návštěvě budete připadat výjimeční!

ŘECKO

KLÁŠTERY METEORA

Pevninská část Řecka nabízí mnoho pokladů. Jedním z nich jsou kláštery Meteora postavené na téměř nepřístupných třísetmetrových skalních výběžcích v údolí Pindos poblíž města Kalambaka.

Meteora zapsané v roce 1988 na seznam UNESCO jsou druhý největší a nejdůležitější klášterní komplex v Řecku, po Athosu. Jedná se o šestici ortodoxních
klášterů z původních dvou tuctů stojících na úpatí pískovcových skal, jejichž vznik se v předchozích staletích pokoušelo vysvětlit mnoho vědců.

První kláštery začaly na nepřístupných vrcholcích vznikat ve 14. století a své jméno získaly podle první postavené budovy, která nesla název Megalon Meteoro neboli
„Velký, vznášející se nad zemí“. Ze šesti klášterů je dnes jedním z nejnavštěvovanějších Agios Stefanos, kde žijí mnišky. Za pozornost určitě stojí zdejší dvůr a nádherný výhled na město Kalambaka. Precizně udržovaný dvůr má i klášter Metamorphosis, který skrývá v útrobách cenné historické předměty, jako například vzácný dřevěný oltář nebo rozsáhlou knihovnu s originálními rukopisy.
Návštěvníkům je zpřístupněna také kostnice s ostatky mnichů.

K návštěvě klášterů budete potřebovat vhodné oblečení. Ženy musí mít sukně, které jim zakryjí kolena, muži dlouhé kalhoty, všichni pak zahalená ramena. Po návštěvě klášterů se určitě zajeďte podívat dolů do vesnice do některé z ikonografických dílen
nebo si dejte některou z vynikajících řeckých specialit. Když od jídla zvednete hlavu k obloze, nebudete věřit, že to celé úžasné, před čím právě jíte, nejsou jen hollywoodské filmové kulisy.

JÁVA

POHLED DO NITRA SOPKY

Když se řekne Indonésie, většina lidí začne snít nebo básnit o Bali. To má však souseda, kterého si turisté zatím všímají podstatně méně. Což je s podivem, protože Jáva světoznámé Bali v mnohém překoná.

Jáva je nejlidnatějším ostrovem Indonésie, hlásají knižní průvodci. Že nelžou, se přesvědčíte hned při příletu do hlavního města Jakarty. Po místních ulicích se pohybuje několik milionů nejrůznějších vozidel a ve dne v noci je všude plno lidí. Snad nikde jinde na světě nepocítíte tak palčivě obrovský sociální kontrast bohatství a chudoby jako zde.

JávaAutor: Ženy - E15

Jakartu je dobré vidět, ale jeden den v tomto městě je až dost. Proto se při nejbližší příležitosti přesuňte do Yogyakarty. Za návštěvu tady stojí čtvrť Kraton se sultánským palácem a ruinami vodního království Taman Sari. Dále také největší buddhistický chrám na světě Borobudur, ten se vyplatí navštívit brzy ráno za svítání. Komplex skládající se z několika stupňovitých teras zdobí stovky sošek Buddhy a reliéfní výrazy z Buddhova života. Zato hinduistický chrámový komplex Prambanan se zase vyplatí navštívit večer před západem slunce.

Ostrov vznikl vulkanickou činností, a tak sopky najdete na každém kroku. Turisty přitahuje zejména sopka Bromo. Na tu se chodí už v půl čtvrté ráno. Cesta se vyplatí, jakmile se totiž postadíte na vyhlídku, slunce se vyhoupne na oblohu a osvítí sopku dole pod vámi, zažijete pocit totálního okouzlení. Představte si, že stojíte na hraně sopky, přičemž rovná plocha pod vámi je velká asi jako vaše bota. Stačí chvilka nepozornosti a letíte rovnou do chřtánu sopky. Z toho se ozývá neustálé děsivé hřmění, tu a tam z něj dokonce vyletí nějaký kámen a neustále se z něj kouří. Prostě, nesmazatelný zážitek!

RAKOUSKO

MOSTVIERTEL

Mostviertel je území v sousedním Rakousku, které je zřejmě nejvýznamnější
souvislou oblastí hrušňových porostů v celé Evropě, počet hrušní se tady počítá na statisíce. Rostou tu úplně všude jakoby bez ladu a skladu.

Neuvěřitelně malebné scenerie si nejlépe vychutnáte ze sedla kola. Tři cyklistické stezky o délce mezi 55 a 107 kilometry vedou po stopách moštové kultury. Doslova povinné jsou totiž zastávky v četných hostincích a restauracích, kde při přípravě pokrmů – jak jinak – hrají hlavní roli hrušky a z nich připravovaný mošt. Dostanete tu tradiční pokrmy, jako polévku s moštovou pěnou, moštovou pečeni, nebo dokonce moštový pudink. Mošt je rovněž s oblibou používán v moderní lehké kuchyni
ve formě moštového želé ke zjemnění omáček, dezertů nebo jako hruškový
ocet do salátů.

MostvirtelAutor: Ženy - E15

Odpočinek a osvěžení zajišťují také stanice takzvaných mostbaronů – tak se v Mostviertelu nazývají moštoví odborníci. Titulem mostbaronse v současné době může pochlubit 21 výrobců moštu, gastronomů, hoteliérů a výrobců ušlechtilých pálenek. K jejich výrobkům patří například elegantní šumivý Mostbaron-Most, v sudech z hruškového dřeva zrají ušlechtilá hruškovice Prima Pira a jemný hruškový
ocet.

V Mostviertelu nepřicházejí zkrátka ani kulturní záliby. V samém srdci kraje leží klášter Seitenstetten, historicky doložený už v roce 1112, který představuje ojedinělý architektonický soubor s gotickým klášterním kostelem, romantickou rytířskou kaplí a barokními klášterními budovami. Klášter je v současné době duchovním a kulturním centrem celé oblasti, můžete se tady i ubytovat, nebo v klášterním krámku aspoň nakoupit suvenýry.

Za pozornost stojí zejména klášterní likéry a pálenky a speciality z klášterní zahrady. Pokud dáváte přednost hotelu, z vlastní zkušenosti doporučuji Relax
Resort Hotel Kothmühle, který od roku 1866 provozuje rodina Scheiblauer a patří k historicky nejstarším objektům v Mostviertelu.

BOSTON

JEDEN DEN STUDENTKOU NA HARVARDU

Když se řekne Boston, většině lidí se vybaví známé Bostonské pití čaje (Boston Tea Party) z roku 1773 neboli protest amerických kolonistů proti britskému impériu a jeden z konfliktů směřujících k válce za nezávislost.

Množství míst z té doby se dochovalo v centru města a spojuje je tzv. Freedom Trail neboli Stezka svobody. Je to vlastně čára z červených cihel v chodníku, která oficiálně začíná v Boston Common, nejstarším veřejném parku v Americe. Dostanete se po ní i k Massachusetts State House, kde dodnes sídlí vláda státu Massachusetts, na hřbitov King´s Chapel Burying Ground, kde leží jedni z prvních kolonistů Bostonu, nebo k Old South Meeting House, kde vůdce revoluce Samuel Adams vyzval svoje spoluobčany k Boston Tea Party.

BostonAutor: Ženy - E15

Přestože vás Američané budou nabádat, ať alespoň poslední část Freedom Trail vedoucí po Charleston Bridge přes řeku Charles zdoláte raději po vodě některým
z trajektů, nedělejte to a spolehněte se na svoje nohy. Hned kousek za mostem kotví v Charlestown Navy Yard chlouba Ameriky – loď USS Constitution, nyní nejstarší bitevník stále se pohupující na vodě, a o kousek dál pak USS Cassin Young, válečná loď z druhé světové války. Z Charlestown Navy Yard už to pak není daleko k monumentu Bunker Hill, připomínajícímu první velkou bitvu války za nezávislost.

Dnešní Boston je známý hlavně díky svým univerzitám – prestižnímu Harvardu a Massachusetts Institute of Technology – MIT, které se nacházejí v přilehlé Cambridge a snadno se tam dostanete metrem.

V Bostonu se najíte vydatně a za slušnou cenu na každém rohu. Přestože se městu přezdívá Beantown neboli Město fazolí, nabídka jídel je mnohem pestřejší.
Určitě neváhejte ochutnat plody moře – ústřice, tresky nebo slávky. Z nich se tady dělá výtečná krémová polévka „clam chowder“.

MILÁN

NEJLEPŠÍ NÁKUPY A KÁVA

Výkladní skříň módy, říká se o tomhle městě, a je to pravda. Místní chodí oblečení, jako by právě vystoupili z reklamních plakátů, a málokde v Evropě se nakupuje tak dobře jako tady. Ale ne že si v opojení z nákupů necháte ujít všechno ostatní!

Milán je druhé největší italské město a žije v něm zhruba stejně tolik obyvatel jako¨v Praze. Spousta lidí vám bude tvrdit, že tohle město je vlastně ošklivé – v rovině, nevýrazné, památek co by se za nehet vešlo. Památek tu, pravda, moc není, ale jinak jim nevěřte. Milán má atmosféru, přesto však důvod k jeho návštěvě bývá většinou až nechutně komerční – nakupování.

Dobré úlovky tu seženete všude, kam se hnete. Všechny obchody mají styl, nebude se vám chtít ven. Symbolem snobismu je čtvrť Quadrilatero d´oro neboli Zlaténádvoří, naopak za skvělé ceny nakoupíte na trhu Mercato na Viale Papiniano. Zboží je kvalitní, ale připravte se na velký mumraj a někdy i boj o každý kus.

MilánAutor: Ženy - E15

Co se týká města z typického turistického pohledu, většina návštěvníků začíná procházku u dómu, jedné z nejnákladnějších gotických staveb na světě. Katedrálu začali dělníci stavět už v roce 1386 a práce na ní pokračovaly pět století!

Určitě si prohlédněte zdejší největší sluneční hodiny na světě a pak se vydejte pěšky nebo výtahem na střešní terasu se skvělým výhledem na město. Kousek od dómu leží exkluzivní pasáž Galleria Vittorio Emanuele. Vyleštěná podlaha z různobarevných mramorů dokonale ladí jak s prosklenou střechou, tak s načančanými výkladními skříněmi. Každý obchod tu vypadá jako luxusní podnik a na kávu do takové kavárny Zucca prostě musíte! Poté pokračujte dál – dokud se před vámi neotevře slavná opera La Scala. Málokdo z turistů si nechá ujít také slavný obraz Poslední večeře od Leonarda da Vinci v bývalém refektáři dominikánského kláštera u kostela Santa Maria delle Grazie. Abyste měli jistotu, že vás dovnitř pustí, zařiďte si raději zhruba měsíc dopředu rezervaci.

Na večeři si v Miláně zajděte kamkoli, kde podávají „aperitivo“ – za zhruba sedm osm eur si dáte drink a k tomu dostanete vstupenku na víceméně neomezenou konzumaci jídla z rozložených talířů. Opět nezapomeňte na kávu, a to pořádně silnou! Milán máte na cestě, pokud směřujete na italskou Riviéru. Jedete-li autem, je lepší – a také časově výhodnější – odstavit ho na kraji města na některém parkovišti a do centra dojet metrem. Dobrým východiskem s dostatkem parkovacích ploch je například stanice Lotto Fiera na severozápadě města.

HONGKONG

OSMÝ DIV SVĚTA

Na území velkém jako dlaň se šplhají k oblakům mrakodrapy, které městu může závidět i newyorský Manhattan. Hongkong je úchvatná podívaná. Hongkong neboli „Voňavý přístav“ je bývalá britská korunní kolonie a momentálně zvláštní administrativní zóna Čínské lidové republiky.

Chcete-li bydlet levně, počítejte s tím, že v pokoji se sotva otočíte a že z postele s největší pravděpodobností dosáhnete na kliku od dveří a možná i otočíte kohoutkem u umyvadla v koupelně. Ačkoli město na první pohled vypadá západně, na každém kroku v něm zároveň uvidíte Čínu – ať už se jedná o bambusové lešení na stavbách výškových budov, nebo malé stánky nabízející všechno, na co si vzpomenete.

Hongkong je také město kontrastů, s nimiž není lehké se smířit: vedle snobských administrativních budov ze skla a oceli a předražených obchodů uvidíte ulice, kde se lidé přehrabují v papírových krabicích a chodí bosi.

HongkongAutor: Ženy - E15

Hezký pohled na Hongkong je z pevninského výběžku Kowloon, konkrétně z ulice nazvané Avenue of Stars neboli čínské obdoby hollywoodského Chodníku slávy, případně z lodi Star Ferry spojující právě tyto dvě části města. Kousek od přístavu je
lanovka, která vás za pár minut vyveze na místo zvané The Peak ve výšce 552 metrů nad mořem.

Hongkong je také městem módy. Své obchůdky tady mají tisíce krejčích, kteří vám do večera za pár korun ušijí kvalitní oblek nebo luxusní společenské šaty. Až vás z těch všech lidí, neonů a elektroniky rozbolí hlava, vydejte se na úchvatný výlet lanovkou na ostrov Lantau. Nejdelší kabinová lanová dráha v Asii (5,7 kilometru) vás dopraví na místo, kde naleznete jeden ze symbolů Hongkongu – 26 metrů vysokou a 202 tun vážící bronzovou sochu Buddhy. Příjemný odpočinek od tepajícího velkoměsta vás čeká i na ostrově Lamma, kde jsou nádherné pláže, a navíc tam nesmí auta, nebo ve čtvrti Aberdeen, kde můžete ochutnat místní speciality
v největší plovoucí restauraci na světě – Jumbo.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video