6 nejkrásnějších pláží Evropy | e15.cz

6 nejkrásnějších pláží Evropy

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letní dovolenou bez moře a pohody na pláži si většina z nás neumí představit. Pokud ji stále ještě nemáte naplánovanou a tápete, kam vyjet, máme pro vás šest zaručených neokoukaných tipů.

Modrá laguna, Ölüdeniz, Turecko

Když v loňském roce čtenáři cestovatelského portálu Tripadvisor. com volili nejkrásnější pláže Evropy, o prvním místě nebylo pochyb: Modrá laguna na pobřeží jihozápadního Turecka. Turecké pláže jsou vůbec mezi cestovateli čím dál populárnější. Zatímco turecká riviéra na jihu země je v hledáčku cestovních kanceláří už nějakou dobu, egejská riviéra na pomezí Středozemního a Egejského moře byla ještě na konci 80. let 20. století jen pásem chudých rybářských vesniček a malých přístavů. Naproti tomu dnes jen do letoviska Marmaris dorazí každou sezonu asi čtyři sta tisíc turistů. Co způsobilo tak ohromný boom?

Autor: Ženy - E15

Má se za to, že právě pláže – dlouhé, malé zátoky s jemným pískem a barvou vody, která si v ničem nezadá s Karibikem. Modrá laguna je nejznámější. Malou vesnici Ölüdeniz obklopuje bělavý písek, který omývá tyrkysové moře, ale to zdaleka není všechno. Milovníci adrenalinu mohou krásu pláže a jejího okolí obdivovat z výšky. Z hory Babadag je totiž možné snést se na paraglidu, kdy je člověk zavěšený pod zkušeným průvodcem. Ačkoli cena je poměrně vysoká, dá se smlouvat, a kdo vyzkoušel, doporučuje!

Autor: Ženy - E15

Playa de ses Illetes, Formentera, Baleárské ostrovy

Nejmenší z Baleárských ostrovů se pyšní jedněmi z nejhezčích pláží v Evropě. Zatímco Mallorca je profláknutá až běda a Ibiza jedna obří párty s hlasitou hudbou, Formentera vás nadchne: klidný, tichý ostrov plný přírodních krás a vůní piniových hájů.

Na Formenteru se dostanete z Ibizy lodí. Na ostrově se pak vyplatí půjčit si motorku nebo kolo a toulat se z pláže na pláž. Rozhodně byste přitom neměli vynechat návštěvu Playa de ses Illetes. Čeká vás evropský Karibik v tom nejlepším slova smyslu: úchvatná kombinace bílé a modré a nádherné výhledy.
Pláž můžete navštívit po celý rok.

Protože její věhlas stoupá, připravte se i tady na turisty. Čím blíže k zimnímu období přijedete, tím více klidu si užijete a snadno najdete i den, kdy budete na pláži úplně sami. Co rozhodně musíte vidět, je zdejší západ slunce. Opravdová romantika!

Autor: Ženy - E15

Porto Katsiki, Lefkada

Kdykoli se v jakékoli anketě volí nejkrásnější pláže světa, málokdy se do první desítky dostanou evropské destinace. Pláž Katsiki na Lefkadě se v ní jako jedna z mála umisťuje celkem pravidelně.

V překladu zní název pláže „Kozí zátoka“ a spolu s plážemi Egremni a Milos, které na Lefkadě také jsou, patří mezi pět nejkrásnějších pláží v Řecku. Ačkoli pláž je kvůli vysokým vápencovým útesům v okolí o něco hůř dostupná, turistů je tady zvlášť v letní sezoně – bohužel – plno. Dojet sem můžete autem nebo na motorce, případně nechat se dopravit lodí z Vassiliki nebo Nidri. Zážitek je to každopádně úchvatný: vysoká vápencová skaliska strmě stoupají od mořské hladiny a průzračná voda. Zdatnější plavci ocení, že už pár metrů od břehu máte pod nohama jen mořskou hlubinu.

Praia da Falésia, Albufeira, Portugalsko

Albufeira je jedno z nejznámějších a nejvyhledávanějších letovisek v Portugalsku. Název pochází z arabského slova al-Buhera, což znamená mořský hrad nebo taky hrad na moři. Najdete tady řadu památek, turisté sem ale jezdí hlavně kvůli nádherným plážím obklopeným rozeklanými pískovcovými útesy. Centrum Albufeiry tvoří velká písečná pláž Praia dos Pescadores, která však bývá dost přeplněná.

Novým hitem se tak postupně stává osm kilometrů vzdálená Praia da Falésia s bílým pískem a úchvatnými červenými útesy v pozadí. Říká se, že navzdory popularitě zatím nebývá tak přelidněná jako jiné vyhlášené pláže. Každopádně, kdyby vám přece jenom bylo trochu těsno, v okolí se nachází spousta dalších malých písečných pláží mezi skalisky.

Západně od města jsou vyhlášené Sao Rafael a tři malé zátoky Coelha, Castelo a Galé. Znalci doporučují jet sem na přelomu dubna a května, kdy údajně budete na zdejších plážích úplně sami.

Rabbit Beach, Sicílie, Itálie

Vítězka ankety „Nejkrásnější evropské pláže“ cestovatelského portálu Tripadvisor.com pro letošní rok. Má totiž všechno, co si budete přát: jedinečnou polohu, takřka bílý písek, průzračně modrou vodu, tedy skoro karibské barvy, a v přilehlém okolí jednu restauraci vedle druhé, kde můžete ochutnávat nejlepší italské speciality.

Rabbit Beach patří k nejjižnějšímu italskému ostrovu Lampedusa, který se nachází asi 200 kilometrů od Sicílie. Jako nejlepší období pro návštěvu uvádí Tripadvisor měsíce květen až září.

Rabbit v překladu z angličtiny znamená králík, a právě tato zvířata na ostrově kdysi žila. V současnosti tady můžete pozorovat želvy, které tu jako na jednom z mála středozemních ostrovů kladou svoje vajíčka. Pláž nabízí výborné možnosti i pro milovníky šnorchlování a potápění. Ačkoli procházka z parkoviště dolů k pláži zabere zhruba deset minut, stojí to rozhodně za to, o čemž svědčí i komentáře na zmíněném cestovatelském webu. Pokud se chcete naučit slova jako úchvatný nebo fantastický v mnoha jazycích světa, vygooglujte si něco o Rabbit Beach!

Autor: Ženy - E15

Hengistbury Head, Bournemouth, Velká Británie

Ačkoli Velká Británie nepatří mezi nejfrekventovanější letní destinace, v žebříčku Tripadvisoru pro letošní rok se objevila hned třikrát a rozhodně ne poprvé. Pochopitelně že teploty těžko mohou konkurovat těm ve Středomoří, každopádně pokud vám vyhovuje příjemné počasí s teplotami lehce přes dvacet stupňů, nemůžete vybrat lépe. Teplé klima se tady drží díky Golfskému proudu.

Bournemouth není oproti světoznámému Brightonu tolik přelidněný. Dostupnost z Londýna je snadná: zhruba dvě hodiny autem. Pláže v okolí Bournemouthu jsou písečné s velmi pozvolným vstupem do moře, v létě se to tu hemží zejména rodinami s malými dětmi.

Článek vyšel v časopise Dieta

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery