Abeceda hubnutí: T jako touha být jiný | e15.cz

Abeceda hubnutí: T jako touha být jiný

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Touha. Zvláštní pojem. Co se za ním skrývá? Nietzche ji považuje za „mávání křídel duše“ a Jean-Jacques Rousseau napsal: „Běda tomu, kdo už nemá po čem by toužil.“ Co vlastně je touha? A co touha není?

Touha je když …

Dejme slovo Wikipedii: „Touha je silný a reflektovaný nenaplněný vztah k něčemu, co by si člověk přál, zejména když předmět touhy je vzdálený, neurčitý a naděje na splnění je malá. Od potřeby se liší stálostí a vzdáleností předmětu, od přání svou naléhavostí. Touha může člověka tížit jako stesk, je však také důležitým motivem jednání.“ Naděje na splnění je malá? To nezní příliš optimisticky. Ale malá nerovná se žádná. Naděje stále existuje. Podívejme se ještě jednou pořádně na samotný závěr této definice: „Touha je důležitým motivem jednání.“ Zdá se, že v této krátké větě je shrnuta hluboká pravda, kterou mnozí z nás uznáváme pouze teoreticky.

Můžete stokrát tvrdit: „Chci se stát koncertním houslistou nebo mluvit plynně francouzsky nebo být výborným hráčem tenisu.“ Dokud nebudete několik hodin denně cvičit, stejně vám nebudu věřit, že to myslíte doopravdy. Začnu vás brát vážně teprve, až uvidím, že se snažíte, že berete každý den do ruky housle či tenisovou raketu anebo že biflujete francouzskou gramatiku.

Stěží narazíte na ženu, natož pak na mladou ženu, která by vám neřekla, že touží vypadat lépe, mít lepší fyzickou kondici, více energie, cítit se zdravěji. Nicméně jsem připravena jej nebrat vážně, dokud neuvidím, že na tom den po dni usilovně pracuje, že vytváří čas a prostor, aby se věnovala tomu, co dle vlastního tvrzení považuje za (možná ne úplně nejvyšší, ale pořád stále ještě docela vysokou) prioritu svého života. Každý morbidně obézní touží být lepším člověkem, přetéká dobrými úmysly a velkými ideály, ale to samo o sobě nestačí.

Naučit se zdravému životnímu stylu je umění jako každé jiné: vyžaduje to trpělivost a čas. Na koláče je potřeba zadělat. Nevím o takových, které by se upekly na dobrém úmyslu.

Kudy cesta (ne)vede aneb pomoc zvaná plastická chirurgie

Ať děláme co děláme, někdy se kýžené změny na svém těle hned tak nedočkáme. Což o to, pár centimetrů ubrat obvykle nebývá až tak veliký problém, ale abychom někde jiné centimetry přidali, na naše soukromé snahy obvykle nestačí.

Jelikož žijeme v 21.století, můžeme „matičce přírodě“ trochu pomoci. Tedy ne my, ale zruční plastičtí chirurgové. Chcete mít krásný nos? Větší prsa? Menší zadek? Není problém.

Dnešní chirurgové zvládnou ledacos. Vyprávět by mohla celá řada slavných celebrit – kupříkladu modelka Julie Zugarová si na svůj relativně drobný hrudníček nechala přišít „šestky“ (lékaři jí voperovali implantáty o velikosti 830 ml), modelky Agáta Hanychová či Alice Bendová vyzkoušeli bezbolestnou liposukci. Jen je třeba se držet hesla „všeho s mírou“ a nezapomínat na zdravý selský rozum.

Nechte si pomoci!

„Chci zhubnout!“ „Musím zhubnout!“ „Toužím mít postavu modelky!“ „Já všem dokážu, že to dokážu!“ V případě reálné nadváhy či obezity jsou tato odhodlání jistě chvályhodná. Pokud dotyčný či dotyčná má pevnou vůli a dostatečně velkou touhu po změně, pak se do hubnutí vrhne s vervou hodnou větších věcí.

Takový člověk se skutečně může téměř přetrhnout, aby se těch svých „špeků“ zbavil. Pocuchaný metabolismus, tělo trpící podvýživou či zničené při cvičení pro pokročilé sportovce – to je jen malý výčet škod, které si způsobí nevzdělaný laik ve snaze dosáhnout kýženého cíle. A to už vůbec nemluvím o lidech, kteří trpí poruchami příjmu potravy. Vím, že to říkám téměř pokaždé, ale znovu se budu opakovat – nechte si poradit! Přestaňte zkoušet hubnout na vlastní pěst. Jsou tu přece odborníci – výživoví poradci, trenéři, nutriční specialisté, kteří vás POMALU dovedou k cíli. Pod dohledem odborníka se vyhnete zbytečným chybám!

Čas měnit a čas měnění zanechat

Abychom byli v hubnutí úspěšní, potřebujeme tři věci – smělost, vyrovnanost a rozum. Smělost na to, abychom změnili věci, které se změnit dají. Vyrovnanost na to, abychom se dokázali smířit s tím, co změnit nelze. A rozum na to, abychom mezi těmi věcmi dokázali rozlišovat. (To není z mé hlavy, v obecnější rovině tento výrok pronesl americký teolog a komentátor Reinhold Niebuhr)

Příště nás má čekat písmenko Ť. Že netušíte, jaké se dá najít téma související s hubnutím od písmene Ť? Nechte se překvapit a čtěte i dál naši Abecedu hubnutí!

Všechny díly Abecedy hubnutí naleznete ZDE

Poslední články autora

Abeceda hubnutí: R jako rozhovor o anorexii a bulimii

Abeceda hubnutí: Q jako quinoa aneb kuchyňské experimenty

Abeceda hubnutí: P jako pohyb

Abeceda hubnutí: O jako operativní léčba obezity

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video