Ada Lovelace - Věděli jste, že první počítačový program vymyslela žena? | e15.cz

Ada Lovelace - Věděli jste, že první počítačový program vymyslela žena?

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Augusta Ada King, hraběnka z Lovelace, se narodila 10. prosince 1815 v Londýně. Dcera slavného anglického básníka George Gordona Byrona však vedla svou životní dráhu spíše k exaktním vědám.

Její výrazné matematické nadání se projevilo už v útlém věku a ačkoli, vzhledem v době, ve které žila, mohla studovat pouze neformálně, v matematice velmi vynikala. Po seznámení s Charlesem Babbagem se však začala zajímat i o mechanické počítače. Nejenže detailně popsala funkci Babbageova Analytical Engine, ale dále se podílela na jeho vývoji.

Ada pro Analytický stroj vymýšlela metody a navrhla způsob, jak tento počítač naprogramovat, a to pomocí děrných štítků. Napsala také program pro výpočet tzv. Bernoulliho čísel. V jejích pracech se poprvé objevují pojmy jako podmíněný a nepodmíněný skok, cyklus a podprogram nebo zmínky o algoritmizaci jakožto základu programování. Nepochybně je tedy prvním člověkem, který kdy vytvořil počítačový program.

Její práce však došla cenění až roku 1979, kdy po ní byl pojmenován pokročilý programovací jazyk Ada používaný v armádě USA. Hraběnka z Lovelace se ve svém díle zabývala také využitím počítačů a předpokládala, že se počítače jednou budou používat pro řešení složitých matematických úloh, komponování hudby a kreslení obrazů.

Zdroj: CC BY-SA 3.0: Ada Lovelace Foto: Profimedia.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video