Ajurvéda - nauka věčného mládí | e15.cz

Ajurvéda - nauka věčného mládí

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdo by nechtěl vypadat stále mladě a svěže. Tvrzení, že proti věku není léku je sice pravdivé, ale jen částečně. Poradíme vám recept, jak získat zpět ztracené mládí.

Věda života

Ájurvéda je považována za nejstarší léčebný systém na světě, neboť oproti klasickým léčebným postupům klade velký důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví pomocí vyvážené stravy, pozitivního myšlení a životního stylu

Ajurvéda je věda stará více než pět tisíc let a její původ není nikde jinde než v Indii. I když jde o tradiční léčivé umění s přívlastkem „matka medicíny“, samotní Indové ji charakterizují jako vědu o životě, perfektním zdraví a dokonalosti, a tvrdí, že lépe je problémům předcházet než je řešit.

Životadárná číslice pět

Podle ajurvédského učení pochází každý člověk, tak jako celý vesmír, z pěti základních živlů. větru, vzduchu, ohně, vody a země. Principy váta, pitta a kapha jsou kombinacemi těchto pěti prvků, které tvoří všechno kolem nás.

Váta je kombinací větru a vzduchu. Je to jemná energie spojená s pohybem, řídí dýchání, mrkání, pohyby svalů, tlukot srdce a všechny pohyby cytoplazmy a buněčných membrán. V případě rovnovážného stavu váta podporuje kreativitu a flexibilitu, v opačném případě podněcuje strach a úzkost.

Pitta je kombinace ohně a vody, je spojená s metabolismem, reguluje zažívání, metabolismus a tělesnou teplotu. Je-li v rovnováze, podporuje bystré myšlení a inteligenci, když se jí naopak nedostává posiluje hněv, nenávist a žárlivost.

Poslední dráha - kapha je tvořena kombinací prvků země a vody. Je to energie, která dává formu tělesným strukturám, tzn. že tvoří kosti, svaly a šlachy a spojuje všechny buňky dohromady. Je „mazivem“ pro klouby, zvlhčuje kůži a udržuje imunitní systém. V rovnovážném stavu kapha vyjadřuje lásku, klid a odpuštění, v případě nerovnováhy se obrátí v lakotu, hrabivost a závist.

Pokud některá z energetických drah v těle převládá, organismus ztrácí rovnováhu a nastává v těle problém a nemoc na sebe nenechá dlouho čekat. Stres, vypětí, vysoký krevní tlak, obezita, kardiovaskulární potíže, nemoci páteře, to jsou nejčastější stavy, kterým ajurvéda umí zabránit. Chce to jen maličkost – mít snahu pro sebe něco udělat.

Jídelníček podle ajurvédy

Strava podle ajurvédy rozlišuje šest chuťových směrů, z nichž každý by se měl na vašem talíři alespoň jednou denně vyskytnout. Vyvážený by měl být tedy příjem sladké, slané, hořké, ostré, kyselé a trpké chuti. Sladké pokrmy a ovoce zařaďte vždy na začátek dne a večer nejezte nic těžkého. Živočišným bílkovinám proto raději vyhraďte čas oběda.

Jedním ze základních pravidel je skladba jídelníčku, který má obsahovat velké množství zeleniny upravené na různé způsoby, z nichž nejlepší jsou dušení, vaření ve vodě a pečení. Čerstvá zelenina se doporučuje v omezeném množství, protože také může být pro organismus těžko stravitelná. Z příloh je nejvhodnější rýže, , zejména hnědá, červená, jasmínová a basmati.

Z koření, které pokrmu dodá šmrnc drží nepochybně prvenství zázvor, který pročišťuje organismus a stará se o rychlé spalování tuků. Ani chilli nedopustí, aby se tuk někde usadil, protože ho okamžitě přeměňuje na energii, a kardamom zbaví tělo všech toxinů.

Dobře žít se dá naučit

Přizpůsobit život ajurvédským principům vypadá na první pohled složitě, ale v podstatě je to velmi jednoduché. Ajurvéda je životní směr, který myslí na všechny aspekty lidského bytí. Škodlivý je starý známý stres vyplývající z honby za materiálními hodnotami, nedostatek spánku, absence pohybu, negativní způsob myšlení a špatné mezilidské vztahy.

Podle ajurvédy je třeba se negativním vlivům vyhýbat. A ještě něco - dopřejte si na každé jídlo dostatek času a pohody, každý den udělejte pár cviků a výsledek se brzy dostaví – tělo bude poslouchat jako hodinky, udrží si rozumnou hmotnost bez drastických diet a nakonec to nejdůležitější – ajurvéda dokáže, že budete spokojeni sami se sebou.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video