Antikoncepce od A do Z | e15.cz

Antikoncepce od A do Z

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chrání před nechtěným početím, závažnými pohlavními nemocemi, usnadňuje život ženám i mužům. Co všechno o ní vlastně (ne)víte a co byste vědět měla?

Primitivní formy antikoncepce lidstvo používalo už před stovkami, možná tisíci let. Ačkoli ji vlastně tolik nepotřebovalo. Ženy kdysi v dávnověku a pravěku dokonce ani pravidelně nemenstruovaly, protože byly neustále těhotné a jejich organismus neměl žádnou šanci rozjet pravidelný menstruační cyklus zakončený uvolněním neoplodněného vajíčka.

Spolu s rozvojem lidstva, pokrokem a vývojem společnosti se změnilo i toto. Ženy přestávaly rodit děti po desítkách, měnil se způsob života a úloha ženy se rozrůstala. Už nebyla jenom rodičkou, ale také živitelkou, pečovatelkou, manželkou…

Nemohla nebo nechtěla být znovu a znovu jenom matkou. Nemluvě o tom, že ženy i muži stále hledali nové způsoby, jak zabránit šíření nepříjemných pohlavních nemocí, způsobujících často dokonce i smrt. A tak s konečnou platností přišla ke slovu antikoncepce!

BARIÉROVÁ ANTIKONCEPCE

Tou, kterou lidstvo zná v nejrůznějších podobách nejdéle, je tzv. bariérová antikoncepce neboli kondom. Ve starověku jej představovala nejrůznější zvířecí střívka, močové měchýře, v Číně si muži penis obmotávali hedvábným papírem namočeným do oleje, jinde zase sáhli po listech rostlin nebo tenké kůži. V každém případě na penisu vytvořili jakousi schránku – latinsky condus – a jméno pro kondom bylo na světě. První oficiální zmínka o něm pochází z Itálie z konce 16. století. Psali o něm i Casanova nebo markýz de Sade, známí záletníci a lamači ženských srdcí. První obchod specializovaný na pánské ochrany pak otevřeli v polovině 18. století v Nizozemsku. Pořád to ale byla nejrůzněji upravovaná střívka a jiné „zábaly“. A daly se dokonce používat opakovaně, po „vyprání“, proto prý podle některých pramenů vznikly i kondomové secondhandy, kam si chudší mohli chodit pro použité, vyprané kondomy bohatších sousedů. Zní to šíleně, že?

Zlomovým byl rok 1844, kdy vědci objevili princip vulkanizace kaučuku. Nicméně první „gumové“ kondomy byly oproti těm dnešním zase trochu komické. Některé se nasazovaly pouze na špičku penisu, takže hrozilo riziko sklouznutí. Jiné byly příliš silné a takřka znemožňovaly příjemný prožitek ze sexu. Byly různě sešívané, dřely… Až počátek 20. století zaznamenal velký úspěch a na trhu se objevily kondomy bezešvé a relativné pohodlné i spolehlivé.

Kondomy prošly dlouhým vývojem.Autor: Ženy - E15

Jak to s kondomy vypadalo v druhé polovině 20. století, víme asi všichni. Parfemace, doplnění spermicidními nebo lubrikačními přípravky, výroba různých barev i velikostí… A protože vývoj jde stále dál a dál, dočkali se konečně svého kondomu i ti, u nichž se objevila alergie na latex. e svou přelomovou novinkou – bezlatexovým kondomem – před pár měsíci dorazila na trh firma Durex a otevřela tak další kapitolu historie kondomů.

K bariérové antikoncepci patří také tzv. pesar neboli diafragma. Je to jakýsi latexový klobouček zaváděný do pochvy ženy, v níž zachytí všechny spermie. Vznikl někdy ve 30. letech 20. století. V USA patří k oblíbeným způsobům ochrany – u nás zažil boom asi před třiceti lety, kdy byla hormonální antikoncepce ještě v plenkách, a čeští muži byli „líní“ myslet na ochranu sami. Pesar je omyvatelný, opakovaně použitelný a vydrží prý až dva roky. Pokud o něm uvažujete, měl by vám k němu poskytnout instruktáž lékař, stejně jako doporučit konkrétní velikost.

V každém případě je takřka nutné kombinovat jej se spermicidními krémy, gely či pěnami a počkat s jeho vyjmutím i několik hodin (aby aktivní spermie uhynuly). Jeho nasazení může být „zábavnější“ snad jen v rámci vaginální předehry, jinak je kondom pohodlnější.

Pokračování článku - další kapitola >>>

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery