Antikoncepce od A do Z - 2. kapitola | e15.cz

Antikoncepce od A do Z - 2. kapitola

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letos slaví neuvěřitelné 50. narozeniny. Ano, je to už půlstoletí, co v Americe spatřila světlo světa první tabletka nadupaná hormony k prasknutí, která zamezovala nechtěnému otěhotnění a samozřejmě s sebou ve svých počátcích také přinášela spoustu nežádoucích účinků.

<<<Předchozí kapitola

Přibírání, otoky, nespolehlivost, náladovost… Byla tak vysokohormonální, že s ženským tělem vyváděla v nepříjemném smyslu slova „divy“.

Proto také v 70. letech přišel její útlum – snad to bylo obdobím hippie, které hlásalo návrat k přírodě a volnou lásku, ale v této době ve světě obecně vedla antikoncepce bariérová.

Dnes jsou na pultech lékáren hormonální antikoncepční přípravky již třetí generace a se svými předchůdci se naprosto nedají srovnat. V tom dobrém, samozřejmě! Už jen proto, že si můžete vybrat z mnoha variant a způsobů aplikace. A její uživatelky si ji nemohou vynachválit také z dalších, nejen antikoncepčních, důvodů.

Hormonální antikoncepce jsou totiž známé tím, že zmírňují příznaky premenstruačního syndromu, bolesti při menstruaci, sílu krvácení, vylepšují pleť a stabilizují menstruační cyklus.

Běžná hormonální antikoncepce pak obsahuje dva druhy hormonů: estrogen a gestagen. Ale už byly vyvinuty i druhy „ohleduplnější“ obsahující pouze gestagen nebo antikoncepce s obsahem přirozeného, nikoli syntetického estrogenu. I to je pro ženské tělo velké plus (více v rozhovoru s MUDr. Sadílkem). Co se aplikace týče, dnes jsou k mání:

Tabletky - Jsou nejčastěji užívanou formou. Vybrat si můžete buď systém 21/7, kdy 21 dní tabletky užíváte a 7 dní máte pauzu, nebo 24/4, kdy 24 dní „jíte“ hormonální antikoncepci a po zbylé čtyři dny placebo – abyste zase nezapomněla znovu začít brát.

Náplasti - Mají tělovou barvu a rozměry zhruba 3 x 3 cm. Nalepit je můžete prakticky kamkoli na tělo a vůbec se nemusíte bát toho, že sklouznou – pokud je tedy umístíte na suchou nemastnou pokožku. Vydrží vám pak sedm dní, takže celý týden nemusíte myslet na antikoncepci, a přesto jste chráněná. V jednom balení jsou tři náplasti, takže dávkování probíhá jako u tabletek.

Injekce - V tomto případě musíte myslet na antikoncepci dokonce pouze jednou za tři měsíce, kdy navštívíte svého ošetřujícího gynekologa, aby injekčně doplnil jakýsi podkožní rezervoár, z nějž se hormony postupně dostávají do krve.

Implantáty - Jsou to miniaturní ampulky nebo spíše tyčinky zaváděné do podkoží, kde vydrží působit 3–5 let!!! Za tu dobu si je samozřejmě můžete nechat kdykoli vyjmout, ale jinak vás myšlení na ochranu zbaví na opravdu velmi dlouhé období.

Stejně jako injekce jsou čistě gestagenní a počítat u nich musíte jenom s jedinou „nepříjemností“ – pořizovací cena se pohybuje okolo 5000 Kč, což je sice v součtu částka, kterou byste za antikoncepci během pěti let stejně zaplatila, ale protože ji musíte vydat najednou, víc to „bolí“.

Zavádí se samozřejmě při lokálním umrtvení – na vnitřní straně paže. Po třech až pěti letech je třeba je zase odborně vyjmout. Pokud je chcete vyzkoušet, zkuste ty s funkčností přibližně osmnáct měsíců, které mají navíc výhodu toho, že se samy vstřebají. Klasické můžete pod kůží stále nahmatat.

<<< Předchozí kapitola

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video