Antikoncepce od A do Z - 3. kapitola | e15.cz

Antikoncepce od A do Z - 3. kapitola

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Možností, jak se chránit proti nechtěnému početí, je celá řada. Víte, jak si vybrat tu správnou?

<<< Předchozí kapitola

Nitroděložní tělíska - V jejich případě si můžete vybrat mezi hormonální a nehormonální variantou. V případě nehormonální jde prostě o to, že tělísko vyvolá „dojem“, že děloha je již obsazená, a tělo produkuje více bílkovin, jež hubí skutečné nájezdníky – spermie.

Jejich součástí bývá měď nebo stříbro, jež mají také spermicidní účinky. V případě hormonálního nitroděložního tělíska se z něj po dobu 3–5 let uvolňuje gestagen. Nitroděložní tělísko se s ohledem na určitá zdravotní rizika (velmi vzácná aktinomykóza, která může vést až k neplodnosti) doporučuje ženám až po porodu.

Vaginální kroužek - Nejnovější hormonální antikoncepci si můžete představit jako jakýsi latexový měkký kroužek, který se každý měsíc zavádí do pochvy. Nehýbe se, nevypadává, neomezuje při bmilování. Po třech týdnech je třeba jej vyjmout a nechat tělo týden bez přísunu hormonů – v tomto případě gestagenů a estrogenů.

Při troše vůle můžeme mezi hormonální antikoncepci zařadit i

„Záchranné“ tabletky podávané po styku. U nás je to známý Postinor, který do 72 hodin po nechráněném styku dokáže zabránit početí. Nicméně čím dříve jej užijete, tím lépe. K dostání je samozřejmě jen na předpis! A počítat musíte bohužel i s nepříjemnými fyzickými projevy – na tělo přece jenom zaútočí celá armáda hormonů a výsledkem může (ale nemusí) být zimnice, žaludeční nevolnosti, teplota, malátnost a jiné.

CHEMICKÁ ANTIKONCEPCE

Už jsme o nich mluvili – jsou to nejrůznější spermicidní krémy, gely, globule, pěny, jež obsahují látky schopné hubit spermie. Doporučují se jako doplňková antikoncepce k pesaru i jiným, ačkoli jejich výrobci tvrdí, že mají spolehlivost stejnou jako hormonální antikoncepce. Musíte je však zavést do pochvy několik minut před stykem, aby stihly rozvinout svůj „vražedný“ potenciál!

Možností je celá řada...Autor: Ženy - E15

CHIRURGICKÁ ANTIKONCEPCE

Když už máte „kupu“ dětí a nechcete se trápit hormonální antikoncepcí ani používáním kondomu… nebo když děti prostě nechcete, je další možností sterilizace. Ať ženská, nebo mužská. Je to však v každém případě řešení konečné, takže je třeba si jej opravdu důkladně rozmyslet!!!

VÝPOČET PLODNÝCH A NEPLODNÝCH DNÍ

Ženy, které chtějí plně respektovat své tělo, které věří, že jej mohou dokonale poznat, spoléhají na tzv. výpočet plodných a neplodných dní. Na to, abyste si ale mohla troufnout říct, že víte, jak váš organismus funguje a jak probíhá váš menstruační cyklus, tedy i to, kdy máte plodné a neplodné dny, je třeba, abyste se sledovala dlouho – ideálně aspoň rok.

Pro zvýšení účinnosti se doporučuje tuto metodu kombinovat se spermicidními prostředky nebo (pokud se opravdu chcete vyhnout „chemii“) s měřením bazální teploty. To je teplota naměřená v pochvě, a abyste zjistila důležité informace, opět je třeba kontrolovat ji dlouho a měřit v pravidelný čas každé ráno.

Těsně po ovulaci (asi dva dny) se teplota mírně zvyšuje, a když si z toho uděláte pěkný graf, máte větší šanciupřesnit své plodné a neplodné dny. Ovšem, jak se dozvíte v následujícím rozhovoru, i to je bez záruky!

<<< Předchozí kapitola

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video