Před 161 lety se narodil světově proslulý secesní architekt Antoni Gaudí | e15.cz

Před 161 lety se narodil světově proslulý secesní architekt Antoni Gaudí

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
25. června roku 1852, tedy přesně před 161 lety, se narodil Antonio Gaudí, španělský architekt a jeden ze světově nejvýznamějších představitelů secese.

Gaudí se narodil jako páté dítě kováře Francesca Gaudího a jeho ženy Antonie Cornet. Do roku 1868 studoval v církevní škole Colegio de los Padres Escolapios, v roce 1869 odjel s bratrem do Barcelony, kde začal studovat na přírodovědecké univerzitě. Poté začal se studiem architektury na Escola Provincial d´Arquitektura a 15. března 1878 pak získal diplom architekta.

Ve škole prý byl průměrným žákem, ale vynikal v geometrii. Již od mládí byl zaujat přírodou, což se později výrazně projevuje i v jeho tvorbě, která vyniká vlastním stylem, kreativitou a originalitou.

Svůj první dům (Casa Vicens) navrhl v roce 1878. Osudové pro jeho architektonickou tvorbu bylo setkání s člověkem jménem Eusebi Güell, který se stal Gaudího hlavním mecenášem a díky němuž vznikla mnohá skvostná díla, například Palácem rodiny Güellů nebo Güellský park.

V roce 1883 zahájil Anotoni Gaudí svůj vrcholný projekt, dosud nedostavěnou katedrálu Sagrada Familia, kterému se plně věnoval 1914 až do své smrti v roce 1926. Jeho přáním bylo, aby katedrála byla postavena čistě z darovaných peněz. Proto se staví dodnes, předpokládaný rok dostavby má být rok 2026.

Naprostá oddanost umělecké práci se projevovala i v Gaudího osobním životě —
žil samotářsky, značně asketicky a nikdy se neoženil. Byl také vegetariánem, ale to spíše ze zdravotních než z etických důvodů, trpěl totiž silným revmatismem. 7. července 1926 utrpěl při srážce s tramvají těžká zranění, na jejichž následky o tři dny později zemřel.

Zdroj: CC BY-SA 3.0: Antoni Gaudí, foto: Shutterstock.com

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video