Před 161 lety se narodil světově proslulý secesní architekt Antoni Gaudí | E15.cz

Před 161 lety se narodil světově proslulý secesní architekt Antoni Gaudí

mk

25. června roku 1852, tedy přesně před 161 lety, se narodil Antonio Gaudí, španělský architekt a jeden ze světově nejvýznamějších představitelů secese.

Gaudí se narodil jako páté dítě kováře Francesca Gaudího a jeho ženy Antonie Cornet. Do roku 1868 studoval v církevní škole Colegio de los Padres Escolapios, v roce 1869 odjel s bratrem do Barcelony, kde začal studovat na přírodovědecké univerzitě. Poté začal se studiem architektury na Escola Provincial d´Arquitektura a 15. března 1878 pak získal diplom architekta.

Ve škole prý byl průměrným žákem, ale vynikal v geometrii. Již od mládí byl zaujat přírodou, což se později výrazně projevuje i v jeho tvorbě, která vyniká vlastním stylem, kreativitou a originalitou.

Svůj první dům (Casa Vicens) navrhl v roce 1878. Osudové pro jeho architektonickou tvorbu bylo setkání s člověkem jménem Eusebi Güell, který se stal Gaudího hlavním mecenášem a díky němuž vznikla mnohá skvostná díla, například Palácem rodiny Güellů nebo Güellský park.

V roce 1883 zahájil Anotoni Gaudí svůj vrcholný projekt, dosud nedostavěnou katedrálu Sagrada Familia, kterému se plně věnoval 1914 až do své smrti v roce 1926. Jeho přáním bylo, aby katedrála byla postavena čistě z darovaných peněz. Proto se staví dodnes, předpokládaný rok dostavby má být rok 2026.

Naprostá oddanost umělecké práci se projevovala i v Gaudího osobním životě —
žil samotářsky, značně asketicky a nikdy se neoženil. Byl také vegetariánem, ale to spíše ze zdravotních než z etických důvodů, trpěl totiž silným revmatismem. 7. července 1926 utrpěl při srážce s tramvají těžká zranění, na jejichž následky o tři dny později zemřel.

Zdroj: CC BY-SA 3.0: Antoni Gaudí, foto: Shutterstock.com

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.