Auguste Rodin: Poznáte dílo jednoho z největších sochařů 19. století? | e15.cz

Auguste Rodin: Poznáte dílo jednoho z největších sochařů 19. století?

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
12. listopadu 1840, tedy před 172 lety, se v Paříži narodil pozdější věhlasný sochař Auguste Rodin, celým jménem François-Auguste-René Rodin, jehož umělecké dílo je dnes považováno za začátek éry moderního sochařství. Podívajte se na díla, kterými se proslavil!

Auguste Rodin je ústředním představitelem směru Beaux-arts a při své tvorbě vycházel ze studia antiky, gotiky, renesance i orientálního umění. Po roce 1870 odešel do Itálie, kde studoval Michelangelovu tvorbu , poté se usadil a tvořil v Belgii. Jako věhlasný umělec měl řadu žáků, mezi něž patří např. čeští sochaři Josef Mařatka a Josef Kratina.

Rodinovo dílo bylo inovativní především přístupem k povrchu sochy a užitím ploch k efektu světla a stínu Svojí metodu nazýval marcottage (vrstvení). V sochách rozkládal trojrozměrnou formu do tance odrazů a barev, které ve výsledku zanechávají stejný dojem jako impresionistické obrazy.

Za základ své činnosti pokládal „umění přírody“, především pak lidské tělo, které pro něj bylo nejvhodnějším prostředkem, jakým je možné vyjádřit každý duševní stav. Dával přednost práci s amatérskými modely, pouličními kejklíři, akrobaty, siláky a tanečník neboť byl tancem jej tanec a spontánní pohybem vůbec. jako umělec fascinován. Jeho socha Jana Křtitele ukazuje kráčejícího kazatele a odhaluje dvě fáze jeho pohybu současně.

Velký rozruch vzbudila na pařížském Salonu socha Bronzový věk, kvůli jejíž realističnosti Rodina obvinili z toho, že sochu nevymodeloval, ale odlil ze živého člověka. Přestože se mu dostalo zastání ze strany mnoha umělců, očista jeho jména trvala skoro deset let.

Světového věhlasu dosáhla jeho díla Myslitel (Le Penseur, původně zvaný Básník – představujícího Danta) a Polibek (Le Baiser), která vytvořil ve svém umělecky nejplodnějším období. Známé je také monumentální sousoší Brány pekla, znázorňující scény Dante Alighieriho Božské komedie, na kterém Rodin pracoval celých 37 let.

Zdroj: CC BY-SA 3.0: Auguste Rodin

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video