Bezpečné cestování s dětmi | e15.cz

Bezpečné cestování s dětmi

Marie Valasová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dětem hrozí při častějším cestování, sportování a prázdninových hrách nespočet nástrah a nebezpečí, kterým je třeba předcházet.  

Nejen o prázninách hrozí riziko dětských úrazů, o prázdninách ovšem cetujeme více než jindy a právě tehdy může být nebezpečí úrazu větší. Proto bychom jako rodiče měli znát a dodržovat několik bezpečnostvních zásad při cestování.

Autosedačka patří k základní výbavě


Než vyrazíme na dovolenou autem, nezapomeneme doma dětskou sedačku. Pro zodpovědné řidiče nic nového, užíváme ji pravidelně, neboť povinnost používat dětské autosedačky je dána zákonem na všech typech komunikací.

0:normal690:true:true 0:normal690:true:true

Na dovolené v cizině, kam většinou létáme, si však také půjčujeme osobní auta, abychom nebyli závislí jen na hotelové pláži a hlavně, abychom co nejvíce z navštívené lokality poznali. Ne všude jsou autosedačky pro děti povinné. Přesto bychom je měli pro děti buď zajistit na místě, nebo vézt s sebou. Místní autopůjčovny nám za příplatek požadované sedačky zapůjčí. Ten příplatek rozhodně stojí za jistotu, že je o naše ratolesti dobře postaráno.

Na kolo nikdy bez přilby

Pokud budeme jezdit s dětmi na kole, je nutné, aby vždy za jízdy používaly ochranné přilby schváleného typu a měly je řádně připevněné na hlavě. Statistika totiž ukazuje, že nejohroženější částí těla každého cyklisty při pádu je hlava. 

0:normal690:true:true  0:normal690:true:true

Stejně jako u dětské autosedačky, i zde je třeba dbát na kvalitu. Aby si dítě na přilbu zvyklo, mělo by si přilbu vyzkoušet, měli bychom mu dovolit, aby si ji samo vybralo, aby se mu líbila, ale hlavně, aby mu dobře seděla na hlavičce. Potom ji bude rádo nosit. Je však třeba pravidelně kontrolovat, že se mu pásky neposunuly a že mu na hlavě skutečně dobře drží. A pokud se přilba pádem poškodí, je třeba zakoupit novou. Někdy se vyplatí koupit malému cyklistovi i chrániče na lokty a kolena.
V zahraničí se s kolem většinou dá přilba půjčit, lepší je ale, když si dítě přiveze z domova svoji, na kterou je zvyklé.

Vestu potřebují i děti -  plavci


Pokud se chystáme na plavbu po řekách či jezerech, je třeba včas zakoupit pro děti bezpečnostní vodáckou vestu. Je nutná i pro dítě – plavce, protože může nastat situace, kterou by bez ní nezvládlo.

Pozor na skoky do vody. Do neznámého terénu nikdy nedovolme dětem skákat a nejprve jej sami prozkoumejme. Předejdeme tak nejednomu úrazu.

Nejlepší prevencí je sportovní činnost dětem organizovat, vybrat bezpečné prostředí, vybavit děti ochrannými pomůckami a zajistit jim kvalifikovaný dozor. A pak už hurá na prázdniny!

Autor: Marie Valasová

Autor: Marie Valasová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video