Bram Stoker: Před 115 lety "stvořil" legendárního upíra. Víte koho? | e15.cz

Bram Stoker: Před 115 lety "stvořil" legendárního upíra. Víte koho?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Narodil se 8. listopadu 1847 v dublinském Clontarfu a spisovatelem chtěl být již od mládí. Jeho cesta k vysněnému povolání však vedla poněkud oklikou od úřednického místa přes novinařinu a divadelní kritiku. Svůj první knižní román vydal v roce 1982, světovou proslulost mu však zajistilo o patnáct let později románové zpracování příběhu knížete Drákuly...

Dnes už kultovní román Drákula (původním názvem Dracula) je vůbec prvním zpracováním upírské legendy do románové podoby. Hlavní postava vychází z reálné historické postavy, Jeho Milosti Vlada, knížete Draculy a inspirací autorovi byla také novela jiného irského autora s názvem Carmilla, která je sice kratším a méně známým upírským příběhem, ale má se za to, že Stokera při psaní Drákuly značně ovlivnila.

Román sám vykazuje souběžně několik různých literárních žánrů - hororu, gotického románu i invazní literatury. Je psán formou dopisů, telegramů, deníků a novinových výstřižků. Přestože vampírský příběh není zcela původní Srokerovou myšlenkou, kniha se dočkala velkých čtenářských ohlasů a zvýšeného zájmu o toto téma a dnes je považovaná za hlavní dílo tohoto žánru. V návaznosti na ně bylo posléze vytvořeno mnoho divadelních a filmových adaptací s příběhem krvelačného knížete, mj. např. stejnojmenný film slavného režiséra Francise Coppoly z roku 1992.

Zdroj: CC BY-SA 3.0: Bram Stoker

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video