Bude zelené vejce hitem sezóny? | e15.cz

Bude zelené vejce hitem sezóny?

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Víte, že existuje velmi netradiční typ grilu, který je zárověň úsporný a můžete na něm péct, grilovat nebo udit vše - od masa až po chutné pečivo?

Dobrůtky ve vaječné skořápce dobyly Ameriku 


Co může být na grilu jiného než ohniště, mřížka a poklop proti dešti? Celá konstrukce nového typu grilu totiž tvarem připomíná velké vejce postavené na špičku, tedy něco jako Kolumbovo vejce, což vysvětluje i to, odkud zvláštní gril pochází.

Autor: Ženy - E15


Když se američtí vojáci vrátili z druhé světové války z Indočíny, přivezli si domů zvláštní hliněnou pícku, která si ihned získala velkou oblibu při přípravě typického amerického barbecue. Upečené maso se nespálilo, zůstalo křehké a šťavnaté. Původní pícka časem získala daleko propracovanější vzhled, ale princip zůstal. Při nižších teplotách funguje jako udírna, při velmi vysokých teplotách jako gril, ale také lze využít jako pec či trouba.

Pečené pochoutky s křehkou kůrkou – zdravě a chutně


V grilu se pro založení ohniště používá tradiční dřevěné uhlí, netradiční je plocha, která u většiny grilů bývá kovová. V tomto případě jsou grilovací plochy ze speciální keramiky, která odolá žáru, vysoké teplotě a přitom dobře izoluje a dlouho udrží teplo. Obyčejná keramika tyto vlastnosti nemá, neboť výrobce grilu používá keramiku původně vyvinutou pro kosmický program.

Keramická plocha je uložena v plášti vejcovitého tvaru, který se v polovině odklápí. Ohniště je ve spodní části „vejce“, jehož úkolem je prohřát keramiku na určenou teplotu. Vlastní grilování probíhá asi takto: po velmi krátké době od zapálení základní vrstvy dřevěného uhlí se keramika rozpálí a regulací otvorů v komínku a popelníku si podle vestavěného teploměru kontroluje a udržuje teplota vhodná pro zvolený druh přípravy jídla. Výsledkem je pak grilovaný pokrm bez přepáleného tuku, křehký, šťavnatý a úžasně voňavý.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15


Výhodou rychlého dosažení vysoké teploty zůstává přednost neopakovatelného aroma jídel připravených na dřevěném uhlí. Původní vrstva uhlí vydrží až 8 hodin a přiklopením keramického komínku umožní při příštím použití pokračovat se zbytkem nespotřebovaného uhlí.

Multifunkční gril


Na grilu lze připravit všechny druhy pokrmů, plátky masa či steaky, ale i celé krůty, kuřata, kachny, rolády. Vložením dalšího keramického nástavce mezi žhavé uhlí a plátky masa dojde k jejich obklopení rozpálenou keramikou ze všech stran. Nejen se tím zamezí nezdravému odkapávání tuku na žhnoucí uhlí, ale u takto grilovaného masa se ještě umocní jeho lahodná chuť a maso zůstává bezvadně šťavnaté.

Stejný zážitek přináší i příprava ryb, zeleniny, brambor, ovoce a pečení pizzy, chleba, koláčů, placek. Cirkulací tepla z rozpálené keramiky připravíte dobře propečenou krůtu během dvou až tří hodin, což je rychleji než v běžné kuchyňské troubě. Tajemství pečení je v tom, že žár přichází ze všech stran, maso nevysychá a stejnoměrně se propeče. Pod maso lze samozřejmě umístit pekáček a zabránit nezdravému odkapávání šťávy na rozpálené uhlí.

Gril se vejde na balkón či na zahradu


Velkou předností zařízení je tedy nízká spotřeba dřeveného uhlí, velmi malé množství popela a snadná obsluha s minimálními nároky na čištění. Gril se vyrábí ve čtyřech velikostech od nejmenšího, který lze umísit například na balkón či terasu, až po velikost XXL, vážící téměř sedmdesát kilogramů.

Největší gril má rošt o průměru čtyřicet sedm centimetrů, což se může zdát jako plocha malá, ale krůtu nebo větší maso se na gril vejde pohodlně „nastojato“. Všechny typy lze zakoupit samostatně, nebo na nožičkách s odkládacími deskami a dalším bohatým příslušenstvím.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video