Burleska: zapomenuté umění znovu ožívá | e15.cz

Burleska: zapomenuté umění znovu ožívá

Tereza Ticháčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sedíte takto doma na kanapi, když dorazí váš drahý a suverénně prohlásí, že má pro vás překvapení. Vy obrátíte oči v sloup a nervózně polknete v napjatém očekávání, co že to zase vymyslel. A pak to přijde - na konferenčním stolku přistanou dva lístky na burlesku. Vy nervózně pohlédnete na něj a na ně, přičemž hlavou vám koluje jediná věc - co to proboha je?

Ještě předtím, než se burleska stala synonymem pro divadelní show s jistým (někdy velmi silným) erotickým nádechem, bylo toto označení chápáno jako výraz pro literární, hudební a dramatický směr, jehož hlavním posláním bylo vyprávět - mnohdy nemístným a pokleslým způsobem - komické příběhy s nádechem frašky a satiry. První taková dílka pocházela již z dob antických, další pak vyšla třeba z pera světoznámého Moliéra o několik století později.

Pobavení i lehké vzrušení

Přímé spojení satirické komedie a odhalených těl v třaskavou erotickou show se však ke slovu dostává až v předvečer První světové války, a to v souvislosti se sítí divadel bratrů Minských. Bratrská čtveřice se někdy v té době rozhodne zasvětit prkna newyorských divadel spoře oděným tanečnicím vystupujícím v show, kterou - jak sami hrdě prohlašují - nelze označit za rodinnou. Burleska slibuje pobavení i lehké vzrušení, to vše za nesrovnatelně menší peníz než tehdejší divadla. Není tedy divu, že je doslova natřískáno.

Zhruba v polovině třicátých let však vzrušující podívaná naráží na hradbu americké puritánské morálky a již v roce 1937 jsou všechna divadla mající co do činění s burleskou uzavřena. Zakázáno je i samotné slovo a satirická vystoupení se na následujících několik desítek let noří do hlubin zapomnění.

Ani v šedesátých letech, kdy moralistické tendence opadají, burlesce pšenka nekvete. Rozvolněná morálka si žádá nahá těla, smích není na místě. Původní lehce erotické show, které spíše než na otevřenou odhalenost cílí na představivost pánských (ale i dámských) návštěvníků, tak vytlačuje striptýz. Stiptýzové kluby rostou jako houby po dešti a burlesku vytlačují někam do pozadí.

Dita Von TeeseAutor: Ženy - E15

Návrat na výsluní

A je to zřejmě dobře, neboť možná díky tomu si uchovala svůj osobitý ráz a mohla se na přelomu milénia v plné síle navrátit zpět relativně nepoznamenána dějinným vývojem. Za její návrat na výslunní lze - samozřejmě v pozitivním slova smyslu - vinit americkou modelku Ditu Von Teese, která je dnes považována za královnu tohoto žánru.

Burleskní tanečnice, módní návrhářka, modelka a herečka se narodila v roce 1972 v Michiganu a kromě toho, že se stihla provdat za nepřehlédnutelného zpěváka Marilyna Mansona, stihla rovněž svým nadšením pro vintage oživit tradici originálního a elegantního stylu, který dnes bývá spojován jak s péřovými vějíři všech velikostí, tvarů a barev, tak také s korzety, luxusními materiály, perlami či neodolatelnou černou barvou. Variant je však nepřeberné množství a setkat se lze i s tanečnicemi v provokativních králičích modýlcích či inspirovanými moderní rockabilly scénou.

Pokud i vy toužíte navštívit burlesku a prohlédnout si její rozmanitost na vlastní oči, máte možnost. Ačkoliv se zdá, že českému publiku je tato kratochvíle spíše odepřena, opak je pravdou. V roce 2007 byla v Praze založena organizace Prague Burlesque, jejíž členové v posledních letech za domovský pojaly pražský podnik Bar and Books, kde také několikrát do měsíce vystupují.

Sečteno a podtrženo - nemusíte se ničeho bát. Čeká vás zábavná show s lehce erotickým nádechem, v níž však jen málo kdy uvidíte více než spodní prádlo účinkujících. Bradavky, otevřenou nahotu či vysoké umění tedy nečekejte, spíše se těšte na decentní, avšak dráždivou odhalenost, smích a jemnou satiru. Nakonec se to nezdá být tak špatný nápad, že ne?

Autor: Tereza Ticháčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video