Šmejdi. Česká televize odvysílá nejsledovanější dokument roku | e15.cz

Šmejdi. Česká televize odvysílá nejsledovanější dokument roku

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká televize uvede na Mezinárodní den seniorů 1. října televizní premiéru dokumentárního snímku, který se stal nejsledovanějším dokumentem roku a vzápětí po své premiéře vyvolal silné reakce na straně veřejnosti, státu, a dokonce i Evropské unie.

Film Šmejdi, který natočila režisérka Silvie Dymáková, odhaluje nátlakové praktiky pořadatelů předváděcích akcí. Česká televize jej uvede na prvním programu v hlavním vysílacím čase a současně pro diváky připravuje také pokračování s názvem „Fenomén Šmejdi“. Do kin byli Šmejdi uvedeni 18. dubna, od té doby je vidělo třicet dva tisíc diváků a už po několika týdnech se stal nejnavštěvovanějším dokumentem roku.

„Od chvíle, kdy jsme na koprodukci snímku Šmejdi kývli, jsme chtěli, aby zafungoval osvětově, aby skutečně zvýšil informovanost veřejnosti o tom, v čem jsou předváděcí akce nebezpečné. Jak se po premiéře ukázalo, Šmejdi jsou jedním z mála dokumentů, který má potenciál měnit stav věcí. I proto jsme se rozhodli, že jej na den seniorů nabídneme v hlavním vysílacím čase na Jedničce, což je jinak prostor, kde se dokumentární filmy objevují spíše výjimečně. Jednoduše chceme, aby mělo možnost jej vidět co nejvíce lidí,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Unikátnost snímku tkví především v bouřlivých reakcích a obrazné lavině, kterou dokázal spustit - odhodlání zákonodárců zakročit proti předváděcím akcím, konec aktivit některých firem v České republice, postupné legislativní změny, pokuty, zvýšená kontrola ze strany České obchodní inspekce i zvýšené povědomí veřejnosti. Včetně petice proti předváděcím akcím, kterou podepsalo přes sto osmdesát tisíc lidí.

Tento týden se dokument promítal i v Evropském parlamentu a podle eurokomisaře pro práva spotřebitelů urychlil debatu nad tím, jak nekorektní předváděcí akce vymýtit. „Velmi brzy přijdeme s návrhem pro státní orgány, jak se s takovýmito praktikami vypořádat,“ řekl eurokomisař Neven Mimica.

„V tomto ohledu je ohlas, který Šmejdi vyvolali, naprostým fenoménem. Nevybavuji si jiný film, který by u nás do takové míry dokázal ovlivnit společenské dění,“ říká vedoucí Filmového centra ČT Helena Uldrichová.

Mimo jiné i dění, které Šmejdi spustili, by měl mapovat nový dokument Fenomén Šmejdi., který nyní v České televizi natáčí známá slovenská režisérka Zuzana Piussi. „Dokument nabídne rozhovory s aktéry původního snímku i skryté záběry z dalších předváděcích akcí. Chtěli bychom zmapovat konkrétní kroky a činy, které snímek Šmejdi vyvolal,“ prozrazuje Piussi.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery