České korunovační klenoty jsou opět vystavené pro veřejnost. Pouze na pár dní | e15.cz

České korunovační klenoty jsou opět vystavené pro veřejnost. Pouze na pár dní

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V pátek10. května 2013 se na Pražském hradě u příležitosti zvolení nového prezidenta otevřela výstava českých korunovačních klenotů. Ty budou až do 19. května denně k vidění ve Vladislavském sále.

České korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou. Tento soubor předmětů patří do sbírky Svatovítského pokladu a sloužil jako odznaky (insignie) vlády a moci českých králů udělované při korunovaci.

Souprava je tvořena Svatováclavskou korunou (čtvrtá nejstarší v Evropě), královským žezlem, královským jablkem, korunovačním pláštěm s hermelínovými doplňky, štolou, pásem a tzv. manipulem plus dalšími doplňky.

Korunovační klenoty jsou trvale uloženy v Korunní komoře nad jižním vchodem do chrámu sv. Víta na Pražském hradě (za mozaikou Posledního soudu). O jejich vystavení rozhoduje prezident republiky, obvykle při nějaké výjimečné příležitosti.

První veřejná výstava korunovačních klenotů proběhls v roce 1929 při příležitosti 1000. výročí smrti sv. Václava. Do konce 20. století byly vystaveny celkem devětkrát.
Výstava je zdarma a stejně jako v minulých letech ji provází veliký zájem veřejnosti, takže návštěvníci musí počítat s dlouhými frontami.

Zdroj: Profimedia a CC BY-SA 3.0: České korunovační klenoty

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video