Český den proti rakovině | e15.cz

Český den proti rakovině

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
13. května proběhne po celé České republice již tradiční květinová sbírka pod názvem „Český den proti rakovině“. Letošní ročník je již třináctým. Sbírky se aktivně zúčastní 9400 dobrovolníků ve více než 550 městech a vesnicích.

Každý dobrovolník bude mít k dispozici na tři čtvrtě milionu kytiček měsíčku lékařského - odměna pro všechny dárce, kteří do pokladního vaku vloží alespoň dvacetikorunu. ČSOB opět pomůže s přepočítáním vybraných peněz.

Vaky s finančním obnosem budou již tradičně zpracovány na pobočkách ČSOB. „Banka již desátým rokem podporuje boj proti nádorovým onemocněním, a to konkrétně tím, že na pobočkách ČSOB naši zaměstnanci přepočítají finanční hotovost vybranou během sbírky. Je to velmi náročná činnost, kterou ale ušetříme práci dobrovolníkům i pomůžeme snížit náklady Ligy proti rakovině na samotnou organizaci sbírky,“ upřesňuje podporu Pavlína Folovská, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB a dodává: „Jen v loňském roce strávilo 400 pracovníků, mnohdy i nad rámec své běžné pracovní doby, přibližně 2000 hodin počítáním všech vybraných mincí a bankovek. Celkem museli spočítat vybranou hotovosti z 4 000 pokladních vaků, do kterých studenti a ostatní dobrovolníci příspěvky vybírali.

Cílem Ligy proti rakovině a Českého dnu proti rakovině není pouhé získávání financí na projekty sdružení, akce má také významnou preventivní úlohu. Každý dárce si neodnese pouze kytičku, ale také letáček s radami a informacemi, jak se rakovině bránit anebo alespoň významně snížit riziko onemocnění.

Český den proti rakovině aneb Květinová sbírka


Za dobu pořádání sbírky, tedy za posledních 12 let, LPR Praha vybrala na své projekty úctyhodných

====Dvě novinky letošního 13. ročníku sbírky Český den proti rakovině: ====Liga s ligou
Liga proti rakovině Praha společně s Českomoravským fotbalovým svazem letos společně pořádají preventivní kampaň „Češi první na světě, avšak ve špatné lize“ zaměřenou na boj proti rakovině tlustého střeva a konečníku. Hlavním cílem projektu je upozornit cílovou skupinu fotbalových fanoušků na rozumnou životosprávu a na preventivní skríningové vyšetření krvácení ve stolici.

Kampaň proběhne na fotbalových stadionech při zápasech 27. a 28. kola 1. a 2. ligy ve dnech 9.-10. května a 16.-17. května tohoto roku a při odvetných zápasech semifinále Poháru ČMFS 13. května 2009. Návštěvníci těchto utkání dostanou leták s informacemi o prevenci rakoviny obecně a speciálně o kolorektálním karcinomu. Na stadionech budou odvysílány také audio či video spoty, ve kterých fotbaloví internacionálové vyzývají fanoušky k tomu, aby neváhali a podstoupili testy.

Součástí projektu je také finanční dar klubů pod heslem Góly pomohou prevenci! Přihlášené kluby věnují na konto sbírky LPR Praha 2 000 Kč za každý vstřelený gól v zápasech 27. a 28. kola 1. a 2. ligy. K dnešnímu dni se ke kampani přihlásilo 23 z 32. klubů. 


Žlutý stan LPR v Praze na Můstku, 13. květen 10 - 18 hodin
Letošní ročník Květinové sbírky se rozhodly podpořit známé osobnosti kulturního života tím, že budou v den sbírky osobně nabízet žluté kytičky ve žlutém stanu LPR Praha v dolní části Václavského náměstí.

Návštěvníci stanu si tak budou moci koupit žlutý kvítek od Mahuleny Bočanové (10 – 15 h), Martina Zounara (11- 12 h) Sisy Sklovské a Vladimíra Hrona (15 – 16 h), či Petra Hořejše (13 – 14 h). V doprovodném kulturní programu zazní písně z muzikálu Kladivo na čarodějnice, zazpívají členové dětského pěveckého sboru Jiskřička z Uhříněvsi, podepisovat své knihy Toulky českou minulostí bude spisovatel Petr Hora-Hořejš, atd. Po celou dobu budou návštěvníkům k dispozici lékaři z LPR, se kterými mohou občané konzultovat své potíže.


Rakovina tlustého střeva a konečníku se vyvíjí nenápadně, a bez příznaků po dlouhá léta. Ve čtyřech případech z pěti jsou jejím výchozím ložiskem snadno odstranitelné polypy, které však musí být objeveny včas. Aktivní péčí o sebe sama a v rozhodnutí absolvovat jednoduché preventivní vyšetření, má každý z nás v rukou mocnou zbraň proti zákeřné, ale léčitelné chorobě.

Stačí přitom požádat praktického lékaře o vyšetření stolice na případnou přítomnost krve a toto vyšetření opakovat každé 2 roky. V případě pozitivity by následovalo podrobné lékařské vyšetření. Mužům a ženám nad 50 let hradí tyto jednoduché testy zdravotní pojišťovny!

Informace o prevenci před tímto onemocněním se dozví každý dárce, který za minimální příspěvek 20 Kč obdrží ke kytičce také letáček s doporučeními, jak se nemoci bránit anebo ji alespoň zachytit včas.

Zdroj: Liga proti rakovině
6. května 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video