Chcete být blíž přírodě? Pořiďte si mobilní domek! | e15.cz

Chcete být blíž přírodě? Pořiďte si mobilní domek!

Martina Králová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zjistili jste, že pro svůj duševní klid potřebujete ráno vyjít ze dveří do trávy a vyzkoušet, jestli rosa studí? Nemusíte hned stavět dům nebo chatu, existuje jednodušší a svobodnější cesta. Řešením je domek, který je mobilní, nebo třeba maringotka u splavu.

Když může být vaše základna v přírodě mobilní, spousta věcí se hned řeší snadněji. Existuje totiž lákavá možnost pronájmu pozemku, který se vám líbí, máte víc možností výběru a vaše vidina snídaně v trávě se přibližuje rychleji. Můžete pátrat třeba na březích řek, které zpravidla náleží Povodí Vltavy nebo Labe - zejména u Labe jsou k vidění rybáři s maringotkami v zádech. Ať už je vlastníkem instituce, firma, nebo soukromník, vždycky lépe slyší na to, když si na jeho pozemku nainstalujete něco, co zase po čase můžete odvézt. Pronajatý pozemek vyhovuje těm, kdo se rozhodnou žít nomádským životem, nebo poskytne dočasné útočiště lidem, kteří své definitivní místo teprve hledají.

Výprava na úřad

Ať už tedy máte svůj pozemek, nebo jste si ho teprve vyhlédli, vaše první kroky by měly mířit na místní stavební úřad. Tam zjistíte, co je v dané lokalitě možné postavit a co k tomu potřebujete. Maringotka totiž může být vaší dočasnou šatnou či skladem nářadí když kácíte les, ale pokud tam jezdíte každý víkend na piknik, podléhá pravidlům platným pro rekreační objekty.

Architektka Jana Boušková ze studia Miramari Design radí: „Hledání pozemku vám může usnadnit aplikace do mobilu iKatastr, pomocí níž se dozvíte přímo na vyhlédnutém místě, komu vlastně patří. Ale zároveň si zjistěte, jaká platí pro vybranou lokalitu pravidla. Na každém stavebním úřadě najdete osobu, která vám řekne, co všechno potřebujete: zda pro mobilní obydlí musí být stavební povolení – vyřízení trvá minimálně tři měsíce, či pouze ohlášení, které je administrativně jednodušší. Mobilita příbytku může být v tomto případě výhodou, ohlášení by mohlo stačit, ale záleží na konkrétní situaci a konkrétním úředníkovi.“

Dalším faktorem, který může romantickou idylu přiblížit či oddálit je přítomnost či nepřítomnost inženýrských sítí na pozemku, tj. dostupnost elektřiny a vody. Pokud tam elektřina a voda jsou, máte vyhráno, pokud chcete rozvody teprve budovat, počítejte s dalším úřadováním. Nebo se smiřte s faktem, že přivezete vodu v kanystrech, posvítíte si petrolejkou, na záchod odběhnete do keříku či kadibudky a váš pobyt v přírodě bude tím pádem mnohem romantičtější, než jste čekali.

Kutilství, nebo pohodlí?

Jakmile si uděláte v povoleních jasno, zbytek závisí jen na tom, kolik máte v peněžence a jak moc chcete v nové ‚chatičce‘ kutit. Maringotky pořídíte na inzerát běžně v rozmezí 15-60 000 Kč, podle toho, v jakém jsou stavu a zda mají nějaké vybavení. Pokud si sami na jejich úpravu netroufáte, můžete využít například služby Petra Kosa (cirkusovamaringotka@centrum.cz), který staví či rekonstruuje tradiční maringotky na zakázku, a v jedné takové sám s rodinou přes léto na zahradě pobývá. Petr Kos má zkušenosti s rekvizitami pro divadlo a film, proto se můžete spolehnout, že bude mít jeho výrobek náležitou atmosféru. Hotová maringotka (včetně rozvodů elektřiny a přípravy na kamna) vyjde přibližně na sto tisíc korun.

Při zařizování můžete buď uplatnit svou kreativitu nebo se inspirovat například romantickou variantou na facebookové stránce Denisa Design stylistky Denisy Bartošové v albu pod názvem Maringotka od Denisy. V případě, že nemáte čas ani kreativní ambice, můžete zvolit pohodlnou možnost a vybrat si plně vybavenou designovou verzi maringotky od Miramari Design, či alternativu, tzv. freedomek, který je ‚zařízeným bytem v zahradě‘, nemá kola, ale zároveň splňuje parametry mobility, protože je bez základů a na pozemek vám ho přiveze kamion.

Udělám si všechno sám

Architektka Zuzana Klosová si před pár lety v době studií život v tradiční maringotce vyzkoušela. „Pořídili jsme ji s mužem za patnáct tisíc a ve čtyřech lidech jsme ji dávali dohromady tři měsíce. Postavili jsme ji na pozemku rodičů, připojili na elektřinu a vodu a bydleli v ní celoročně. Udělali jsme nové obložení stěn, izolovanou podlahu, nová okna, sprchový kout, postavili kadibudku a celkem se naše pořizovací náklady vyšplhaly až na překvapivých sto tisíc,“ vysvětluje.

„Bylo to nádherné období, ale dnes bych všem poradila, aby si dali maringotku pod strom, který poskytuje stín, protože my ji měli nechráněnou a v létě v ní bylo hrozné horko. Ale přestože pracujeme oba na počítači z domova a ten měl tehdy jen 15 m2, nedostavila se žádná ponorková nemoc.“

Důležitou radu má Zuzana ohledně dopravy: „Pozor, někdy staré maringotky neprojdou technickou kontrolou a nesmí proto na silnici. Navíc se některé dají zapřáhnout jedině za traktor, proto zkuste najít maringotku co nejblíž vašemu pozemku.“ Chcete-li tedy jít cestou kutilství, prohledejte internet. Nejen Zuzana se svěřuje se svými zkušenostmi, například herec Stanislav Majer, původní profesí truhlář, tráví své volno v útrobách maringotky, a najdete i blogy dalších nadšenců.

Splynutí s přírodou

Pokud vám nevyhovuje tradiční řešení, toužíte po něčem jiném a líbí se vám neokázalý design, možná sáhnete po maringotce, kterou navrhla Monika Lněničková s týmem studia Miramari Design. Výroba trvá přibližně dva měsíce. Má antracitový nátěr, který dobře splyne s přírodou a uvnitř bílou lazuru, jež opticky zvětšuje prostor. Monika si příbytek původně vytvořila pro sebe na šumavskou louku, strávila v ní dokonce poetické Vánoce a později zjistila, že jde o nápad, který se líbí všem. Její klienti si ho začali objednávat jako zahradní domek pro hosty, nebo dokonce jako saunu…

Maringotka má 24 metrů čtverečních, velké prosklené dveře v čelní stěně, takže můžete vyhlížet do krajiny, je izolovaná a určená i pro pobyt v zimě, může být uzpůsobená pro pár nebo rodinu se dvěma dětmi, na webu studia je několik verzí. Dá se pořídit od 650 000 Kč prázdná, dalších čtyři sta tisíc může stát plné vybavení včetně kuchyňské linky, rozvodů, WC, kamen, komína, spotřebičů, nábytku a osvětlení (viz foto na předchozí straně).

V případě, že nemáte pozemek zasíťovaný, může být její součástí lednička na plyn a chemický záchod, vybavení je na dohodě. Výhodou je, že projekt je už hotový, takže ho rovnou vezmete na stavební úřad, zjistíte, zda vám stačí stavební ohlášení, a za měsíc se už můžete dívat na hvězdy na místě, kde lišky dávají dobrou noc.

V pohodě v horku i v zimě

„Freedomek je pro lidi, kteří se nechtějí o nic starat, mít komfort jako ve městě a přitom žít v srdci přírody,“ vysvětluje Jiří Brosch, který spolu s architektem Markem Janem Štěpánem před čtyřmi lety tento plnohodnotný domek bez základů, který umístíte téměř kamkoli, vymyslel. Pokud v něm chcete pobývat i v zimě, nebo v něm bydlet trvale, což mladí lidé, nebo naopak senioři často dělají, je to ideální volba. Je totiž konstruován pro horské podmínky, vyzkoušený v Krkonoších či na Šumavě a při bydlení nedochází k tepelným ztrátám. Izolace je vydatná a provozní náklady jsou tím pádem tak nízké, že výrobce doporučuje topení elektřinou.

Domek je ekologický a je také vyrobený z kvalitních materiálů, jež vytvářejí uvnitř příznivé klima (95 % tvoří dřevo). Jde vlastně o moduly, které se dají různě kombinovat, přičemž velké prosklené dveře, které umožňují kochat se výhledem, má každý z nich. Může vám stačit už velikost S o rozměrech maringotky (4 x 7 m, 22 m2 užitné plochy), kterou pořídíte včetně rozvodů, koupelny a topení za 770 000 Kč bez DPH, přičemž DPH je 15%, pokud si domek zvolíte pro trvalé bydlení, nebo 21% pro rekreační objekt.

Instalace je rychlá: od chvíle, kdy vám domek přiveze kamion na pozemek, můžete za 5 hodin bydlet. Výroba trvá 3 měsíce, což je obvykle doba, kdy stihnete vyřídit stavební povolení, a také v tomto případě může být mobilita stavby, tedy možnost jejího přemístění či odstranění, výhodou při jednání na úřadech v přírodních lokalitách.

Slovo ‚freedom‘ v názvu tedy označuje oproštění od starostí s přípravou, ale i údržbou. Bohužel neoznačuje nezávislost na inženýrských sítích, i když je domek možné všemi technologiemi přibližně za dalších 500 000 Kč vybavit, protože v naší zemi žijí pobertové, kteří je dříve či později odcizí. Firma proto tyto zcela nezávislé domky vyrábí pro klienty ze Švýcarska, Německa či Rakouska…

Pokud se tedy chcete skutečně věnovat jen životu venku a v přírodě jezdit na kole anebo se válet na dece na sluníčku, freedomek může být ideální základnou. A když vás omrzí, můžete ho prodat jako nemovitost (!) nebo přestěhovat na jakékoli místo na světě.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Martina Králová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video