Co dělat, když to při sexu „drhne“? | e15.cz

Co dělat, když to při sexu „drhne“?

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
K nejvíce diskutovaným problémům u žen je bolestivý sex, který může mít mnoho příčin, počínaje psychickými potížemi přes gynekologické onemocnění až po dobu menopauzy, kdy se vytrácí přirozená schopnost tvořit poševní sekret. Z milování se místo potěšení pak stává noční můra

Slovo lékaře

Proč najednou vlhkost zmizela, i když po partnerovi toužíme a ve vztahu nic neskřípe? Otázku, jak tělo funguje, nám pomůže pochopit následující vysvětlení gynekologa MUDr. Františka Karhana: „Pochva je asi osm až třináct centimetrů dlouhá trubice, která tvoří vchod do vnitřních rodidel a během pohlavního styku do ní vstupuje pohlavní úd.

V pochvě se nachází Bartoliniho žláza, která produkuje poševní sekret. Ten má za úkol udržovat stálé pH prostředí v pochvě, což je asi 4,7, a tím ji chrání před infekcí. Zvýšenou produkci tohoto hlenu může žena postřehnout při pohlavním styku, což napomáhá vniknutí penisu do pochvy. Hlen mění svou konzistenci i množství v závislosti na menstruačním cyklu a s přibývajícím věkem ho ubývá.“

Zlom nastává po přechodu

Příkladů v klinické praxi a v diskuzích, kdy tělo ženy přestane poslouchat, je dost a dost. Potíže při milování přicházejí tiše a nepozorovaně a najednou je to tady.

Sex po přechodu není milování, ale spíš „šmirglování“, stěžovala si padesátiletá Dáša své téměř o dvacet let mladší kolegyni, která na rozdíl od ní zvlhne téměř na počkání. Jenže laické rady nejsou k ničemu, proto Dáša navštívila gynekoložku. Ta ji ujistila, že je v nejlepším pořádku, ale vysvětlila jí že na to, aby si žena mohla užívat příjemné intimní chvíle, potřebuje dostatečné množství poševního sekretu. A o ten bohužel ženy po přechodu přicházejí.

Pochopitelně, většina žen se ani v pokročilejším věku nechce vzdát sexuálního života. Ať už kvůli partnerovi, nebo prostě proto, že se cítí stále mladé a nechtějí přijít o jeden z nejkrásnějších prožitků. Pokud vzrušení nepřichází tak rychle a často jako kdysi, pomáhá více podněcovat svou fantazii a nechat si s partnerem delší čas na předehru.

Samozřejmě, že každá žena je jinak nastavená a potřebuje k povzbuzení erotické fantazie něco jiného, ale od toho přece máme partnera, abychom si navzájem vyhověli, povzbudili se a věděli, co tomu druhému dělá dobře. Pokud to partner neví, žena by měla překonat ostych a nebát se před ním o svých problémech mluvit. V tomto směru je komunikace nezbytná, protože když muž netuší, proč je odmítán, nemůže ženě ani pomoci.

Rychlá a účinná pomoc – lubrikační gel

Problémy s nedostatečným zvlhčením se dají řešit lubrikačními gely, které prodávají v lékárně či v sexshopech. Zvyšují kluznost a snižují riziko výskytu drobných poranění poševní sliznice. Kvalitní lubrikační gely ale doporučujeme vybírat spíše v lékárně, kde je většinou k dispozici mnohem širší, a leckdy i levnější sortiment než v drogeriích či sexshopech.

V dobrých lékárnách si můžete vybrat gely různých značek, parfémované i neparfémované či s obsahem probiotik. A pokud už máte klimakterium za sebou a nemusíte používat kondom, klidně si dopřejte lubrikační gel podle libosti, s vůní a chutí, která vás opravdu vzrušuje. A jedna rada na konec –suchou sliznici nejlépe zvlhčují lubrikační gely na bázi vody a glycerinu.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery