Co nás ve škole nenaučili? | e15.cz

Co nás ve škole nenaučili?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Naučili nás řadu pro život důležitých věcí, na některé však zapomněli. Co byste se měli doučit, abyste mohli prohlásit, že vedete úspěšný a spokojený život?

1. UMĚT ZACHÁZET S PENĚZI

Netopíte se v dluzích a peníze v podstatě máte. Jenomže když vám v termínu nepřijde výplata, děsíte se, že vám neodejdou trvalé platby? U peněz podle odborníků jde ani ne tak o to, kolik vyděláváte, ale o to, že s penězi neumíte zacházet. Na tohle podle finanční expertky Marcely Hrubošové existuje jednoduché pravidlo. Ať vyděláváte 12 nebo 50 tisíc korun, je třeba si peníze umět rozdělit, a to ideálně podle pravidla 1–7–2, kdy 1 (10 %) je odměna sobě, 7 (70 %) je režie spojená s vaším životem a 2 (20 %) tvoří úspory a rezervy. „Tímto způsobem vyjdete a našetříte,“ říká.

2. SPRÁVNĚ SE ROZHODOVAT

Když si špatně vyberete barvu laku na nehty, přinejhorším se vám nebude líbit. Jestli ale učiníte špatné rozhodnutí třeba při výběru partnera, budou následky horší. U rozhodování je podle koučky Evy Markové nejdůležitější poznat sám sebe a podle toho volit: „Pokud ‚cítíte‘, že je to správné rozhodnutí, jste o něm vnitřně přesvědčeni, je velká pravděpodobnost, že se rozhodnete dobře.“

3. NESROVNÁVAT SE S OSTATNÍMI

Srovnávat se po fyzické, sociální a finanční stránce s ostatními je past. Vždycky budete mít kolem sebe lidi, kteří jsou krásnější než vy, vstávají dřív, stihnou toho víc, jsou úspěšnější a mají hodnější děti. Zaměřte se na svůj vlastní život, vlastní cíle. Když budete mít pořádek v hodnotách, přestanete se dívat na druhé, zmizí závist a jednodušeji se zorientujete i v prioritách, což zase bude mít pozitivní vliv na váš time management a posléze na celý váš život.

4. NEBÁT SE RUTINY

V poslední době nemá stereotyp dobrou pověst. Je považován za něco, co nás spoutává a požírá kreativitu. Ačkoli říkáme, že v životě preferujeme různorodost a volbu, výzkumy dokazují, že jsme přece jen šťastnější s limitovanými možnostmi. Rutina pomáhá omezit počet možností, a tím i počet rozhodnutí. Dává našemu životu řád. A konečně, na zaběhnuté rutině je dobré i to, že ji můžete občas porušit, tu a tam z ní vybočit.

5. SPRÁVNĚ A DOSTATEČNĚ SPÁT

Kvalitní spánek je naprostým základem dobrého zdraví a šťastného života, přesto ho podceňujeme. Ačkoli je to hodně individuální záležitost, odborníci nejčastěji hovoří o sedmi až devíti hodinách. Čtyři nebo pět hodin odpočinku je málo.

6. ZPOCHYBŇOVAT ODBORNÍKY

Nebojte se zpochybňovat názory takzvaných odborníků. Několik studií ukázalo, že když slyšíme mluvit odborníka, část mozku, která je zodpovědná za nezávislé rozhodování, se vypne. Ale rady expertů bychom neměli jen pasivně přijímat, protože i oni jsou omylní. Měli byste pochopit, že odborníci jsou od toho, aby vám poradili, nikoli za vás rozhodli. Nejlepšími odborníky na sebe jsme přece jen my sami.

7. PROŽÍVAT RADOST JAKO V DĚTSTVÍ...

Když se zeptáte lidí, co zajímavého zažili v poslední době, většinou odpovědí, že nic. Znamená to, že mají nezajímavý život a důvod být nešťastní? Podle psychologů nikoli, jenom věci zajímavé, které nám dělají radost a náš život šťastnější, neumíme prožít. Jsme na dovolené, ležíme na pláži a řešíme, aby nám za pár dní neuletělo letadlo. V tu chvíli je ale důležité něco úplně jiného…

8. PEČOVAT O PŘÁTELSTVÍ

Lidé, kteří mají kolem sebe blízké přátele, se častěji cítí šťastní. Mají s kým sdílet život, nepřipadají si osamělí a zbyteční. Naopak dospělí lidé bez přátel v průměru více konzumují alkohol, méně sportují, jsou během dne unavenější a tak dále. Přátelství může být celoživotní oporou, nicméně i o něj je třeba pečovat. Rejstřík vašich přátel by měl přitom zahrnovat důvěrné kamarády i obyčejné známé, které do něj budete přibírat v průběhu celého života. Nebojte se ani v pokročilejším věku být členem nějaké skupiny. V Česku se to moc nenosí, ale stačí si vybavit ten příjemný pocit, když jednou začas přijdete „mezi své“. Ať je to sportovní tým, kapela nebo klub čtenářů.

9. BÝT VDĚČNÍ

Není náhoda, že kdykoli se dnes mluví o tématu osobnostní růst nebo životní spokojenost, doporučují odborníci praktikovat vděčnost. Abyste si ji dostatečně uvědomili, nejde jen o to, rozpomenout se na ni, ale také si ji třeba zapsat. Ve Spojených státech na vděčnost dokonce zavedli specializované diáře, kde si každý den poznamenáte jednu až tři věci, za které jste vděční. Zdejší odborníci mají za to, že když si uděláte poznámky, co pro vás různé věci znamenají, budete schopní je mnohem víc ocenit. Nejenže se tímto způsobem dokážete koncentrovat na věci dobré a pozitivní, ale také nebudete brát svou situaci za samozřejmou, a tudíž ani pociťovat závist.

10. UMĚT SE SOUSTŘEDIT

Víte, že nejlepší nápady a utřídění myšlenek přicházejí ve sprše? Je to logické, protože když se myjete, nedá se u toho dělat nic moc jiného. Říká se, že umění soustředit se je dnes klíčem k úspěchu prakticky v každé činnosti. Pro soustředění je podle psychoterapeuta Michala Mynáře nejdůležitější vnitřní klid, kterého lze dosáhnout meditací, nebo jednoduchou činností – třeba že si na půl hodiny sednete se sluchátky na uších, zavřete oči a nebudete se věnovat ničemu jinému. „Klíčem ke klidu a soustředěnosti je zjednodušení,“ uzavírá. A klid také potřebuje čas a trénink. Ani školu jste nevystudovali za den.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video