CouchSurfing: poznávání cizích zemí vás nemusí stát majlant | e15.cz

CouchSurfing: poznávání cizích zemí vás nemusí stát majlant

ZDROJ: Ženy - E15

Ženy.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Studentská léta již máte dávno za sebou, ale dodnes se slzou v oku vzpomínáte na to, jaká byla zábava levně cestovat a poznávat nové lidi? Možná to byli studenti z různých koutů České republiky a možná osoby z druhého konce planety, ať tak či tak, milovala jste to. A ačkoliv možná považujete tato léta svého života za uzavřenou kapitolu, nyní máte možnost podniknout návrat do minulosti a učinit z ní na několik dní současnost – to vše díky CouchSurfingu.

Internetový projekt CouchSurfing započal svou činnost již v roce 2003, ačkoliv oficiálně odstartoval až 1. ledna roku 2004. V současnosti – o devět let později – je tato sociální síť považována za největší internetovou službu zaměřenou na bezplatné ubytování. Na celém světě je zaregistrováno více než dva miliony uživatelů, jen v Evropě jejich počet převyšuje milion.

Když zakladatel projektu Casey Fenton cestoval v roce 1994 z Bostonu na Island, zřejmě netušil, že jednoho dne jej bude na různých místech světa napodobovat takový počet cestovatelů. Jelikož neměl kde přespat a nechtěl utrácet peníze za noc v hotelu, emailem oslovil studenty islandské univerzity. Z celkem patnácti set zpráv, které rozeslal, se mu odpověď vrátila hned v padesáti případech. Stačilo už jen vybrat si vhodného hostitele, zaklepat na jeho dveře a poté se nechat touto neotřelou myšlenkou unést.

„O CouchSurfingu jsem poprvé slyšela, když mi bylo devatenáct let,“ říká studentka Ivana. „Tehdy jsme se dvěma dalšími kamarádkami zatoužily poznat Paříž, ani jedna z nás ale nepracovala, a tak měl být náš výlet co nejlevnější. Letenky jsme sehnaly za výhodnou cenu, a když jsme se začaly poptávat po ubytování, kamarádka narazila na webové stránky CouchSurfingu. Nejprve jsem byla dost skeptická, ale velmi brzy jsem veškerý čas obětovala hledání hostitele, který by mně a mým kamarádkám na pár dní poskytl střechu nad hlavou,“ popisuje své první setkání se sociální sítí.

První krok, který je potřeba vykonat, chcete-li využít možnosti obsadit na pár nocí cizí postel či pohovku, je tedy vytvoření uživatelského profilu. Zde se kromě jména s ostatními uživateli podělíte o svou podobiznu, ale také světonázory, zkušenosti a cíle. Zkrátka a dobře – osoba na druhé straně by měla mít velmi dobrou představu o tom, kdo k ní v následujících dnech zavítá. Stejnou startovní pozici však budete mít i vy, navíc vyberete-li si zkušenějšího hostitele, můžete si přečíst, jak pobyt u něj hodnotí předešlí návštěvníci a podle toho si vybrat, s kým se seznámíte a koho oslovíte.

Hledání může zabrat několik hodin, avšak může trvat i mnohem déle. „Po delším hledání nám jeden z francouzských uživatelů potvrdil, že můžeme dorazit. Byly jsme nadšené a těšily se, že poznáme kouzla francouzské metropole. Bohužel nás ale několik dní před odletem odmítl. My se ale nevzdaly – na poslední chvíli se nám podařilo najít jiného hostitele, který nás přijal a dokonce provedl po městě. Bylo to právě v den oslav pádu Bastily,“ vzpomíná Ivana.

Možná se vám nyní zdá, že jediným účelem využití tohoto serveru je nízkonákladové cestování, opak je však pravdou. Stejně jako se Ivana a její kamarádky zúčastnily oslav státního svátku po boku rodilého Francouze, můžete i vy prožít nezapomenutelný zážitek po boku domácího průvodce. Ono krom levného ubytování poznáte množství nových lidí, jejich zvyky či způsob bydlení – takříkajíc nahlédnete pod pokličku domácností v Evropě či kdekoliv na světě. A věřte – místní znají okolí lépe než vy, jistě vám představí mnoho úchvatných míst, na které do smrti nezapomenete, ať už se jedná o romantický výhled na město či skvělou restauraci za rohem od světoznámé památky.

Na druhé straně – zavítáte-li vy do prozatím neprobádaného koutku naší planety, ostatní uživatelé očekávají, že i vás budou moci oslovit s dotazem, zda u vás mohou na pár nocí hlavu složit. Odpověď je na vás, přičemž nejste povinna odpovědět souhlasně. Ale ten příjemný pocit, když od vás odjíždí spokojený cizinec, jemuž jste třeba představila místa, která máte ve svém bydlišti nejradši, je k nezaplacení.

Pravděpodobně vás teď spíš napadlo, že nejpříjemnější pocit bude, když od vás bude odcházet, aniž by si sebou vzal hodinky po babičce, váš nový notebook a navíc polovinu vašich šperků. Celý projekt je založen na dvojí důvěře – hostitel musí důvěřovat hostu a rovněž host musí mít důvěru ve svého hostitele. A tak jste-li schopná důvěřovat na pár dní ostatním, seberte kamarádku, zanechte starostí všedních dní a vydejte se poznávat kulturní zvyklosti kamkoliv uznáte za vhodné.

Autor: Ženy.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video