Čtení je sexy! | e15.cz

Čtení je sexy!

ZDROJ: Ženy - E15

Veronika Zavřelová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jarní dny konce osmdesátých let. Pod lavicemi osmého ročníku základní školy koluje dívčí román Pusinky. Zvláště založené pasáže dávají tušit, že čtení je mnohem zábavnější a nadmíru vzrušující aktivita, než nabízí povinný seznam knih do čtenářského deníku. Zvědavost, chvíle napětí a libé pocity dokazují, že literatura dokáže dokonale okouzlit mysl i tělo.

Člověk by v posledních pár letech musel žít v hodně velkém společenském stínu, aby na sebe nenechal padnout alespoň ten jeden v podobě mediální smršti knihy Padesát odstínů šedi autorky E. L. James (Random House, 2011) s doplňujícím podtitulem „erotický román“.

Text, který je mnoha literárními teoretiky a kritiky zatracován coby nenápaditá, povrchní, úpadková literatura parazitující na jiných titulech a žánrech, nemajíc nic společného s vysokou literaturou a kvalitní četbou. Zmiňována je naivita hlavní ženské postavy, glorifikace BDSM praktik (bondáž, disciplína/ submisivita, sado/masochismus) a násilí na ženách, schematičnost příběhu a předvídatelná zápletka.

Ponecháme-li stranou skutečnou literární úroveň, rozhodně je nutné popřemýšlet o společenském efektu zmiňované knihy. Celosvětová prodejní prvenství milionových nákladů mohou být z literárního úhlu vysmívána, z toho marketingového a obchodního jsou splněným snem nejednoho nakladatele.

Text je zcela jistě kulturní dobovou výpovědí o míře vkusu, atraktivnosti, skrytých touhách i stupni voyerismu v nás, zachycuje psychologii davového a masového chování.

Z odborně literárního úhlu pak zkoumá otázku sebereflexe autora, demokratické přístupy k technice a technologii publikování knižního díla.

MANUÁL NEBO ROMÁN

Samotný žánr erotické literatury nenabízí jednoduchou ani jednoznačnou definici svého obsahu. Primárně nezahrnuje ani žánr „svépomocné“ literatury v oblasti sexu a vztahů. Stejně jako je ve vizuální rovině zřejmý rozdíl mezi pornografií a erotickým obrazem, je i v té literární explicitně grafické ztvárnění sexuálního aktu za hranicí erotiky a dobrého vkusu.

Je erotickou literaturou naturalistická próza v podobě díla Émila Zoly, je jí snad Flaubertova Paní Bovaryová či Lawrencův Milenec lady Chatterleyové? Odpovědi se posouvají v čase, cudná Pařížanka začátku minulého století reaguje jinak než její dnešní instagramová pravnučka. Odlišují se dobovou společenskou (ne)přijatelností ve výběru témat, vztahových vzorců, prostředí a výrazových prostředků. Dramaticky se mění míra zkušeností, vzájemné tolerance a očekávání.

Kde ještě dnes hledat překvapení a vzrušení v oblasti sexu? Všudypřítomná a instantní dostupnost téměř jakéhokoli zážitku paradoxně zvyšuje požadavek na originálnost přístupu i v oblasti vzájemné komunikace a literární produkce.

Kam se podívat, po čem sáhnout, pokud hledáte únik od prvoplánových průniků a graficky explicitních sexuálních scén? Cesta do sexshopu není váš šálek čaje, ale máte pocit, že by bylo fajn okořenit postelový svět, sáhněte po na první pohled nenápadných, ale prověřených dílech krásné literatury.

LÁSKA PODLE PŘEDLOHY

Kde hledat podmanivé, originální a vkusné texty pro erotikou nabité chvíle? Zapomeňte na zřejmé čtivo, jako jsou příliš doslovné a technické popisy sexuální choreografie či upoceně kluzké explicitní pasáže pod červenými lucernami.

Nejinspirativnější pasáže najdete v dílech, která se ani náznakem neprezentují jako erotický žánr. Důmyslná erotika je totiž mnohem rafinovanější, nechavá prostor pro čtenářovu fantazii a vytváření vlastních souvislostí. Je černým rolákem v záplavě vyzývavých výstřihů, je opakem očekávaného. Vzrušující je už samotná cesta objevování vícevrstevného sdělení, graduje očekávání a libé napětí, jež prostupuje dějovou linií příběhu zcela organicky. Nabídne vtip, ironický dvojsmysl, narážku, nadsázku a chytrá spojení.

Začít můžete poezií, zalistujte třeba v Shakespearových sonetech, verších metafyzického Johna Donnea či básních Williama Blakea.

Vzorem eroticky důmyslné ženy nám může být svůdná a sečtělá Annie v podání Susan Sarandon z baseballové romance Durhamští býci (1988). Coby fanynka sdílí spolu s urostlými hráči posedlost děním na hřišti, ale navrch přidá vášeň pro literaturu, jež je mostem pro chytrou paralelu sportovního kolbiště a milostných dobrodružství. Podmanivá recitace veršů Walta Whitmana či Emily Dickinson v jejím podání, coby součást milostné předehry, dostává zcela nový a nečekaný rozměr.

U hledání erotické četby platí víc než kde jinde, že není nutné se nechat svazovat domnělou povinností přečíst celou knihu od prvního do posledního písmene. Je mnohem povznášející se zastavit, listovat a nechat na sebe působit text, dopřát si překvapení z objevování a vidění nečekaných a nových souvislostí. Vždyť ty nejvášnivější a nejdivočejší příběhy můžeme prožít s trochou fantazie přímo ve vlastní hlavě.

Zkuste se dnes vracet domů cestou přes knihkupectví nebo jen znovuobjevujte už dříve přečtené. Otevřete a plujte příběhem. Nechte se unášet na vlnách myšlenek amerických umělců – malíře Roberta Motherwella, který tvrdil, že „ty nejlepší hračky jsou z papíru“, či neobeatnika Toma Robbinse, že „v celé historii lidského rodu je kniha ten nejvíce ‚cool‘ vynález“. Dovolte literatuře a jejím svůdným řádkům vykouzlit báječné společně strávené chvíle.

Knižní tipy silných příběhů originálních žen s potřebnou dávkou fantazie, snění a erotického napětí

Nechte se zlákat románovým vzrušením z těchto řádků a stránek, a i když vznikly i filmové verze některých titulů, dopřejte si knižní zážitek.

TOM ROBBINS: Parfém bláznivého tance
BERNHARD SCHLINK: Předčítač
NIKOLA TACHECÍ: Milostná píseň pro kočku
JENNIFER WEINER: Dobrý v posteli nebo Malá zemětřesení
ROBERT JAMES WALLER: Madisonské mosty

…a jedna nerománová – sex, jídlo a literatura DITA PECHÁČKOVÁ: Deník Dity P. Kuchařka (kapitola Po sexu)

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Veronika Zavřelová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video