Deskové hry – proč s nimi ztrácet čas? | e15.cz

Deskové hry – proč s nimi ztrácet čas?

ZDROJ: Ženy - E15

Lucie Černohorská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Říká se, že kdo si hraje, nezlobí. Kterak zabavit své ratolesti, třeba když venku prší?

Není hrát si, jako hrát si. Asi se shodneme na tom, že trávit několik hodin denně u počítače nebude to pravé ořechové. Jedním z možných „lepších“ řešení jsou moderní deskové hry. Co se za tímto pojmem skrývá a proč s nimi ztrácet čas jsme se zeptali Ladislava Smejkala, majitele internetového obchodu s deskovými a karetními hrami.

Spousta našich čtenářů si pod pojmem deskové hry představí tak možná Šachy a Člověče nezlob se. Ti znalejší možná přidají ještě Mlýn, Dostihy a sázky či Scrabble. Mohl byste nám vysvětlit, co se vlastně skrývá za pojmem „desková hra“?

Deskových her je ohromné množství druhů. Od klasických deskových her, z nichž nejstarší jsou známé již přes tisíc let (Go, Šachy, Backgammon, Dáma, Oware, atd.) až po moderní deskové hry, které v současné době dobývají svět. Patří mezi ně hry pro 2 hráče na 5 minut, ale také několikahodinové maratóny třeba i pro 10 hráčů současně.

Náš internetový portál se věnuje především zdravému životnímu stylu. Myslíte si, že hraní deskových her může být zdraví prospěšné?

Určitě. Sice asi ne přímo fyzickému zdraví, ale pokud si představíme zdraví člověka v širší souvislosti třeba podobně, jak bylo vnímáno v antickém Řecku, přinášejí nám hry spoustu užitečného.
Hraním her člověk zábavnou formou procvičuje svoji šedou kůru mozkovou. Najdeme ale i hry na postřeh, šikovnost a v neposlední řadě hry učí chování ve společnosti. Člověk musí při hře dodržovat pravidla, dokázat se vyrovnat s porážkou i vítězstvím.

O počítačových hrách je známo, že dost často jakmile hráč jednou hrou projde, už o ni ztratí zájem a hledá něco nového. Platí toto pravidlo i pro deskové hry? Jak vysoké je riziko, že daná hra skončí po jedné, dvou hrách, zasunutá někde na poličce?


Tohle nebezpečí většinou nehrozí. Pokud se při výběru nespletete, dobrá hra vám dokáže přinést mnoho hodin zábavy. Moderní hry vynikají vysokou variabilitou hry, takže každá partie je jiná. Největší výhodou oproti počítačovým hrám je ale bezesporu to, že hrajete s živými spoluhráči.

Dobrá, dejme tomu, že bych si chtěl nějakou hru koupit. Přesto – při pohledu na cenovku mé nadšení mnohdy opadne. Čím to je, že u nás jsou ceny deskových her, řekněme, poněkud vyšší?


Kvalitní deskové hry většinou stojí několik set korun. Zkusme se na to ale podívat z druhé stránky. Čtyřčlenná rodina dá za lístky do kina nejspíše skoro stejně. Dobrá hra jim ale dokáže poskytnout více zábavy a ne jen jednou, ale opakovaně. Navíc umožní rodičům strávit příjemné chvíle s jejich potomky. Nelze přehlédnout ani to, že hry mají příznivý vliv na rozvoj myšlení dětí.

Co mám dělat, nechci-li kupovat zajíce v pytli? Je nějaká možnost si hry „vyzkoušet“?


Ano, právě protože hry nejsou zrovna levná záležitost a navíc dnes již i u nás lze koupit obrovskou spoustu velmi rozdílných her. Je vhodné nejprve si o nich něco zjistit. Ideální možností je návštěva nějakého herního klubu. V mnoha městech již takové kluby existují, často jsou zakládány při školách nebo dětských klubech. Další možností je navštívit některé ze stránek věnovaných hrám a přečíst si recenze hry. V některých větších městech nalezneme také specializované herní obchody, kde vám rádi s výběrem pomohou.

Autor: Lucie Černohorská

Autor: Lucie Černohorská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video